Sytuacja na rynkach 10 września - czekamy na debatę

Opublikowane w nocy dane o bilansie handlowym Chin wypadły mieszanie - w sierpniu nadwyżka wzrosła do 91 mld USD, a eksport przyspieszył do 8,7 proc. r/r, ale dynamika importu wyhamowała do zaledwie 0,5 proc. r/r. Dane te pokazują, że strukturalne problemy chińskiej gospodarki pozostają widoczne - jest to m.in. słabość popytu wewnętrznego. Te dane przeszły jednak bez większego echa.

Publikacja: 10.09.2024 11:29

Marek Rogalski, główny analityk walutowy DM BOŚ

Marek Rogalski, główny analityk walutowy DM BOŚ

Foto: materiały prasowe

We wtorek rano rynek FX pozostaje spokojny, a zmiany nie są duże. Ponownie słaby jest jen, a najsilniejszą walutą jest tym razem korona norweska. Zmiany nie przekraczają jednak 0,4 proc. i widać, że inwestorzy czekają na istotniejsze impulsy. Danych makro w kalendarzu dzisiaj zbytnio nie ma, zatem rynki będą czekać na debatę telewizyjną pomiędzy Trumpem, a Harris, która odbędzie się w nocy z wtorku na środę. Ostatnio Trump poprawił się w sondażach, a Harris osłabła - ale debata może wiele zmienić. Jej wpływ może być zauważalny szczególnie w przypadku notowań kryptowalut. W poniedziałek bitcoin wyraźnie odbił, a jednym z argumentów były właśnie lepsze wyniki sondaży dla Trumpa, który jest znacznie lepiej przyjmowany przez ten rynek, niż kandydatka Demokratów.

EURUSD - kiedy wyłamiemy 1,1025?

Wspomniany rejon to ważne lokalne wsparcie, które na razie się broni. Dolar nie zyskał wczoraj wyraźniej, chociaż poniedziałek przyniósł mocniejsze odbicie na indeksach na Wall Street. Efekt spadku oczekiwań, co do mocniejszej obniżki stóp przez FED (o 50 punktów baz. we wrześniu) może okazać się nie wystarczający do dalszego podbicia amerykańskiej waluty. W perspektywie do grudnia oczekiwania się zbytnio nie zmieniły - rynek widzi -110 punktów baz., co oznacza duże prawdopodobieństwo cięcia stóp o 50 punktów baz. w listopadzie, a może i też w grudniu. W efekcie wycena ruchów FED na stopach wciąż pozostaje dość agresywna na tle innych banków centralnych. I to może ważyć na postrzeganiu dolara.

Wykres dzienny EURUSD

Wykres dzienny EURUSD

DM BOŚ

Czy, zatem EURUSD nie ma szans mocniej naruszyć poziomu 1,1025 i zejść poniżej 1,10 w nadchodzących dniach? Tu wsparciem może okazać się Europejski Bank Centralny. Szanse na głębsze cięcie stóp w czwartek (ponad planowe 25 punktów baz.) są niewielkie, ale komunikat może zostać odebrany "gołębio" pod kątem kolejnych ruchów na jesieni i w zimę.

W krótkiej perspektywie wpływ na EURUSD może mieć debata telewizyjna Trump - Harris. Na rynku uważa się, że wyborcza wygrana Trumpa mogłaby wpłynąć na skalę oczekiwanych cięć stóp przez FED i tym samym podbić dolara, podczas kiedy wygrana Harris może dać impulsy do jego dalszego osłabienia. Jutro (tj. w środę) poznamy też dane o inflacji CPI w USA za sierpień.

Sporządził: Marek Rogalski – główny analityk walutowy DM BOŚ

Waluty
Harris zwiększa przewagę nad Trumpem?
Waluty
Złoty nieznacznie słabszy o poranku
Waluty
Spokojny tydzień dla złotego
Waluty
Jak zareaguje dolar?
Materiał Promocyjny
Jak wygląda auto elektryczne
Waluty
Sytuacja na rynkach 6 września - rynek pracy kluczowy dla FED?
Waluty
Adam Glapiński nie pomógł złotemu