Pasmo to pierwotnie użytkowane było przez Centertel do świadczenia usług komunikacji w technologii NMT. Obecnie telekom oferuje w tym paśmie osobom indywidualnym i firmom usługi stacjonarnego dostępu do internetu w technologii CDMA.
Liczba użytkowników tego dostępu w ostatnich latach spada, ponieważ operator proponuje im skorzystanie z innego rozwiązania – w sieci 3G. Na koniec grudnia minionego roku obejmowała 55 tys. abonentów. Rok wcześniej – ponad 100 tys.
– Nie zdecydowaliśmy jeszcze, czy wystąpimy o przedłużenie rezerwacji pasma 450 MHz. To będzie zależało od ceny – powiedział Bruno Duthoit, prezes Orange Polska, dziennikarzom przy okazji spotkania poświęconego wynikom za miniony rok. Pytany, ile kosztować może operatora rezerwacja – nie podał kwoty. – To będzie zależało od wyliczeń regulatora – mówił.
W środę nie udało nam się uzyskać poszerzonej odpowiedzi Urzędu Komunikacji Elektronicznej, w jaki sposób szacowana będzie wartość pasma 450 MHz.
Zgodnie z prawem telekomunikacyjnym ceną referencyjną powinna być cena z ostatniego przetargu na dane pasmo, ale Centertel nie otrzymał pasma w wyniku przetargu. Według dostępnych informacji koszty ponieść mieli jego ówcześni właściciele.