Vectra kupiła Multimedia. Zyskują też Play i Orange

Urząd antymonopolowy podał do publicznej wiadomości szczegóły decyzji, w której zgodził się na powstanie największej kablówki w kraju. To ciekawa lektura z wielu względów.

Publikacja: 04.02.2020 05:12

Vectra kupiła Multimedia. Zyskują też Play i Orange

Foto: Adobestock

31 stycznia Vectra kupiła 100 proc. akcji Multimedia Polska, nie podając parametrów finansowych operacji. Dominik Niszcz, analityk Raiffeisen Centrobanku, wskazuje, że giełdowe wyceny odpowiedników Multimediów odpowiadają około siedmiokrotności EV/EBITDA. Multimedia w 2018 r. miały ok. 280 mln zł EBITDA, ale ostatnich danych nie znamy.

Kolejne zakupy nieszybko

Jak informuje Justyna Grzelak z biura prasowego Vectry, kablówka sfinansowała transakcję ze środków własnych i bankowym długiem. Od kolejnych przejęć nie odżegnuje się, ale – jak podaje Grzelak – nie wybiega z myślą w tak odległą przyszłość. Tym samym doszło do powstania grupy telewizji kablowych, która pod względem abonentów i zasięgu sieci jest numerem jeden w kraju.

Biorąc pod uwagę ostatnie dostępne dane, spółki Vectry obsługują ponad 1,7 mln abonentów i docierają z siecią do 4,4 mln gospodarstw domowych. Dla porównania UPC w końcu września docierało do 3,5 mln gospodarstw domowych i obsługiwało 1,47 mln abonentów.

Parametry nowego lidera kablowego są ważne dla operatora sieci Play. Telekom na mocy umowy z Vectrą z ub.r. ma zacząć sprzedaż stacjonarnego internetu w tym kwartale. Biuro prasowe Playa podtrzymuje ten termin. Urząd Komunikacji Elektronicznej zaczął wydawanie komercyjnych pozwoleń radiowych 5G i zasięg sieci Play w tej technologii w lutym urośnie do 500 stacji bazowych w 16 miastach.

Jaki zasięg grupy

Zasięg łączy Vectry może się jeszcze zmienić. Aby spełnić warunki postawione przez Urząd Ochrony Konkurencji i Konsumentów, Vectra musi sprzedać część biznesu w ośmiu miastach i umożliwić zmianę operatora abonentom usług telewizji lub internetu w 13 innych. Warto zauważyć, że żaden z warunków nie dotknął Gdyni, największego rynku grupy i miasta, z którego wywodzą się kablówki.

Gdańska grupa nie podała, co realizacja warunków urzędu oznacza dla jej wielkości. Częściowej odpowiedzi dostarcza treść decyzji UOKiK. Urząd podał liczby abonentów telewizji i internetu w miastach, w których Vectra musi wyzbyć się części sieci i abonentów.

Według naszych obliczeń w sumie w ośmiu miejscowościach z usługi płatnej telewizji korzysta około 173 tys. abonentów, a z internetu około 133 tys. Wiadomo, że grupa Vectry ma w nich ponad 40-proc. udział, ale górna granica nie jest znana. W decyzji podano, że w Pruszczu Gdańskim grupa obsługuje 59,1 proc. abonentów internetu. Przyjmując ten pułap, szacujemy, że Vectra będzie sprzedawać biznes obejmujący około 100 tys. abonentów. Ile ma na to czasu – nie zdradzono, ale Grzelak zapewnia, że czasu jest dość. W decyzji urzędu można wyczytać, że będzie on miał 21 dni na zawetowanie inwestora wskazanego przez Vectrę. UOKiK zobowiązał też kablówkę, aby sprzedawane spółki podpisały umowę o korzystanie z kanalizacji Orange.

Ciekawe, jak Vectra zrealizuje warunek, zgodnie z którym ma zezwolić abonentom w 13 miastach na odejście do innego operatora. UOKiK zapewnia, że chodzi o wszystkich abonentów, także telefonii i pakietów trzech usług. Vectra podaje, że abonenci będą mogli składać wypowiedzenia tylko co do telewizji lub internetu.

Technologie
Zbliża się bitwa o częstotliwości 5G w Polsce. Administracja liczy na Ukrainę
Technologie
Koniec boomu na firmy IT
Technologie
Rabaty za mało widoczne
Technologie
Asbis pokazał wyniki. Akcje drożeją
Materiał Promocyjny
Kluczowe funkcje Małej Księgowości, dla których warto ją wybrać
Technologie
Reklamy telekomów pod lupą UOKiK. Urząd grozi gigantycznymi karami
Technologie
Scanway w 2025 r. chce zadebiutować na głównym parkiecie