Zyskaj pełen dostęp do analiz, raportów i komentarzy na Parkiet.com
Aktualizacja: 21.05.2019 05:00 Publikacja: 21.05.2019 05:00
Foto: Adobestock
Jednym z głównych czynników ograniczających potencjał polskich banków do wypłaty dywidend są nie tylko ogólnie wysokie wymogi kapitałowe, ale także dodatkowe kryteria stawiane przed instytucjami mającymi sporo hipotek walutowych. To dodatkowe bufory kapitałowe oraz przewidziane w polityce dywidendowej Komisji Nadzoru Finansowego specjalne kryteria ograniczające wskaźniki wypłaty.
Spadek wartości hipotek walutowych, głównie frankowych, oraz ich udziału w portfelach kredytowych ogółem oznaczać będzie poprawę potencjału dywidendowego banków. Na koniec marca wartość hipotek frankowych w polskim sektorze wynosiła 102 mld zł, czyli o 2 proc. mniej niż rok temu, pomimo że w tym samym czasie kurs szwajcarskiej waluty urósł o 6,5 proc. Wyłączając efekt walutowy, portfel ten, wyrażony w CHF, maleje w bankach w tempie średnio 7–8 proc. rocznie. Jednocześnie w podobnym tempie rośnie portfel kredytów brutto sektora, więc jeśli tylko kurs pozostaje w miarę stabilny, udział walutowych hipotek w całości kredytów systematycznie maleje.
Zyskaj pełen dostęp do analiz, raportów i komentarzy na Parkiet.com
Austriacka grupa Erste ma rozważać zakup 49 proc. Santander Bank Polska – podała w poniedziałek agencja Bloomberga. Hiszpanie potwierdzają, że takie rozmowy trwają
Warunków przyspieszenia transformacji technologicznej nad Wisłą jest wiele. Potrzebne są inwestycje w pracowników, w tym ich szkolenia, ale też dbałość o zdrowie. Nieodzowne są też ułatwienia natury prawnej i jak zawsze – finansowanie.
Zysk Aliora w I kwartale 2025 r. wyniósł 476 mln zł. To znacznie mniej niż rok temu i wyraźnie mniej od prognoz analityków.
Praca Leszka Skiby, który stał na czele Banku Pekao do maja zeszłego roku, nie została dobrze oceniona przez walne zgromadzenie akcjonariuszy. Przesądziło 105 mln głosów wstrzymujących się.
Wyższe składki na BFG podniosły koszty sektora. Ale niższe odpisy frankowe spowodowały, że zarobki banków w I kwartale tego roku mogły być nawet o 10 proc. wyższe niż rok wcześniej – szacują analitycy.
Zgodnie z propozycją PFR, do akcjonariuszy Banku Pekao trafi 75 proc. zysku za miniony rok, a nie 50 proc. jak wcześniej planował zarząd.
Doceniono skuteczną redukcję ryzyka w portfelu kredytów walutowych, wzrost rentowności i silną pozycję kapitałową.
Masz aktywną subskrypcję?
Zaloguj się lub wypróbuj za darmo
wydanie testowe.
nie masz konta w serwisie? Dołącz do nas