31 stycznia Vectra kupiła 100 proc. akcji Multimedia Polska, nie podając parametrów finansowych operacji. Dominik Niszcz, analityk Raiffeisen Centrobanku, wskazuje, że giełdowe wyceny odpowiedników Multimediów odpowiadają około siedmiokrotności EV/EBITDA. Multimedia w 2018 r. miały ok. 280 mln zł EBITDA, ale ostatnich danych nie znamy.
Kolejne zakupy nieszybko
Jak informuje Justyna Grzelak z biura prasowego Vectry, kablówka sfinansowała transakcję ze środków własnych i bankowym długiem. Od kolejnych przejęć nie odżegnuje się, ale – jak podaje Grzelak – nie wybiega z myślą w tak odległą przyszłość. Tym samym doszło do powstania grupy telewizji kablowych, która pod względem abonentów i zasięgu sieci jest numerem jeden w kraju.
Biorąc pod uwagę ostatnie dostępne dane, spółki Vectry obsługują ponad 1,7 mln abonentów i docierają z siecią do 4,4 mln gospodarstw domowych. Dla porównania UPC w końcu września docierało do 3,5 mln gospodarstw domowych i obsługiwało 1,47 mln abonentów.
Parametry nowego lidera kablowego są ważne dla operatora sieci Play. Telekom na mocy umowy z Vectrą z ub.r. ma zacząć sprzedaż stacjonarnego internetu w tym kwartale. Biuro prasowe Playa podtrzymuje ten termin. Urząd Komunikacji Elektronicznej zaczął wydawanie komercyjnych pozwoleń radiowych 5G i zasięg sieci Play w tej technologii w lutym urośnie do 500 stacji bazowych w 16 miastach.
Jaki zasięg grupy
Zasięg łączy Vectry może się jeszcze zmienić. Aby spełnić warunki postawione przez Urząd Ochrony Konkurencji i Konsumentów, Vectra musi sprzedać część biznesu w ośmiu miastach i umożliwić zmianę operatora abonentom usług telewizji lub internetu w 13 innych. Warto zauważyć, że żaden z warunków nie dotknął Gdyni, największego rynku grupy i miasta, z którego wywodzą się kablówki.