W zasadzie od lipca 2020 r. notowaniom złota jest ciężko przekroczyć ten poziom na stałe. Próby ataku popytu w tym rejonie miały miejsce jeszcze w marcu 2022 r. oraz w kwietniu 2023, a także obecnie. Za każdym razem notowania odbijały się od tych okolic, tworząc głębsze korekty w stronę 1800 lub 1700 USD. Czy obecnie złoto ma szansę na stałe przebić 2000 USD?

Wydaje się, że jeszcze nie, ponieważ cena złota jest w ostatnim czasie silnie skorelowana z rentownościami obligacji USA oraz z dolarem amerykańskim, który na wartości tracił, właśnie dzięki temu, że spadały rentowności w Stanach Zjednoczonych. Obecnie zdaje się wzrastać prawdopodobieństwo korekty zarówno w notowaniach USD, jak i w notowaniach cen obligacji USA, to mogłoby podnieść rentowności i tym samym potencjalnie negatywnie wpłynąć na notowania złota.

W takim układzie zdaje się, że minimalny zasięg dla cofnięcia ceny mógłby znajdować się przy 1955 USD, zaś głębsza korekta mogłaby nawet trwać do 1880 USD. Niemniej jednak, gdyby takie cofnięcie miało miejsce, to kolejna fala wzrostowa na rynku złota mogłaby już zakończyć się wybiciem 2000 USD w sposób trwalszy. W efekcie złoto w 2024 r. mogłoby zmierzać w stronę szczytu wszech czasów, który wypada w rejonie 2080 USD.