Według doniesień "Parkietu" amerykańska firma NuScale miała wypowiedzieć umowę o rozwoju małych reaktorów jądrowych polskiemu gigantowi miedziowemu KGHM – dowiedział się „Parkiet”. Wypowiedzenie umowy miało nastąpić dzień po tym, jak Amerykanie wstrzymali swój pierwszy projekt SMR w Utah. KGHM jednak zaprzeczyło tym informacjom, nie podając więcej szczegółów. Zapytaliśmy o stanowisko KGHM po tym jak wzorcowy dla inwestycji w Polsce, projekt w USA został wstrzymany. Spółka ma odpowiedzieć na nasze pytania (gdzie odpowiedzi na nasze pytania nie ma) do południa w piątek 10 listopada. O stanowisko zapytaliśmy także amerykański NuScale. Dotychczas nie otrzymaliśmy odpowiedzi.
KGHM nie informuje w porannym stanowisku o szczegółach dalszych prac, a podaje jedynie co udało się osiągnąć, ale jeszcze przed wstrzymaniem projektu w Utah.
Czytaj więcej
Amerykańska firma NuScale wypowiedziała umowę o rozwoju małych reaktorów jądrowych polskiemu gigantowi miedziowemu KGHM – dowiedział się „Parkiet”. Wypowiedzenie umowy miało nastąpić dzień po tym jak Amerykanie wstrzymali swój pierwszy projekt SMR w Utah. KGHM jednak zaprzeczyło tym informacjom nie podając jednak więcej szczegółów.
Co udało się osiągnąć?
Spółka przypomina, że 13 kwietnia 2023 r. KGHM Polska Miedź wystąpiła do Ministra Klimatu i Środowiska z wnioskiem o wydanie decyzji zasadniczej, tj. pierwszej decyzji administracyjnej w systemie pozwoleń i zezwoleń, o jaką może starać się inwestor dla inwestycji polegającej na budowie elektrowni jądrowej. W przedmiotowym wniosku KGHM wskazał następujące lekkowodne technologie reaktorowe przewidziane do zastosowania w planowanym przez spółkę przedsięwzięciu inwestycyjnym: Rolls-Royce SMR™ (UK SMR™), NUWARD™, SMR-160™, BWRX-300™ oraz VOYGR™.
W komunikacie KGHM jednak nie wskazuje już tak jednoznacznie na dalszą współpracę technologiczną z NuScale, wskazując jedynie, że była to technologia wskazana jako "preferowana". "Technologia przedsiębiorstwa NuScale Power, LLC została wskazana przez spółkę – wyłącznie na potrzeby procedowania wniosku – jako technologia „preferowana” ze względu na znaczne zaawansowanie postępowania certyfikacyjnego tej technologii przed Amerykańską Komisją Dozoru Jądrowego (NRC) w Stanach Zjednoczonych. Należy podkreślić, iż KGHM Polska Miedź jako drugi inwestor w elektrownię jądrową w ogóle i jako pierwszy inwestor planujący budowę małej modułowej elektrowni jądrowej (SMR) w Polsce otrzymał dnia 13 lipca 2023 r. od Ministra Klimatu i Środowiska decyzję zasadniczą obejmującą swoim zakresem wszystkie zaproponowane technologie reaktorowe, zgodnie z żądaniem spółki określonym we wniosku." - informuje KGHM.