WIG spożywczy: Co ma wpływ na notowania?

Dziś w indeksie WIG-spożywczy jest 18 spółek. Uczestnicy są wyznaczani po zakończeniu każdego kwartału, w oparciu o aktualną listę sektorową oraz okresowe zmiany portfela indeksu WIG.

Publikacja: 04.12.2019 11:15

WIG spożywczy: Co ma wpływ na notowania?

Foto: AFP

Od lat największy udział w indeksie ma Kernel, ponad 57,2 proc., drugą największą spółką w portfelu jest Wawel – prawie 15,9 proc., Ambra ma 5,5 proc., następne są trzy firmy z Ukrainy – Ovostar – 4,6 proc., IMC – 4,2 proc., Astarta – 4 proc., Kruszwica ma 3,9 proc.

Niskie notowania indeksu to efekt problemów w spółkach i mało sprzyjającego otoczenia, twierdzi Emil Łobodziński, doradca inwestycyjny BM PKO BP. – Popyt konsumpcyjny jest silny, ale wydatki konsumentów są stopniowo przesuwane na inne niż podstawowe towary oraz na usługi. Dochodzi wzrost kosztów funkcjonowania (wynagrodzenia, surowce), co obniża marże. Część spółek z indeksu to firmy ukraińskie, uzależnione z jednej strony od pogody i od sytuacji gospodarczej na Ukrainie, a także trendów globalnych. Problem niskiej płynności nie dotyczy jedynie spółek z tej branży. Największa spółka indeksu WIG-spożywczy należy do MWIG40, a pozostałe albo do SWIG80, albo są jeszcze mniejsze i znajdują się poza tymi indeksami. Wobec braku napływu kapitału na GPW (fundusze inwestycyjne, inwestorzy indywidualni) zainteresowanie tymi spółkami jest niewielkie – mówi Łobodziński. aPI

Tylko 149 zł za rok czytania.

Zyskaj pełen dostęp do analiz, raportów i komentarzy na Parkiet.com

Analizy rynkowe
Giełdowe rekiny są coraz grubsze. Założyciel Dino odskoczył całej reszcie
Materiał Promocyjny
Tech trendy to zmiana rynku pracy
Analizy rynkowe
Polski rynek wciąż zyskuje bez euforii wśród inwestorów
Analizy rynkowe
Lokomotywy z indeksu mWIG40 dały zarobić
Analizy rynkowe
Ewolucja protekcjonizmu od Obamy do Trumpa 2.0
Analizy rynkowe
Czy Trump chce wyrzucić Powella, czy tylko gra na osłabienie dolara?
Analizy rynkowe
Czy należy robić odwrotnie niż radzi Jim Cramer?