Rynek najwyraźniej wciąż nie może otrząsnąć się po piątkowym komunikacie, z którego wynika, że dotychczasowe założenia zarządu telemedycznej spółki, dotyczące planowanego na 2022 r. wolumenu świadczonych badań, okazały się zbyt optymistyczne. Zrewidowane oczekiwania dotyczące tempa wzrostu przychodów generowanych w USA, kosztów ponoszonych na produkcję urządzeń oraz rozwój technologii, wskazują na konieczność pozyskania dodatkowego finansowania w horyzoncie najbliższych miesięcy. Zarząd ocenia, że potrzeby gotówkowe grupy na kontynuację bieżącej strategii rozwoju w 2022 r. mieszczą się w przedziale 3-5 mln USD, w zależności m.in. od tego, jak kształtować się będzie liczba i rodzaj świadczonych badań, poziom kosztów operacyjnych i nakładów. Jak podano, potrzeby te istnieją pomimo pozyskania środków z emisji akcji serii H. W związku z powyższym zarząd prowadzi "intensywne działania" nakierowane na pozyskanie dodatkowych środków pieniężnych, których celem jest zapewnienie finansowania spółki i możliwości kontynuacji strategii rozwoju oraz zabezpieczenie płynności grupy.

Czytaj więcej

Medicalgorithmics dalej walczy

W ramach tych działań zarząd zbada możliwości pozyskania inwestora dla grupy, sprzedaży Medi-Lynx lub istotnych aktywów grupy, kontynuuje poszukiwania finansowania dłużnego, w tym o wysokim koszcie, zwoła NWZ, któremu przedstawi projekty uchwał, umożliwiających podwyższenie kapitału zakładowego, które nie będzie wymagało publikacji prospektu. - Równolegle zarząd emitenta przygotowuje grupę na wariant braku możliwości pozyskania finansowania w niezbędnej wysokości. W konsekwencji, w celu utrzymania płynności finansowej, zarząd rozważy i zaproponuje inne scenariusze, w tym m.in. intensywną restrukturyzację kosztową, przy jednoczesnej kontynuacji poszukiwania niezbędnego finansowania dla grupy – wyjaśnia Medicalgorithmics w komunikacie.

- W każdym z rozpatrywanych scenariuszy grupa zakłada utrzymanie i rozwój obecnie działających urządzeń i usług, w tym dostarczenie P4 PocketECG na rynek globalny – zapewniono.

Spółka podała także, że rewizja szacunków jest podstawą do przeprowadzania testów na trwałą utratę wartości aktywów. - Testy te będą przeprowadzane z uwzględnieniem różnych wariantów, ostateczne wyniki i konkluzje co do wyboru wariantu i kwoty ewentualnych odpisów będą znane po ich zakończeniu, w tym z uwzględnieniem szacunkowych wyników lutego i marca br. – wskazano w komunikacie.