Spośród dostępnych na rynku insulin za opłatą ryczałtową pacjenci mogą kupić preparaty pochodzące tylko od dwóch producentów, w tym Biotonu. Pozostałe insuliny będą wymagały dopłaty pacjenta – zarówno insuliny klasyczne, jak i ich analogi. Oznacza to, że chorzy na cukrzycę chętniej sięgną po produkt polskiej spółki.
To samo dotyczy pasków do glukometrów (urządzenia do pomiaru stężenia glukozy we krwi) Glucocard 01-mini plus, sprzedawanych przez Bioton (wytwórcą jest japońska firma Arkray), które również znalazły się na liście produktów refundowanych przez państwo. Zwłaszcza że na liście tej zabrakło pasków od tych producentów, którzy mieli do tej pory największy udział w rynku.
– Zestawiając znaczącą różnicę cenową oraz przewagę technologiczną oferowanego przez nas glukometru w stosunku do większości urządzeń, stosowanych z paskami nieobjętymi refundacją, spodziewamy się bardzo gwałtownego wzrostu sprzedaży naszych pasków
– powiedział „Parkietowi" Sławomir Ziegert, prezes Biotonu. – Jestem przekonany, że nawet jeśli nierefundowane dziś paski powrócą na listę, osoby, które rozpoczęły pomiary glukozy z zastosowaniem naszych glukometrów, nie będą chciały powrócić do produktów używanych wcześniej.
Według Ziegerta największym atutem Biotonu jest kompleksowość opieki oferowanej pacjentom, która obejmuje insulinę, wstrzykiwacz, doustne leki przeciwcukrzycowe, program edukacyjny i glukometr. – Poprawa wyniku netto, jaką spodziewamy się osiągnąć, jest pochodną wzrostu zainteresowania całą ofertą, którą Bioton wypracował dla osób z cukrzycą w ostatnich miesiącach – przekonuje prezes.