BZ WBK skupi się na poszczególnych sektorach

Strategia bankowości korporacyjnej BZ WBK ewoluuje w stronę kilku wybranych sektorów. Bank chce wykorzystać zacieśniające się zależności między współpracującymi firmami z jednej branży.

Publikacja: 20.02.2017 13:10

Michael McCarthy, członek zarządu BZ WBK, odpowiedzialny za Pion Bankowości Biznesowej i Korporacyjn

Michael McCarthy, członek zarządu BZ WBK, odpowiedzialny za Pion Bankowości Biznesowej i Korporacyjnej.

Foto: materiały prasowe

- Nasza strategia „Bank pierwszego wyboru dla polskich korporacji" w pierwszej fazie realizacji przyniosła bardzo dobre efekty – mówi Michael McCarthy, członek zarządu BZ WBK, odpowiedzialny za Pion Bankowości Biznesowej i Korporacyjnej. Teraz, po dwóch latach koncentracji na handlu zagranicznym oraz segmencie food&agri, bankowość biznesowa i korporacyjna trzeciego banku w Polsce ewoluuje w stronę podejścia sektorowego.

Pozycję na rynku korporacyjnym bank umacniał ostatnio w szybkim tempie. W wielu obszarach biznesu znacząco przekroczył już 15-procentowy udział rynkowy, który postawił sobie za cel dwa lata temu; w kilku jest bardzo blisko. - Cały czas mamy sporo do zrobienia. Kluczowe jest jednak, że świetne wyniki osiągnęliśmy w dwóch obszarach, które uznaliśmy za strategiczne: w finansowaniu handlu zagranicznego i w sektorze rolno-spożywczym – mówi McCarthy.

Wskazuje, że każdy z banków przyjmuje inne kryteria dla określenia klienta korporacyjnego a udziały można liczyć w odniesieniu do różnych linii biznesu. Szacuje jednak, że aktualny udział BZ WBK w rynku to 11,5 proc. Podkreśla też, że biznes korporacyjny rośnie konsekwentnie i solidnie. W 2016 r. odnotowano wzrost przychodów o 8 proc. r/r w obsłudze trade finance, w tym dla akredytyw o 35 proc. r/r. Saldo depozytów wzrosło o 9 proc. r/r, wyraźnie powyżej rynku. Dynamika kredytów pracujących wzrosła do poziomu +5 proc. r/r.

Zacieśnianie zależności

Teraz bankierzy korporacyjni BZ WBK zapowiadają, że jeszcze mocniej nacisną pedał gazu. – Zawsze układaliśmy współpracę z klientami na bazie wiedzy i rozumienia specyfiki ich branż, ale teraz nadajemy temu konkretny wyraz w organizacji biznesu – mówi McCarthy. W pierwszej kolejności bank skoncentruje się na kilku wybranych sektorach, wykorzystując zacieśniające się zależności pomiędzy podmiotami funkcjonującymi na różnych etapach łańcucha produkcji. Przygotowania do wdrożenia nowego podejścia są na ostatnim etapie: za chwilę zakończy się budowanie zespołów, pojawią się narzędzia dla doradców. Dodatkowo zaplanowano działania promocyjne i relacyjne, w tym raporty sektorowe, współpracę partnerską z izbami branżowymi i merytoryczne uczestnictwo w konferencjach.

Podejście branżowe to zdaniem banku wyraz dbałości o jakość doświadczeń klienta, która jest ważnym celem Michała Gajewskiego, nowego prezesa banku. – Klient korporacyjny rozmawia tylko z najlepszymi ekspertami, którym nie musi tłumaczyć na czym polegają trudności i wyzwania w jego sektorze. To jest zgodne z naszą filozofią, bo byliśmy, jesteśmy i będziemy nie tylko dostawcą usług finansowych, ale przede wszystkim partnerem w rozwoju – uważa McCarthy.

Podejście sektorowe wyklarowało się m.in. na bazie sukcesów i obserwacji banku z Programu Rozwoju Eksportu. Program będzie kontynuowany a jego spójność z podejściem sektorowym ma być źródłem synergii. – Niektóre branże mają szczególny potencjał eksportowy, więc stawiając na eksport pośrednio wspieraliśmy konkretne branże już wcześniej. Tak właśnie jest w przypadku sektora rolno-spożywczego – mówi McCarthy. To właśnie ten sektor znalazł się w centrum zainteresowania bankowości korporacyjnej BZ WBK dwa lata temu. Strategia food&agri polegała na przebudowaniu oferty produktowej, inwestycjach w kompetencje doradców i ich przygotowanie do obsługi rolników i przetwórców oraz budowaniu wsparcia pozafinansowego w postaci dostarczenia specjalistycznej wiedzy. W efekcie w 2016 r. BZ WBK zdobył prawie 3000 nowych klientów food&agri i odnotował 14 proc. wzrost portfela kredytowego klientów z sektora.

Mobilność ma pomóc

Inwestycjom w dalsze wspieranie eksportu i wdrażaniu podejścia sektorowego nadal będzie towarzyszyć rozwój platformy internetowej iBiznes24 oraz bankowości mobilnej iBiznes24 mobile. – Już teraz mamy najlepszy moduł trade finance; cały czas uzupełniamy kolejne funkcjonalności. Skupiamy się tylko na tym, co użyteczne i naprawdę ważne dla działów księgowych, departamentów finansowych i najwyższej kadry zarządzającej. Sądzę, że łącząc tak skonstruowaną bankowość internetową i mobilną z podejściem sektorowym i wsparciem handlu zagranicznego jesteśmy na bardzo dobrej drodze do realizacji celu - zdobycia pozycji najlepszego banku biznesowego w Polsce – mówi McCarthy.

Banki
Obniżki stóp uderzą w wyniki banków. Pytanie, jak mocno?
Materiał Partnera
Zasadność ekonomiczna i techniczna inwestycji samorządów w OZE
Banki
Kursy banków spadają. Inwestorów przestraszyła wizja szybkich cięć stóp RPP
Banki
PKO BP chce pomóc sfinansować transformację energetyczną. Jest kwota
Banki
Banki kupują rządowy dług. Czy tracą na tym kredytobiorcy?
Banki
Nie będzie fuzji Pekao i Aliora? Właściciel banków zmienia plany
Banki
Gdzie trafiają zyski naszych banków? Większość zostaje w Polsce