Rośnie też liczba osób, które mają wykupione polisy zdrowotne. Na koniec września zeszłego roku było to już prawie 3,7 mln osób. Oznacza to wzrost o 17 proc.
Największym zainteresowaniem cieszą się pakiety obejmujące dostęp do podstawowej opieki zdrowotnej i kilku lekarzy specjalistów. Głównym kryterium wyboru takich polis jest atrakcyjna cena, a także łatwiejsze umówienie wizyty z lekarzem pierwszego kontaktu i szybka diagnostyka. Dodatkowym ubezpieczeniem objętych jest coraz więcej osób spoza dużych miast. Rośnie również liczba polis grupowych.
– Na rynku ubezpieczeń zdrowotnych obserwujemy dziś dwa główne trendy. Pierwszy z nich to wzrost zainteresowania polisami, który jest odpowiedzią na rosnący dług zdrowotny. Jesienią zwiększyła się liczba chorych nie tylko z powodu koronawirusa, ale również izolacji i wynikającego z niej braku naturalnej odporności. Polacy najczęściej odwiedzali wtedy internistów oraz pediatrów. Dodatkowo obserwujemy pogarszający się stan zdrowotny całego społeczeństwa, skutkujący większym zapotrzebowaniem na specjalistów i badania. Drugi z widocznych kierunków to inflacja, która nie omija świadczeń zdrowotnych – ocenia Dorota M. Fal, doradca zarządu Polskiej Izby Ubezpieczeń.
PIU wskazuje na badania przeprowadzone w październiku 2021 r. przez CBOS, z których wynika, że aż 2 na 3 respondentów jest niezadowolonych z funkcjonowania opieki zdrowotnej w Polsce, a tylko 29 proc. ocenia ją pozytywnie.
– W Medicover od początku pandemii obserwujemy wzrost zainteresowania pakietami medycznymi zarówno w formie abonamentów, jak i ubezpieczeń. Pacjenci traktują posiadanie abonamentów jako zabezpieczenie dla siebie i swoich rodzin. Zmieniła się też percepcja postrzegania prywatnej opieki medycznej – równolegle do wysokiego popytu na pakiety medyczne dla firm odnotowujemy coraz większe zainteresowanie w obszarze pakietów indywidualnych oraz dla małych i średnich firm. Wartość segmentu pakietów indywidualnych odnotowuje dwucyfrowy wzrost. Nie zmniejsza się też zainteresowanie pakietami B2B oferowanymi pracownikom przez firmy – mówi nam Justyna Gościńska-Bociong, dyrektor ds. komunikacji i marki korporacyjnej Healthcare Services, Medicover. – Rosnący stale popyt na usługi medyczne naszym zdaniem ma związek ze skutkami pandemii, nową jednostką chorobową i późniejszym diagnozowaniem chorób – dodaje. psk