Sytuacja na rynkach 8 października - ropa zawraca w dół

Wtorek nie przynosi konkretnego kierunku na walutach - dolar wypada mieszanie. Pogorszyły się za to nastroje na rynkach akcji - wczoraj cofnięcie zaliczyły indeksy na Wall Street, a dzisiaj taniała Azja (z wyjątkiem Chin).

Publikacja: 08.10.2024 11:45

Marek Rogalski, główny analityk walutowy DM BOŚ

Marek Rogalski, główny analityk walutowy DM BOŚ

Foto: materiały prasowe

Na rynku zwraca się uwagę na wpływ ostatnich świetnych danych makro z USA, które wpłynęły na oczekiwania wobec kolejnych ruchów FED (redukowane są nadmierne oczekiwania, co do cięć stóp, jakie miały miejsce w ostatnich tygodniach), co tym samym ma wpływ na giełdowe "mnożniki" i wyceny. Ale pośrednio wpływ ma też sytuacja na Bliskim Wschodzie.

Dzisiaj rano warto jednak zwrócić uwagę na cofnięcie się na rynku ropy. Jeszcze w nocy ceny surowca drożały, a agencje informacyjne poinformowały o wybuchach w okolicach Teheranu w Iranie, co zostało później zdementowane. Kolejne doniesienia i plotki wskazują, że izraelskie władze nadal rozważają różne scenariusze odwetu na Iranie i nie koncentrują się wyłącznie na kwestii ataku na instalacje naftowe. Możemy się też domyślać, że zakulisowo prowadzone są też silne naciski ze strony USA, aby nie eskalować dalej sytuacji na kilka tygodni przed kluczowymi wyborami w listopadzie. Czy, zatem na ropie mamy początek jakiegoś przesilenia? Gdyby tak było, to mogłoby to doprowadzić do spadku ryzyka i ocieplenia nastrojów na rynkach - podbicia na giełdach i cofnięcia się dolara.

Dla amerykańskiej waluty kluczowe pozostaną jednak kwestie dotyczące inflacji CPI za wrzesień, którą poznamy w czwartek. Jutro wieczorem rynki pozna zapiski z posiedzenia FED. Te raczej nie wpłyną na oczekiwania, co do cięcia stóp o 25 punktów baz. w listopadzie, ale mogą utwierdzić inwestorów w przekonaniu, że cykl obniżek będzie kontynuowany i raczej Rezerwa Federalna nie będzie decydować się na jakieś okresowe pauzy - scenariusz bazowy to cięcia na każdym posiedzeniu. 

Dzisiaj zmiany w przestrzeni FX nie są duże. Znów silny jest jen, który odrabia słabość z ubiegłego tygodnia. Na drugim biegunie jest dolar australijski, który traci blisko 0,5 proc. wobec dolara. W kontekście spodziewanych mocnych cięć przez RBNZ, rynek bardziej zerka na RBA - opublikowane dzisiaj zapiski z ostatniego posiedzenia wskazały wprawdzie, że wciąż możliwe są oba scenariusze (podwyżka i obniżka stóp), ale brzmi to coraz mniej przekonywująco. Inwestorzy mają prawo zastanawiać się, czy jeszcze w tym roku RBA nie zmieni nastawienia.

Rano opublikowane zostały dane z Niemiec - produkcja przemysłowa wzrosła w sierpniu o 2,9 proc. m/m, co nieco wsparło euro. Poza tym dzisiaj uwagę skupią jeszcze dane o bilansie handlowym USA o godz. 14:30, oraz kolejne wystąpienia członków FED.

EURUSD - będzie powyżej 1,10?

Okolice 1,10 na parze EURUSD zostały osiągnięte dzisiaj rano na co wpływ miały m.in. lepsze dane z Niemiec. Ale kluczowe jest to, że potaniała ropa, co może pozwolić dolarowi na cofnięcie (rynek zaczął w pewnym momencie żyć story, że proces regularnych obniżek stóp przez FED może być zagrożony). Kluczowe w tym tygodniu dla dolara tematy jednak dopiero przed nami - to zapiski FED jutro wieczorem, oraz inflacja CPI w czwartek.

Wykres dzienny EURUSD

Wykres dzienny EURUSD

DM BOŚ

Wprawdzie na rynku ostatnio mieliśmy dużo komentarzy członków Europejskiego Banku Centralnego mówiących o październikowej obniżce stóp (posiedzenie 17.10), to jednak ten wątek może być już zgrany na EURUSD i karty będzie rozdawać dolar. Technicznie nie jest wykluczony powrót ponad poziom 1,10, choć ten sam w sobie jest kluczowy. Mocne opory mamy przy 1,1030.

 Sporządził: Marek Rogalski – główny analityk walutowy DM BOŚ

Waluty
Złoty w końcu łapie oddech
Waluty
Dolar zyskuje, złoty traci
Waluty
Jesienne ochłodzenie popycha ku dolarowi. A ma on jeszcze asa w rękawie
Waluty
Soft-landing, czy no-landing?
Waluty
Złoty spróbuje odreagować?
Waluty
Gospodarka USA nie będzie lądować?