Nie można wykluczyć, że ten termin zostanie kolejny raz przesunięty, choć coraz więcej szpitali i jednostek ambulatoryjnych w Polsce dysponuje już wymaganymi rozwiązaniami. – Być może część placówek zwleka, licząc na finansowanie z nowej perspektywy Unii Europejskiej. A to oznacza, że na rynku w kolejnych miesiącach i kwartałach może pojawić się więcej postępowań przetargowych – uważa Marek Girek, prezes Cube.ITG. Podkreśla, że jego grupa ma już duże doświadczenie w tym segmencie.

– W 2015 r. zrealizowaliśmy projekt „E-zdrowie dla Mazowsza" o wartości ponad 77 mln zł, w ramach którego 23 szpitale uzyskały niezbędną infrastrukturę sprzętową oraz m.in. system Elektronicznej Dokumentacji Medycznej. Na rynku mogą zostać rozpisane kolejne przetargi tego typu – zapowiada. Podkreśla zarazem, że w ostatnim czasie Cube.ITG złożyło najkorzystniejszą ofertę w ramach przetargu dla Centrum Medyczno-Diagnostycznego w Siedlcach.
W segmencie ochrony zdrowia działa też Medyczne Centrum Przetwarzania Danych we Wrocławiu, czyli główne aktywo spółki zależnej Data Techno Park. – Zapewnia ono udostępnienie przestrzeni na dane, infrastrukturę sprzętową czy szereg usług wraz ze wstępnie przygotowanymi narzędziami dla branży medycznej. Informatyzacja polskiej służby zdrowia może być dla DTP jednym z kierunków rozwoju – podkreśla Girek.
Twierdzi, że elektroniczna dokumentacja medyczna to z jednej strony standaryzacja dokumentów i bezpieczeństwo danych, a z drugiej wygoda zarówno dla lekarzy, jak i pacjentów. – Będą mogli np. kontrolować swój status na liście oczekujących na badanie lub wrócić do historii zalecanych leków z ostatniej wizyty. Sądzę, że w Polsce będą kontynuowane trendy obecne także w innych krajach Europy – mówi.