Zyskaj pełen dostęp do analiz, raportów i komentarzy na Parkiet.com
Aktualizacja: 02.08.2019 05:00 Publikacja: 02.08.2019 05:00
Foto: parkiet.com
UOKiK wszczął postępowanie wobec Idea Banku w październiku ubiegłego roku. Od tego czasu do urzędu wpłynęło ponad 520 skarg, z których wynikało, że pracownicy Idea Banku opisywali obligacje GetBacku jako gwarantowany zysk lub że dostęp do ich zakupu jest limitowany. „Urząd nie ma wątpliwości, że konsumenci podczas sprzedaży przez Idea Bank obligacji korporacyjnych GetBacku byli wprowadzani w błąd. Świadczą o tym zebrane liczne dowody. Podczas kontroli w siedzibie banku pracownicy UOKiK przesłuchali kilku członków zarządu, menedżerów oraz dyrektorów sprzedaży. Ich oświadczenia, informacje uzyskane od sprzedawców oraz znaleziony materiał zostały skonfrontowane z zeznaniami i zawiadomieniami poszkodowanych. Dzięki temu urząd odtworzył proces sprzedaży" – relacjonuje UOKiK. Wyszło na jaw m.in. to, że klienci, którzy chcieli zapoznać się z dokumentami i odczekać z decyzją, byli przekonywani, że oferta obligacji jest limitowana, skierowana do wąskiego grona klientów. Z relacji klientów wynika też, że do zakupu obligacji GetBacku namawiali członkowie kierownictwa oddziałów banku. Osobom, które zdecydowałyby się na zakup papierów windykatora za środki z lokat oferowano zerwanie ich wraz z proporcjonalnymi odsetkami. – Idea Bank twierdził, że oferta obligacji GetBacku jest unikalna, trwa jeden dzień, trzeba się na nią szybko decydować, jest bezpieczniejsza niż lokaty bankowe, a niekiedy nawet obligacje skarbowe i gwarancje BFG – mówił Marek Niechciał, prezes UOKiK.
Zyskaj pełen dostęp do analiz, raportów i komentarzy na Parkiet.com
Austriacka grupa Erste ma rozważać zakup 49 proc. Santander Bank Polska – podała w poniedziałek agencja Bloomberga. Hiszpanie potwierdzają, że takie rozmowy trwają
Warunków przyspieszenia transformacji technologicznej nad Wisłą jest wiele. Potrzebne są inwestycje w pracowników, w tym ich szkolenia, ale też dbałość o zdrowie. Nieodzowne są też ułatwienia natury prawnej i jak zawsze – finansowanie.
Zysk Aliora w I kwartale 2025 r. wyniósł 476 mln zł. To znacznie mniej niż rok temu i wyraźnie mniej od prognoz analityków.
Praca Leszka Skiby, który stał na czele Banku Pekao do maja zeszłego roku, nie została dobrze oceniona przez walne zgromadzenie akcjonariuszy. Przesądziło 105 mln głosów wstrzymujących się.
Wyższe składki na BFG podniosły koszty sektora. Ale niższe odpisy frankowe spowodowały, że zarobki banków w I kwartale tego roku mogły być nawet o 10 proc. wyższe niż rok wcześniej – szacują analitycy.
Zgodnie z propozycją PFR, do akcjonariuszy Banku Pekao trafi 75 proc. zysku za miniony rok, a nie 50 proc. jak wcześniej planował zarząd.
Doceniono skuteczną redukcję ryzyka w portfelu kredytów walutowych, wzrost rentowności i silną pozycję kapitałową.
Masz aktywną subskrypcję?
Zaloguj się lub wypróbuj za darmo
wydanie testowe.
nie masz konta w serwisie? Dołącz do nas