KGHM grozi pogłębienie dołków bessy. Winna jest przecena miedzi

Spadający kurs akcji KGHM to w przeważającej mierze skutek sytuacji globalnej. Światowe ceny miedzi, którą produkuje polska firma, a na których ciąży widmo recesji w gospodarce, mogą jeszcze zniżkować. To odbiłoby się na notowaniach spółki.

Publikacja: 12.07.2022 21:00

KGHM grozi pogłębienie dołków bessy. Winna jest przecena miedzi

Foto: materiały prasowe

Odbicie notowań akcji KGHM z dwuletniego dołka, które można było obserwować pod koniec ubiegłego tygodnia, nie okazało się trwałe. We wtorek kurs schodził poniżej 105 zł i był już o ponad 6 proc. niższy niż na piątkowym zamknięciu. Na nastawieniu do akcji spółki, których przecena od szczytu sprzed nieco ponad roku przekracza już 50 proc., ciążą raczej czynniki globalne niż lokalne.

Sytuacja na świecie bije w kurs

Spadają ceny, jakie na giełdach osiąga miedź będąca najważniejszym produktem grupy KGHM. Jednak rynek obawia się też wprowadzenia przez rząd podatku od nadmiarowych zysków, który mógłby też objąć firmę. Ceny miedzi w dół ciągną lockdowny w będących największym konsumentem rudego metalu Chinach, ale przede wszystkim obawy przed zbliżaniem się globalnej recesji. Miedź, metal szeroko stosowany w budownictwie i przemyśle, nie przypadkowo uważana jest za barometr kondycji gospodarek.

– Wyraźna przecena miedzi na rynkach światowych będzie miała istotne przełożenie na wyniki KGHM – zapowiada Emil Łobodziński, doradca inwestycyjny w BM PKO BP.

Szybkie pogarszanie się koniunktury w światowym przemyśle widać chociażby po zniżkach indeksu ISM dla amerykańskiego sektora wytwórczego z ostatnich miesięcy. Już w czerwcu ekonomiści zaczęli ostrzegać przed recesją, a od tamtego czasu realna stała się groźba odcięcia Europy od rosyjskiego gazu. Prognozy cen dla miedzi obniżyli analitycy Goldmana Sachsa, oceniając, że kryzys energetyczny zagraża światowemu popytowi na miedź.

Jak zauważa Jakub Szkopek, analityk biura Erste Securities, miedź nie podrożała po rosyjskiej inwazji na Ukrainę tyle, ile inne surowce, a teraz pojawiają się kolejne czynniki mogące zaszkodzić jej notowaniom. Chiny kontynuują negatywnie wpływającą na gospodarkę zdecydowaną politykę wobec covidu.

– Być może kluczowa jest jednak niepewność, jaka w Europie zapanowała wokół tego, czy 21 lipca Nord Stream ruszy po zakończeniu konserwacji. Niedobory gazu oznaczałyby recesję, a z największymi cięciami dostaw musiałaby się liczyć branża chemiczna – komentuje ekspert.

Czytaj więcej

Lokalizacja małego atomu od KGHM do końca roku

Koszty są problemem

Jednocześnie na kurs akcji KGHM, który w tym roku korzysta na obniżonym podatku od kopalin, wpłynęły obawy, że spółka może znaleźć się wśród płatników podatku od nadmiarowych zysków. Koncepcja daniny, która kosztem spółek będących finansowymi beneficjentami rosyjskiej inwazji na Ukrainę może wesprzeć finanse publiczne i złagodzić presję inflacyjną, przyciąga uwagę kolejnych rządów. Ostatnio sięgnęły po nią Węgry, a z wypowiedzi z kręgów rządowych w Polsce wynika, że może to być kolejny pomysł, który po wypróbowaniu nad Balatonem zostanie zastosowany także nad Wisłą.

Przy planowanych na jesień 2023 r. wyborach parlamentarnych władze w Warszawie szukają finansowania, w sytuacji kiedy wyprzedaż obligacji utrudnia pozyskiwanie funduszy z ich emisji, a inflacja ogranicza pole do zwiększania deficytu budżetu. Tymczasem KGHM dopiero co wypłaciło załodze spore nagrody z zysku. – Te kwestie krajowe mają mniejsze znaczenie niż czynniki globalne, bo nagrody w KGHM wypłacane są według stałej wynegocjowanej formuły, a podatek od nadmiarowych zysków zapewne będzie dotyczył w pierwszej kolejności spółek energetycznych i paliwowych – komentuje Szkopek. – Ryzyko dla wyników spółki widzimy po stronie kosztowej. Wynika ono z wysokich cen gazu ziemnego i energii, na które KGHM posiada dużą ekspozycję – ostrzega Łobodziński.

Surowce i paliwa
Orlen ruszył z wiosenną promocją na stacjach paliw
Materiał Partnera
Zasadność ekonomiczna i techniczna inwestycji samorządów w OZE
Surowce i paliwa
Firmy szykują się na różne scenariusze
Surowce i paliwa
Mała rewolucja w Bogdance. Kopalnia otwiera się na przemysł i energetykę
Surowce i paliwa
Unimot wypłaci większą dywidendę niż przed rokiem. Jest zgoda rady nadzorczej
Surowce i paliwa
Miażdżący raport NIK o fuzji Orlenu z Lotosem. "Utrata bezpieczeństwa energetycznego"
Surowce i paliwa
Duży spadek zysku netto Orlenu. Powodem miliardowe odpisy