Kontrakty z nowej perspektywy unijnej i duży ruch w krajowej branży IT powinny w tym roku pomagać spółkom informatycznym. Huśtawka indeksów, jaką obserwujemy na giełdzie od kilkunastu miesięcy, sprawia, że na znaczeniu zyskują firmy dywidendowe, a takich w branży IT nie brakuje.
Wypłaty wyższe niż w 2015
Tradycyjnie hojna dla swoich akcjonariuszy jest grupa Asseco, z Asseco Poland na czele. W 2015 r. wypłaciło 2,9 zł na akcję, co przełożyło się na atrakcyjną ponad 5-proc. stopę. W tym roku dywidenda powinna być wyższa. Analitycy chwalą też Asc.
– To bardzo solidna spółka z dobrymi produktami i dobrą kontrolą kosztów, a do tego płaci wysoką dywidendę – mówi Konrad Księżopolski, szef działu analiz Haitong Banku. W ostatnich latach Asseco BS wypłacało akcjonariuszom cały zysk. – Nie widzę przesłanek, aby w 2016 r. ta praktyka miała się zmienić, ponieważ obecnie nie planujemy żadnych znaczących inwestycji ani przejęć – mówi Mariusz Lizon, członek zarządu Asseco Business Solutions. Dodaje, że 2016 r. zapowiada się dla spółki dobrze, a szczególnie duże nadzieje pokłada ona w kontraktach zagranicznych. – IV kwartał 2015 r. był udany i myślę że całorocznymi wynikami mile zaskoczymy rynek – sygnalizuje Lizon.
Akcje ze sporym potencjałem
Wśród ciekawych spółek z branży nowych technologii eksperci zgodnie wymieniają LiveChat Software. Wszystkie rekomendacje implikują spory potencjał wzrostowy kursu. Szef LiveChatu Mariusz Ciepły spodziewa się, że rozwiązania oferowane przez spółkę będą w tym roku w centrum uwagi w branży obsługi klienta. – To gorący temat, a my jesteśmy liderem – podkreśla. Sygnalizuje jednocześnie, że akcjonariusze mogą liczyć na wypłatę z ubiegłorocznego zysku. – Nie widzimy w tym momencie przesłanek do rewizji naszej polityki (zakłada wypłatę całego zysku – red.) – mówi. Spółka ma przesunięty rok obrotowy. 11 lutego opublikuje raport za III kwartał roku 2015/2016. Już teraz może się pochwalić wysokimi marżami, a w przyszłości mogą jeszcze wzrosnąć. Jak zauważa Sandra Piczak, analityk Ipopemy Securities, każdy klient LiveChatu przyczynia się do wzrostu marży, ponieważ spółka ma bardzo niskie koszty zmienne. Wśród ciekawych propozycji na 2016 r. analitycy wskazują też CD Projekt. Według szacunków Noble Securities kurs ma jeszcze ponad 30-proc. potencjał wzrostowy.
Wycena LiveChatu i CD Projektu w ostatnich kilkunastu miesiącach mocno wzrosła, w przeciwieństwie do spółki Comp. Jej kurs spadł i rodzi się pytanie, czy przecena jest uzasadniona, zważywszy, że 2016 r. może być dla tej grupy rokiem przełomowym. Jeśli uda jej się zrealizować plany, dotyczące wprowadzenia na rynek nowej platformy do sprzedaży usług, to jej przychody w najbliższych latach mogą wzrosną kilkakrotnie. – Wyniki Compu za IV kwartał 2015 r. wspierała dobra kontraktacja w segmencie IT. Jednak w I kwartale 2016 r. grupie może być trudno powtórzyć wyniki rok do roku z racji wysokiej bazy wynikającej z objęcia obowiązkiem posiadania kas fiskalnych nowych grup podatników w Polsce, co przełożyło się na dobry wynik w I kwartale 2015 r. – mówi Marek Jurzec, analityk DM BDM. Podkreśla przy tym, że pod koniec 2016 r. także można się spodziewać większego popytu na urządzenia fiskalne, co powinno być skutkiem działań nowej administracji, zmierzających do zwiększenia wpływów z podatku VAT.