Zyskaj pełen dostęp do analiz, raportów i komentarzy na Parkiet.com
Aktualizacja: 28.04.2025 10:58 Publikacja: 01.07.2023 16:11
fot. dariusz iwański/mpr
Foto: Dariusz Iwanski phone:601362305
Rynek pierwotny odbija od zanotowanego w III kwartale ub.r. dołka, według szacunków Otodom Analytics II kwartał w siedmiu największych miastach przyniesie dalszy wzrost sprzedaży kwartał do kwartału. Wy w I kwartale br. znaleźliście nabywców na 914 lokali, czy w II kwartale pękł tysiąc?
Nasza sprzedaż często nie jest zbieżna z tendencjami na szerokim rynku, w 2022 r. spadek sprzedaży był u nas znacznie niższy niż średnia, a I kwartał br. był bardzo mocny. II kwartał może być zbliżony, co wynika z m.in. z niskiej oferty w Warszawie – tak ułożyły się harmonogramy. Idziemy swoim tempem, nie musimy się ścigać na liczbę sprzedanych mieszkań, szykujemy się na ciekawe II półrocze. Skupiamy się na rentowności biznesu, cały czas testujemy rynek pod względem akceptacji podwyżek cen – elementem takiego testowania jest siłą rzeczy pewne wyhamowanie tempa sprzedaży.
Zyskaj pełen dostęp do analiz, raportów i komentarzy na Parkiet.com
W reakcji na słowa prezesa NBP i spadek stawek WIBOR w kwietniu może jeszcze nie widać wzrostu sprzedaży mieszkań, ale widać już wzrost średnich cen, bo jest mniej obniżek – mówi Robert Chojnacki, założyciel portalu Tabelaofert.pl.
Warunków przyspieszenia transformacji technologicznej nad Wisłą jest wiele. Potrzebne są inwestycje w pracowników, w tym ich szkolenia, ale też dbałość o zdrowie. Nieodzowne są też ułatwienia natury prawnej i jak zawsze – finansowanie.
Kolejna giełdowa spółka, tym razem Mirbud, może brać udział w przetargach o łącznej wartości ponad 2,2 mld zł netto.
Wysokie stopy, najdroższy w UE kredyt, brak programu wsparcia. Jak poradzili sobie deweloperzy mieszkaniowi w pierwszych miesiącach roku i jakie mają ambicje?
Perspektywa cięć stóp pozytywnie wpływa na postrzeganie deweloperów mieszkaniowych przez rynek. Paliwem kolejnych wzrostów mogą być dane o sprzedaży za II kwartał – jeśli pokażą one poprawę.
Unibep jest jednym z czternastu graczy, którzy będą mogli się starać o kontrakty drogowe o łącznej wartości 2,3 mld zł netto.
W I kwartale 2025 r. deweloperzy uruchamiali relatywnie dużo projektów, mimo wciąż nie najlepszego otoczenia. Wyraźnie zwolnili jednak z tempem uzyskiwania pozwoleń. Co zmieni na rynku spodziewana obniżka stóp?
Masz aktywną subskrypcję?
Zaloguj się lub wypróbuj za darmo
wydanie testowe.
nie masz konta w serwisie? Dołącz do nas