Senat. Opozycyjna trójka kandydatów do RPP

Opozycja przedstawiła w piątek swoich kandydatów, których w imieniu Senatu zgłosi do Rady Polityki Pieniężnej. To Ludwik Kotecki, Przemysław Litwiniuk i Joanna Tyrowicz. Prezentując kandydatów senator Marcin Bosacki zwrócił uwagę, że w izbie wyższej to opozycja dysponuje większością głosów.

Publikacja: 17.12.2021 14:07

Senat. Opozycyjna trójka kandydatów do RPP

Foto: Bloomberg

25 stycznia przyszłego roku wygasa kadencja powołanych przez Senat obecnych członków RPP Jerzego Kropiwnickiego i Eugeniusza Gatnara. W listopadzie zaś wygaśnie kadencja Rafała Sury. Opozycja, która w Senacie ma większość porozumiała się w sprawie wspólnego zgłoszenia swoich kandydatów na te miejsca.

Ludwik Kotecki

Ludwik Kotecki

Foto: materiały prasowe

Ludwik Kotecki, to wiceminister finansów i główny ekonomista tego resortu w czasach rządów PO-PSL. Do listopada 2016 r. był dyrektorem wykonawczym w Międzynarodowym Funduszu Walutowym. Kotecki jest kandydatem KO.

Przemysław Litwiniuk

Przemysław Litwiniuk

Foto: youtube

Z kolei PSL przeforsowało kandydaturę doktora nauk prawnych Przemysława Litwiniuka. W latach 2014-18 był on przewodniczącym Sejmiku Województwa Lubuskiego.

Joanna Tyrowicz

Joanna Tyrowicz

Foto: materiały prasowe

Prof. dr hab. Joanna Tyrowicz to kandydatka wybrana przez Polski 2050 Szymona Hołowni. Jest ekonomistką, współzałożycielką ośrodka badawczego GRAPE, pracuje na Wydziale Zarządzania Uniwersytetu Warszawskiego. W latach 2007-17 była analitykiem rynku pracy i sektora gospodarstw domowych w Narodowym Banku Polskim. Współpracuje z niemieckim centrum badań nad rynkiem pracy IZA, Bankiem Światowym i OECD.

W czasie uzgodnień w ramach opozycji przepadły kandydatury m.in. byłego wicepremiera i ministra finansów Jacka Rostowskiego, byłej szefowej NBP oraz prezydent Warszawy Hanny Gronkiewicz-Waltz.

Banki
Nie będzie fuzji Pekao i Aliora? Właściciel banków zmienia plany
Materiał Promocyjny
Jak wygląda nowoczesny leasing
Banki
Gdzie trafiają zyski naszych banków? Większość zostaje w Polsce
Banki
Kredyt mieszkaniowy niemal jak dobro luksusowe. Znamy dane za luty
Banki
Dobre wyniki Grupy PZU w 2024 r. Nowa strategia bez zmian. Ważą się losy banków
Banki
Alior oczekuje wzrostu przychodów mimo spadku stóp procentowych
Banki
Alior ma nową strategię. Notowania giełdowe mocno w górę