Boryszew ma dalekosiężne plany dla toruńskiego oddziału

Elana, oddział Boryszewa, na swoich ogromnych nieużytkowanych terenach planuje w ciągu kilku lat postawić park technologiczny oraz centrum usług logistycznych

Publikacja: 23.10.2009 02:07

Business Park Elana ma przyciągnąć firmy i uczelnie techniczne. Inwestycja zaplanowana na kilka lat

Business Park Elana ma przyciągnąć firmy i uczelnie techniczne. Inwestycja zaplanowana na kilka lat powstanie częściowo dzięki funduszom z Unii Europejskiej.

Foto: Archiwum

Elana ma w ciągu kilku lat zagospodarować swój 150-hektarowy teren w Toruniu, budując park technologiczny i centrum usług logistycznych. Rozwinie też działalność podstawową – produkcję włókien z tworzyw sztucznych. To ustalenia kierunkowego planu rozwoju przyjętego we wtorek przez radę nadzorczą giełdowego Boryszewa.

[srodtytul]Na razie koncepcja[/srodtytul]

– Naszym zadaniem było zaplanowanie, jak oddział będzie wyglądać za pięć, dziesięć lat – mówi Piotr Wiśniewski, dyrektor zarządzający Elany. – Stworzyliśmy koncepcję zagospodarowania terenu, natomiast szczegółowe harmonogramy i plany biznesowe zaprezentujemy radzie pod koniec roku. Jeśli chodzi o finansowanie, będziemy wykorzystywać fundusze unijne – podkreśla.

Planowany park technologiczny to kompleks biurowców, w których siedziby mają mieć przedsiębiorstwa (np. prowadzące call center) oraz uczelnie techniczne i lokalne instytucje. Biura mają zajmować docelowo ponad 40 tys. mkw. powierzchni użytkowej. W pierwszym etapie, który powinien się zakończyć w 2012 roku kosztem 31 mln zł, powstaną dwa budynki: biurowy (5,3 tys. mkw.) i usługowy (1,3 tys. mkw.).– Prowadzimy wstępne rozmowy z przedsiębiorstwami oraz uczelniami, które mogłyby tu zlokalizować siedziby kierunków technicznych. Widać z ich strony zainteresowanie – zapewnia Wiśniewski.

Na terenie parku ma powstać centrum usług logistycznych z uwagi na bliskość połączeń autostradowych i kolejowych oraz plany ich rozwoju. – W tej chwili sondujemy rynek i rozmawiamy z firmami, które byłyby zainteresowane korzystaniem z takiego centrum. Na podstawie tych rozmów podejmiemy decyzję, co i jak budować – wyjaśnia Wiśniewski. Spodziewa się pierwszych przeładunków za 2,5 roku. Całe centrum miałoby powstać w ciągu pięciu lat. Wartości inwestycji Elana nie ujawnia.

[srodtytul]Osiedle mieszkaniowe [/srodtytul]

Część terenu Elany szykowana jest pod projekt deweloperski: osiedle małych bloków na 420 mieszkań o łącznej powierzchni 23,1 tys. mkw. – Nie zamierzamy go budować. Stworzyliśmy jego koncepcję i po uzyskaniu zezwoleń sprzedamy cały projekt lokalnemu deweloperowi – zastrzega Wiśniewski. Elana szacuje możliwe wpływy ze zbycia nieruchomości na 12 mln zł brutto. Do transakcji ma dojść w przyszłym roku.

Oprócz osiedla pod młotek pójdą też tereny przemysłowe – w sumie ponad 40 ha. Wpływy zostaną przeznaczone głównie na spłatę zadłużenia Boryszewa. – Nie chcemy szacować ich wartości, żeby nie zaszkodzić negocjacjom. Trzeba mieć także świadomość, że sprzedaż nie nastąpi z dnia na dzień – podkreśla Wiśniewski.

Elana nie zapomina o rozwoju działalności podstawowej – chce podwoić produkcję włókien ciętych do 2 tys. ton miesięcznie. Rozważa również uruchomienie produkcji tworzyw biodegradowalnych. Boryszew jest holdingiem inwestycyjnym, należącym do Romana Karkosika (kontroluje m.in. Impexmetal i Hutmen).

Budownictwo
Rynek mieszkaniowy w przededniu obniżek stóp. Najpierw skończą się duże rabaty
Materiał Promocyjny
Tech trendy to zmiana rynku pracy
Budownictwo
Mirbud też jest dopuszczony do drogowego tortu CPK
Budownictwo
Deweloperzy podsumowują sprzedaż mieszkań w I kwartale 2025 roku
Budownictwo
Obniżki stóp już w kursach budowniczych mieszkań?
Budownictwo
Unibep w gronie firm namaszczonych przez Centralny Port Komunikacyjny
Budownictwo
Deweloperzy wciąż budują dużo mieszkań, ale nie biją się o pozwolenia