Orlen bez sukcesów w Chinach

Po czterech latach prowadzenia działalności przez firmę zarejestrowaną w Państwie Środka płocki koncern nie tylko ma problemy ze wskazaniem dalszych planów jej rozwoju, ale i jakichkolwiek osiągnięć.

Publikacja: 05.12.2024 06:00

Orlen bez sukcesów w Chinach

Foto: Fotorzepa/ Urszula Lesman

Orlen, dostrzegając możliwości i dynamikę rozwoju rynków azjatyckich, w październiku 2020 r. zdecydował się założyć w Chinach firmę zależną, która miała koncernowi pozwolić na miejscu rozpoznawać rynek i wykorzystywać potencjalnie nowy kierunek sprzedaży. Mimo już ponadczteroletniego funkcjonowania płocka spółka nie za bardzo potrafi wskazać jakiekolwiek sukcesy związane z tym podmiotem.

Orlen ciągle bada możliwości rozwoju w Chinach

„Obecnie Orlen China, poza działalnością stricte sprzedażową, aktywnie bada dalsze możliwości rozwoju swojej działalności. Przygotowywania do aktualizacji strategii grupy Orlen obejmują również analizę uwarunkowań niezbędnych do efektywnego funkcjonowania tej spółki” – przekonuje zespół prasowy.

Bez odpowiedzi pozostały pytania o wyniki, jakie dotychczas osiągnął Orlen China, a nawet te dotyczące produktów, którymi handluje. Koncern nie odniósł się nawet to tego, czy Orlen China to ten sam podmiot co Orlen International Trading (Suzhou). W ostatnich sprawozdaniach grupy widnieje tylko ten drugi. Powtórzono za to, że zarejestrowana w Chinach firma działa w mieście Suzhou, w prowincji Jiangsu, na wschodzie kraju, czyli regionie stwarzającym dogodne warunki do prowadzenia działalności biznesowej. Prowincja zamieszkiwana jest przez ponad 80 mln ludzi i stanowi ważny ośrodek przemysłowy.

Czytaj więcej

Sztandarowy projekt Orlenu do piachu?

Trend wzrostowy na rynkach olejów smarowych i chemicznym

Orlen nieco konkretniej niż o chińskiej firmie wypowiada się o tamtejszej gospodarce. Wskazuje, że w III kwartale PKB wzrosło o 4,6 proc. w ujęciu rok do roku. Dla Orlenu istotniejsze są informacje dotyczące rynku paliw. Przewiduje, że pomimo jesiennego, czasowego zmniejszenia importu w nadchodzących miesiącach nastąpi stabilizacja.

„Dostrzegalny jest także wyraźny trend wzrostowy na chińskim rynku olejów smarowych, a także chemicznym. Wszystko to stwarza nowe możliwości dla importerów i producentów lokalnych, którzy jednak powinni z uwagą obserwować otoczenie regulacyjne w Państwie Środka oraz być gotowi na podejmowanie wyzwań na coraz bardziej konkurencyjnym i zmieniającym się rynku” – twierdzi Orlen.

Surowce i paliwa
Daniel Obajtek złożył dwa wnioski do prokuratury ws. Orlenu
Surowce i paliwa
Orlen pozywa Daniela Obajtka. Chce zwrotu środków, które miały trafiać na prywatne cele
Surowce i paliwa
Sprzedaż miedzi przez grupę KGHM w listopadzie niższa o 6 proc. rdr
Surowce i paliwa
Rynek oczekuje lepszego budżetu KGHM-u na 2025 r.
Materiał Promocyjny
Nowości dla przedsiębiorców w aplikacji PeoPay
Surowce i paliwa
Akcje Orlenu wyceniane najniżej od ponad czterech lat
Surowce i paliwa
Minister potwierdza: Rząd odwołał się od wyroku ws. GreenX Metals