Zyskaj pełen dostęp do analiz, raportów i komentarzy na Parkiet.com
Aktualizacja: 23.02.2025 12:07 Publikacja: 24.08.2023 21:00
Foto: materiały prasowe
Poziom wynajęcia biurowego portfela GTC wynosił 84 proc. wobec 92–95 proc. przed pandemią. Giełdowa spółka jest właścicielem i deweloperem nieruchomości komercyjnych w kilku krajach naszego regionu Europy. Zasoby biurowe na koniec czerwca wynosiły 539 tys. mkw. Dwa główne rynki to Polska i Węgry. Nad Wisłą GTC jest właścicielem budynków o powierzchni 196 tys. mkw. i poziom wynajęcia zjechał do 79 proc. Na Węgrzech to odpowiednio 203 tys. mkw i 88 proc. Firma aktywnie zarządza portfelem, sprzedając, kupując, modernizując lub budując.
Zyskaj pełen dostęp do analiz, raportów i komentarzy na Parkiet.com
W 2024 r. zawarliśmy rekordowe umowy najmu. Biznes rozwija się dobrze, czynsze rosną. Analizujemy możliwość wcześniejszego rozpoczęcia wypłacania dywidend – mówi Radosław T. Krochta, prezes MLP Group.
Posłowie Polski 2050 złożyli projekt ustawy o obowiązku podawania w internecie cen na pierwotnym rynku mieszkaniowym. Kary mają sięgać do 10 proc. rocznego obrotu.
Po grudniowym odpoczynku deweloperzy uruchomili w styczniu więcej inwestycji niż na początku 2021 r., kiedy otoczenie makro im sprzyjało.
Polska grupa zbuduje dom studencki z drewnianych modułów na dachu sklepu Aldi w Niemczech za ponad 40 mln zł.
Nabywcy gotówkowi i inwestorzy będą zawsze, ale bez taniego kredytu hipotecznego popyt kupujących mieszkania na własne potrzeby będzie mocno ograniczony. Osobiście nie wierzę w obniżki stóp w tym roku – mówi Mikołaj Konopka, prezes grupy Dom Development.
Pieniądze z emisji obligacji są niezbędne do realizacji strategii budowania 400 tys. mkw. magazynów rocznie. Część nieruchomości chcemy zostawić we własnym portfelu, by czerpać przychody z najmu – mówi Tomasz Mika, członek zarządu dewelopera magazynowego 7R.
Wynajem biur i galerii handlowych dostarcza stabilnych wyników, niemniej grupa GTC buduje kolejną nogę, stawiając na PRS w Niemczech.
Wynajem biur i galerii handlowych dostarcza stabilnych wyników, niemniej grupa GTC buduje kolejną nogę, stawiając na PRS w Niemczech.
Firma chce przejąć portfel ponad 5 tys. mieszkań w trzech niemieckich miastach. Planuje podnieść ich wartość, część może sprzedać.
Choć idzie zmiana cyklu, deweloperzy z ekspozycją na nieruchomości biurowe są wciąż gorzej postrzegani przez giełdowych inwestorów.
Jeśli biura i centra handlowe, to tylko zielone. Spółka chce również rozwijać się na rynku mieszkaniowym. O transformacji w REIT za wcześnie dywagować.
Właściciel biur i galerii handlowych ma na oku szeroko rozumiany rynek mieszkaniowy. Chce też wyjść poza nasz region Europy.
Zmiana modelu pracy utrudnia życie właścicielom biurowców, grupa szuka dywersyfikacji.
Biurowy gracz mocno idzie w dywersyfikację. Chce przejąć operatora luksusowych apartamentów wycenianego na ponad 2 mld zł.
Masz aktywną subskrypcję?
Zaloguj się lub wypróbuj za darmo
wydanie testowe.
nie masz konta w serwisie? Dołącz do nas