Zyskaj pełen dostęp do analiz, raportów i komentarzy na Parkiet.com
Aktualizacja: 04.12.2019 11:15 Publikacja: 04.12.2019 11:15
Foto: AFP
Od lat największy udział w indeksie ma Kernel, ponad 57,2 proc., drugą największą spółką w portfelu jest Wawel – prawie 15,9 proc., Ambra ma 5,5 proc., następne są trzy firmy z Ukrainy – Ovostar – 4,6 proc., IMC – 4,2 proc., Astarta – 4 proc., Kruszwica ma 3,9 proc.
Niskie notowania indeksu to efekt problemów w spółkach i mało sprzyjającego otoczenia, twierdzi Emil Łobodziński, doradca inwestycyjny BM PKO BP. – Popyt konsumpcyjny jest silny, ale wydatki konsumentów są stopniowo przesuwane na inne niż podstawowe towary oraz na usługi. Dochodzi wzrost kosztów funkcjonowania (wynagrodzenia, surowce), co obniża marże. Część spółek z indeksu to firmy ukraińskie, uzależnione z jednej strony od pogody i od sytuacji gospodarczej na Ukrainie, a także trendów globalnych. Problem niskiej płynności nie dotyczy jedynie spółek z tej branży. Największa spółka indeksu WIG-spożywczy należy do MWIG40, a pozostałe albo do SWIG80, albo są jeszcze mniejsze i znajdują się poza tymi indeksami. Wobec braku napływu kapitału na GPW (fundusze inwestycyjne, inwestorzy indywidualni) zainteresowanie tymi spółkami jest niewielkie – mówi Łobodziński. aPI
Zyskaj pełen dostęp do analiz, raportów i komentarzy na Parkiet.com
Trwająca hossa winduje majątki najbogatszych. Na warszawskiej giełdzie mamy już prawie 20 miliarderów, na czele z Tomaszem Biernackim. Imponujące pakiety mają też akcjonariusze LPP, Cyfrowego Polsatu, CCC, XTB i CD Projektu.
Warunków przyspieszenia transformacji technologicznej nad Wisłą jest wiele. Potrzebne są inwestycje w pracowników, w tym ich szkolenia, ale też dbałość o zdrowie. Nieodzowne są też ułatwienia natury prawnej i jak zawsze – finansowanie.
Na palcach jednej ręki można policzyć tych, którzy zapowiadali tak dobre zachowanie polskiego rynku akcji w tym roku. Tymczasem II kwartał ledwie się rozpoczął, a stopy zwrotu głównych indeksów coraz bardziej zbliżają się do 30 proc.
Średnie spółki przyciągają uwagę nie tyko krajowych inwestorów. W tym segmencie hossa w 2025 roku rozkręciła się na dobre za sprawą napływów kapitału z zagranicy na krajowy parkiet oraz wzrostu aktywności lokalnych graczy.
Kiedyś USA sprzedawały światu globalizację jak coca-colę: masowo i z przekonaniem. Dziś wolny handel przestaje istnieć, a Biały Dom stawia na cła w nadziei na powrót American Dream. Jak do tego doszło i co nam to mówi o przyszłości świata?
Inwestorzy zastanawiają się, czy prezydent Stanów Zjednoczonych rzeczywiście wyrzuci prezesa banku centralnego, czy tylko straszy rynki, by wywołać określone skutki. Jak na razie zyskuje na tym większość walut świata, bitcoin oraz bijące rekordy cenowe złoto.
Rynkowy guru prowadzący popularny program „Mad Money” w telewizji CNBC stał się bohaterem licznych memów wyśmiewających jego zdolności prognostyczne. Zdarzało mu się bowiem spektakularnie mylić tuż przed wstrząsami rynkowymi.
Masz aktywną subskrypcję?
Zaloguj się lub wypróbuj za darmo
wydanie testowe.
nie masz konta w serwisie? Dołącz do nas