Złoty bez większych zmian w okresie poświątecznym

Czwartkowy, poranny handel na rynku FX przynosi korektę odbicia dolara z ostatnich godzin, niemniej globalne nastroje uległy lekkiej poprawie.

Publikacja: 27.12.2018 07:17

Konrad Ryczko, DM BOŚ

Konrad Ryczko, DM BOŚ

Foto: DM BOŚ

Polska waluta kwotowana jest następująco: 4,2785 PLN za euro, 3,7601 PLN wobec dolara amerykańskiego, 3,7875 PLN względem franka szwajcarskiego oraz 4,7580 PLN w relacji do funta szterlinga. Rentowności polskiego długu wynoszą 2,83% w przypadku obligacji 10-letnich.

Ostatnie godziny obrotu na rynkach przyniosły dynamiczne odbicie na rynku akcyjnym w USA (SPX +4,96%, NDX+6,16%), co wraz ze wzrostem rentowności tamtejszego długu wsparło wycenę dolara amerykańskiego m.in. na EUR/USD. Trudno jednak oprzeć się wrażeniu, iż w dużej mierze jest to jedynie impuls korygujący w ramach wygaszania hossy na rynkach w USA. Niemniej krótkoterminowo udało się „wycisnąć" część pozycji krótkich, a globalne nastroje uległy poprawie. Z fundamentalnych doniesień brak jest uzasadnienia dla wczorajszego ruchu. Inwestorzy z optymizmem przyjęli informacje, iż 7/01 do Pekinu udaje się delegacja handlowa USA w celu prac nad potencjalną umową handlową. W szerszym kontekście PLN nie zanotował większych zmian w okresie obniżonej płynności – EUR/PLN w dalszym ciągu oscyluje blisko 4,28 PLN. Wydarzenia ostatnich godzin sugerują możliwe lekkie podbicie apetytu na waluty EM – sam efekt będzie jednak najpewniej krótkotrwały.

W trakcie dzisiejszej sesji brak jest istotniejszych publikacji makroekonomicznych z kraju. Globalny kalendarz na dziś zawiera jedynie wskazania z USA, gdzie poznamy m.in. wnioski o zasiek, Chicago PMI, sprzedaż nowych domów czy odczyt indeksu CB.

Z rynkowego punktu widzenia notowania PLN pozostają w ramach szerszych układów konsolidacyjnych, niemniej obecnie znajdujemy się bliżej dolnych ograniczeń wahań m.in. na USD/PLN czy EUR/PLN. Najpewniej stan ten zostanie utrzymany do końca roku.

Konrad Ryczko

Analityk Makler Papierów Wartościowych

Wydział Analiz Rynkowych Dom Maklerski Banku Ochrony Środowiska S.A.

Waluty
Czy Trump zwolni szefa Fed?
Materiał Partnera
Zasadność ekonomiczna i techniczna inwestycji samorządów w OZE
Waluty
Sytuacja na rynkach 22 kwietnia - Powell jako kozioł ofiarny Trumpa?
Waluty
Złoty nieco słabszy, ale nadal trzyma się mocno
Waluty
Sytuacja na rynkach 16 kwietnia - perspektywy przełomu jednak nie widać?
Waluty
Bezpieczne waluty zyskują na wartości
Waluty
Słabszy złoty