Pogorszenie koniunktury gospodarczej naszego zachodniego sąsiada jest kolejnym dużym wyzwaniem dla polskich firm obecnych na tym rynku obok systematycznie rosnących kosztów operacyjnych będącym wynikiem presji płacowej czy wzrostu cen energii. Które spółki z warszawskiej giełdy mają największą ekspozycję na niemiecką gospodarkę?
Gospodarka Niemiec hamuje
Najnowsze fatalne dane o produkcji przemysłowej sugerują, że niemiecki PKB mógł spaść w czwartym kwartale 2018 r., po tym jak w trzecim skurczył się o 0,2 proc. Dwa kwartały kurczenia się PKB z rzędu oznaczają pod względem technicznym recesję. – Od kilku kwartałów obserwujemy spowolnienie koniunktury w niemieckiej gospodarce, które w szczególności dotyczy sektora przemysłowego. Jest to o tyle istotne, że do Niemiec trafia blisko 30 proc. polskiego eksportu, a sektory przetwórstwa przemysłowego obu krajów są ściśle powiązane. Biorąc pod uwagę fakt, że ok. 50 proc. produkcji polskiego przemysłu trafia na eksport, widoczne słabnięcie koniunktury w tym segmencie rynku w Niemczech nie pozo- stanie bez wpływu na rynek krajowy – oce- nia Adam Antoniak, ekonomista Banku Pekao.
Tymczasem perspektywy na 2019 r. nie rysują się w jasnych barwach, o czym świadczą wskaźniki PMI zwiastujące spowolnienie aktywności gospodarczej w sektorze wytwórczym. – Ze wstępnych szacunków wynika, że w styczniu po raz pierwszy od ponad czterech lat wskaźnik PMI w niemieckim przetwórstwie spadł poniżej 50 pkt, co sugeruje spadek aktywności. W Polsce także wskaźnik PMI dla przetwórstwa obniżył się poniżej kluczowej granicy 50 pkt, a wśród głównych powodów pogorszenia kondycji przetwórstwa menedżerowie logistyki wskazują na spadek nowych zamówień (najszybszy od czerwca 2009 r.), w tym zamówień eksportowych, co trwa już piąty miesiąc z rzędu – wskazuje ekspert.
– Gorszy od oczekiwań odczyt produkcji przemysłowej w grudniu (wzrost tylko o 2,8 proc. rok do roku) wskazuje, że krajowy przemysł stopniowo zaczyna odczuwać skutki słabnącej koniunktury na rynkach zagranicznych, zwłaszcza w sektorze przetwórczym. Kolejne miesiące przyniosą wyraźnie wolniejszy wzrost produkcji przemysłu, jednak ryzyko recesji pozostaje niskie – ocenia Antoniak.
Spółki reagują na kryzys
Spowolnienie w Niemczech stanowi największe wyzwanie dla firm przemysłowych, nastawionych w większym lub mniejszym stopniu na eksport. – Spółki przemysłowe już reagują na gorsze dane z niemieckiej gospodarce. O spowolnieniu informowała Grupa Kęty. W czwartym kwartale 2018 r. z wysokich poziomów obniżyły się zamówienia w segmencie wyrobów wyściskanych, który jest papierkiem lakmusowym koniunktury w przemyśle. Dodatkowo o trudniejszych negocjacjach na początku 2019 r. informowały Cognor i Polska Grupa Odlewnicza – zauważa Jakub Szkopek, analityk DM mBanku.