O ponad 6 proc. taniały w czwartek rano akcje XTPL w reakcji na publikację raportu za I kwartał. W kolejnych godzinach sesji podaż słabła i po południu kurs spadał o niespełna 2 proc. Wrocławska spółka w ujęciu rok do roku pogłębiła stratę, która na poziomie netto wyniosła prawie 2,7 mln zł. W sprawozdaniu finansowym wykazała też niewielkie przychody – niższe niż rok temu. Deklaruje, że jest na dobrej drodze do komercjalizacji swoich technologii związanych z nanodrukiem.
Zysk vs. ryzyko
Na warszawskiej giełdzie spółek stricte innowacyjnych nie znajdziemy zbyt wiele. Do tego grona można zaliczyć niektórych reprezentantów branży informatycznej czy biotechnologii. Gros z nich zbudowało już skalę biznesu, która pozwala wypracowywać operacyjne zyski. Natomiast wspomniane już XTPL oraz takie firmy jak DataWalk czy Silvair reprezentują inną grupę: podmiotów z autorską, innowacyjną technologią, z apetytem na globalną ekspansję, ale będących na stosunkowo wczesnym etapie rozwoju. Czy warto inwestować w tego typu firmy?
– Moim zdaniem jak najbardziej mogą być ciekawą propozycją inwestycyjną, ale inwestorzy powinni zwracać uwagę na życiorysy zespołu, szczególnie pod kątem doświadczeń na międzynarodowych rynkach, jasną strategię monetyzacji, konkurencję oraz inwestorów zagranicznych lub zagranicznych członków rad nadzorczych/doradczych – wymienia Adrian Kowollik, ekspert z East Value Research. Dodaje, że inwestorzy powinni traktować takie spółki jak inwestycje o podwyższonym ryzyku i nie opierać na nich całego swojego portfela.
Rynek weryfikuje pomysły
Kilka dni temu w San Jose odbył się Display Week, czyli najważniejsza światowa konferencja dedykowana producentom wyświetlaczy. XTPL prezentowało tam swoją metodę drukowania ekstremalnie cienkich struktur. Przedstawiciele spółki podkreślają, że odbyli kilkadziesiąt merytorycznych i perspektywicznych spotkań. Twierdzą, że utwierdziły ich one w przekonaniu o słuszności obranej strategii. Oceniają, że zapotrzebowanie przemysłu na rozwiązanie oferowane przez XTPL jest znaczące. Koncentracja firm potencjalnie zainteresowanych współpracą z XTPL przypada na Azję Południowo-Wschodnią oraz Stany Zjednoczone, gdzie w styczniu giełdowa firma otworzyła spółkę zależną.
Z kolei DataWalk rozwija własną platformę pomagającą rozwiązywać problemy z zakresu bezpieczeństwa. Znajduje ona zastosowanie w zakresie analityki śledczej w walce z przestępczością (amerykańskie agencje), wyłudzeniami (ubezpieczyciele) oraz przy identyfikacji nadużyć (administracja centralna). Spółka – podobnie jak XTPL – w tym roku przeniosła się na GPW z NewConnect. W ostatnich dniach na rynek trafiły raporty dotyczące nawiązania współpracy przez spółkę zależną DataWalk z „prywatną instytucją inwestygacyjną w USA". Jej nazwy nie podano.