WŁOCHY / BUDŻET / KOMISJA EUROPEJSKA: KE planuje wysłać dzisiaj formalny list do włoskiego rządu dotyczący potencjalnych działań, jakie rząd w Rzymie mógłby podjąć w celu dopasowania się do unijnych reguł budżetowych. W przeciwnym razie 5 czerwca może zapaść decyzja o uruchomieniu procedury dyscyplinarnej. Tymczasem wicepremier Salvini, który mocno sprzeciwia się europejskim regułom budżetowym, stwierdził wczoraj, że chciałby międzyrządowej dyskusji w ramach Unii na temat roli Europejskiego Banku Centralnego, jako gwaranta rządowego długu.
USA/ CHINY / RELACJE HANDLOWE: W regularnym, półrocznym raporcie Departament Skarbu USA nie nazwał Chin, ani żadnego z głównych partnerów handlowych USA, określeniem „manipulatora walutowego". Przyznano jednak, że operacje Chin związane z zarządzaniem kursem walutowym i rezerwami powinny być bardziej „przejrzyste". Tymczasem rosną spekulacje, że Chiny poważnie przygotowują ograniczenia dotyczące eksportu metali ziem rzadkich (Global Times), oraz rozważają inne kontr-działania, jak ograniczenie dostępu amerykańskich firm do chińskiego rynku, czy też wyprzedaż posiadanych amerykańskich treasuries.
NOWA ZELANDIA / RBNZ/ DANE: W opublikowanym Raporcie nt. Stabilności Finansowej przyznano, że system finansowy kraju jest na tyle elastyczny, aby absorbować potencjalne ryzyka, a zastępca szefa RBNZ dodał, że banki komercyjne zdały stress-testy zakładające nawet cięcie stóp o 150 p.b. Z kolei szef RBNZ Adrian Orr skupił się na temacie parametrów kapitałowych dla instytucji finansowych i nie nawiązał do bieżącej polityki stóp procentowych. W nocy opublikowane zostały też dane nt. majowego indeksu zaufania biznesu ANZ, który odbił do -32 pkt. z -37,5 pkt, a subindeks perspektyw wzrósł do 8,5 pkt. z 7,1 pkt.
WIELKA BRYTANIA / BREXIT: Lider Partii Pracy stwierdził wczoraj, że poparłby projekt przeprowadzenia drugiego referendum ws. Brexitu. Z kolei rzecznik rządu Theresy May zaznaczył, że „bezumowny" Brexit byłby sprzeczny z wolą parlamentu, a spiker Izb Gmin (John Bercow) dał do zrozumienia, że to parlament będzie miał decydujące zdanie ws. Brexitu.
EUROSTREFA / DANE: Szacunki dotyczące inflacji HICP z Francji wypadły poniżej oczekiwań – w maju 1,1 proc. r/r wobec konsensusu 1,2 proc. r/r, oraz 1,5 proc. r/r w kwietniu.