Zyskaj pełen dostęp do analiz, raportów i komentarzy na Parkiet.com
Aktualizacja: 30.04.2025 04:23 Publikacja: 19.02.2023 21:00
Foto: Adobe Stock
Od początku roku już trzy kraje zdecydowały się na dużą dewaluację walut po to, by przybliżyć się do otrzymania pomocy z Międzynarodowego Funduszu Walutowego. Funt libański został zdewaluowany w styczniu bardzo drastycznie – o prawie 90 proc. wobec dolara. Kolejna runda dewaluacji dotknęła też funta egipskiego, który przez ostatnie 12 miesięcy osłabł o prawie 50 proc. wobec amerykańskiej waluty. Zdewaluowana została też rupia pakistańska. W ciągu roku straciła ponad 30 proc. w stosunku do dolara. Analitycy spodziewają się, że na podobne kroki zdecydują się w nadchodzących miesiącach kolejne państwa z rynków wschodzących i granicznych. Agencja Bloomberg wskazuje, że największe prawdopodobieństwo dewaluacji występuje obecnie w Argentynie, Nigerii, w Bangladeszu oraz w Etiopii.
Zyskaj pełen dostęp do analiz, raportów i komentarzy na Parkiet.com
Dolar bardzo osłabł w ostatnich tygodniach, a najbardziej zyskała względem niego rosyjska waluta. To również efekt nadziei na rozejm w Ukrainie.
Warunków przyspieszenia transformacji technologicznej nad Wisłą jest wiele. Potrzebne są inwestycje w pracowników, w tym ich szkolenia, ale też dbałość o zdrowie. Nieodzowne są też ułatwienia natury prawnej i jak zawsze – finansowanie.
Rubel rosyjski umocnił się w tym roku bardziej niż jakakolwiek inna waluta czy metal szlachetny. To m.in. skutek działania mechanizmu kontroli przepływu kapitału.
Para EUR/USD w poniedziałek przebiła poziom 1,14, który ostatnio był widziany w 2022 r. Analitycy spodziewają się, że to jeszcze nie koniec ruchu „na północ”.
Mimo że w środę jest „dzień wyzwolenia”, to wciąż jest bardzo dużo niewiadomych. To szkodzi rynkom, ale przede wszystkim też biznesowi. Widzę jednak przestrzeń do tego, aby dolar odreagował ostatnią słabość – mówi Marek Rogalski, analityk DM BOŚ.
Złoty w środę notował nieznaczne ruchy. Rynek walutowy czeka na nowe impulsy.
Rozmowy amerykańsko-rosyjskie na temat zakończenia wojny w Ukrainie przyczyniły się do znacznego umocnienia euro w porównaniu do większości walut. Ewentualne zawieszenie broni jest korzystne dla europejskich akcji i przyczyni się do spadku cen gazu.
Masz aktywną subskrypcję?
Zaloguj się lub wypróbuj za darmo
wydanie testowe.
nie masz konta w serwisie? Dołącz do nas