Sytuacja na rynkach 3 września - czekamy na ważne dane z USA

Poniedziałkowy handel nie miał większego znaczenia, gdyż inwestorzy byli bez przysłowiowego "kompasu" z USA. Dzisiaj do gry wracają inwestorzy amerykańscy i razem z nimi płynność.

Publikacja: 03.09.2024 12:02

Marek Rogalski, główny analityk walutowy DM BOŚ

Marek Rogalski, główny analityk walutowy DM BOŚ

Foto: materiały prasowe

Wtorkowy ranek upływa pod znakiem podbicia dolara na szerokim rynku, choć zmiany nie są duże. Najgorzej wypadają waluty Antypodów, co może być jeszcze echem ostatnich słabszych danych z Chin, jakie napłynęły w weekend. Liderem jest z kolei japoński jen. Teoretycznie jednak taki układ na walutach może zapowiadać gorsze scenariusze dla rynków akcji. Ale o ile na indeksach w Azji widoczne było lekkie cofnięcie, o tyle kontrakty terminowe na amerykańskie indeksy, takiego scenariusza na razie nie sugerują. Niemniej warto mieć na uwadze, że przed nami kluczowe publikacje makro z USA i ich rynkowa interpretacja. Dzisiaj zaczniemy od danych PMI dla przemysłu za sierpień o godz. 15:45, oraz ISM o godz. 16:00.  Rynek wycenia spadek stóp 18 września na -32 punkty baz. i to od pewnego czasu niewiele się zmienia - nadchodzące dane (zwłaszcza wyliczenia Departamentu Pracy USA w najbliższy piątek) powinny dać więcej odpowiedzi na pytanie, czy pierwszym ruchem będzie cięcie o 25 punktów baz. (bardziej realne), czy też pójdziemy w stronę 50 punktów baz. (to jednak mogłoby się wiązać z nawrotem obaw o recesję i nerwowością na rynkach). Ich interpretacja może być trudniejsza dla rynków akcji, niż dolara, który raczej przegrywa w obu scenariuszach. Pytanie tylko, na ile ten z 25 punktową obniżką został już zdyskontowany przez rynki w ostatnich tygodniach.

We wtorek rano poznaliśmy ważne dane ze Szwajcarii. Inflacja CPI wyhamowała w sierpniu do 0,0 proc. m/m i 1,1 proc. r/r (są to wartości poniżej prognoz), ale za to PKB przyspieszył w II kwartale do 0,7 proc. k/k i 1,8 proc. r/r. Dane nie zmieniły jednak wiele w oczekiwaniach, co do cięć stóp przez SNB - do końca roku wyceniane są dwa ruchy po 25 punktów baz. na posiedzeniach we wrześniu i w grudniu. Frank jednak nieco stracił po tej publikacji.

Dzisiaj w kalendarzu mamy poza wspomnianymi danymi PMI/ISM z USA, mamy jeszcze PMI z Kanady o godz. 15:30.

EURUSD - dolar dalej zyskuje

Para EURUSD osuwa się w dół, a dolar nabiera sił. Na rynkach widać lekkie podbicie awersji do ryzyka przed popołudniowymi odczytami z USA -  dane PMI/ISM dla przemysłu. Na szerokim rynku poza dolarem zyskuje też jen, co może podbijać w/w tezę. Technicznie wybicie wczorajszego minimum przy 1,1040 otwiera drogę do sprawdzenia okolic 1,10 i nawet zejścia niżej w dalszej części tygodnia.

DM BOŚ

Wykres dzienny EURUSD

 Sporządził: Marek Rogalski – główny analityk walutowy DM BOŚ

Waluty
RPP bez zmian?
Materiał Promocyjny
Aż 7,2% na koncie oszczędnościowym
Waluty
Dzień pod znakiem słabszego złotego
Waluty
Kontrolowana słabość złotego
Waluty
Dzień ze wskaźnikami PMI
Materiał Promocyjny
Jak wygląda auto elektryczne
Waluty
Kurs złotego stabilny względem głównych walut
Waluty
Sytuacja na rynkach 2 września- niewielkie zmiany