O olsztyńskim producencie drukarek 3D zrobiło się głośno rok temu, gdy amerykański Dell zamówił u polskiej firmy aż 5000 sztuk jej flagowego produktu – drukarki M200. Od tamtej pory firma prężnie się rozwija, o czym świadczą m. in. udane emisje dwóch serii obligacji o łącznej wartości nominalnej 7,2 mln zł, planowany debiut na warszawskiej giełdzie oraz dynamiczna rozbudowa międzynarodowej sieci dystrybucji. Drukarkę zaprojektowaną w Olsztynie kupić można już w 49 krajach świata, za pośrednictwem 84 dystrybutorów. Wraz z początkiem marca Zortrax pojawił się ze swoją ofertą w Indiach, Czechach, Irlandii, Gwatemali oraz na Ukrainie. - Nasze urządzenia kierujemy głównie do profesjonalistów oraz małych i średnich przedsiębiorstw, stale dążymy do poszerzania rynku zbytu o kolejne kraje, stąd też decyzja o pojawieniu się na nowych rynkach – mówi Karolina Bołądź, COO w Zortrax.
Ponadto na początku roku Zortrax nawiązał współpracę z firmą iGo3D w Niemczech, specjalizującą się w dostarczaniu rozwiązań do druku 3D klientom końcowym. Za sprawą podpisanej umowy iGo3D zajęło się nie tylko dystrybucją produktów Zortrax we własnych kanałach sprzedaży, ale również wśród największych niemieckich resellerów, takich jak MediaSaturn, Conrad czy Reichelt. Współpraca z iGo3D zaowocuje m.in. pojawieniem się produktów firmy Zortrax w sieciach detalicznych na rynku niemieckim, takich jak sklepy MediaMarkt czy Saturn (w Polsce produkty Zortrax znaleźć można m.in. w RTV Euro AGD). W planach obu firm jest również współpraca w Rosji oraz na rynkach Eurazjatyckiej Unii Celnej. - Rozbudowa sieci dystrybutorskiej i resellerskiej to jeden z naszych priorytetów, dlatego bardzo cieszą nas nawiązanie współpracy z iGo3D na rynku niemieckim i trwające negocjacje dotyczące kolejnych krajów – powiedziała Karolina Bołądź.
Rozwiązania Zortrax rozwijane są od 2011 r. i spotykają się z uznaniem na całym świecie. Firma zdobyła wyróżnienie w konkursie Design Alive Awards 2014, a drukarkę Zortrax M200 doceniła społeczność 3D Hubs przyznając jej tytuł najlepszego urządzenia typu plug&play. Zortrax był też pierwszym polskim projektem w serwisie crowdufundingowym Kickstarter, który zakończył się sukcesem.
Obecnie firma zatrudnia ponad 120 pracowników w kraju i na świecie, współpracuje z wieloma resellerami, a także posiada pierwszy w Polsce i jeden z pierwszych w Europie salon druku 3D - Zortrax Store w Krakowie. Prezes firmy - Rafał Tomasiak, wspomina od dłuższego czasu, że chce przekształcić Zortrax w spółkę i zadebiutować na warszawskiej giełdzie. Oprócz samych „luźnych" zapowiedzi debitu na parkiecie, zarząd olsztyńskiej firmy nie zdradza niestety żadnych szczegółów dotyczących planowanego IPO.