Gazprom: nie będzie ulgi dla PGNiG

Polska nie może – tak jak Niemcy – liczyć na zmianę sposobu kalkulacji cen gazu rosyjskiego. To oznacza, że polskiej firmie nie uda się zaoszczędzić 80 mln USD rocznie

Publikacja: 22.05.2010 01:08

Według wiceprezesa Gazpromu Aleksandra Miedwiediewa nie ma podstaw do obniżek cen gazu dla Polski, p

Według wiceprezesa Gazpromu Aleksandra Miedwiediewa nie ma podstaw do obniżek cen gazu dla Polski, ponieważ nasz popyt na paliwo nie spada, lecz jest coraz większy.

Foto: Bloomberg

Tak wynika z wypowiedzi wiceprezesa Gazpromu Aleksandra Miewiediewa. – Nowy mechanizm – powiązanie cen z bieżącymi notowaniami (spot) gazu zgodziliśmy się zastosować tam, gdzie rynek jest płynny i konkurencyjny – powiedział Miedwiediew „Parkietowi”. – Niemiecki rynek ma inną strukturę niż polski. Poza tym, jeśli chodzi o cenę gazu, PGNiG jest w komfortowej sytuacji – dodał.

[srodtytul]PGNiG milczy[/srodtytul]

Szefowie Polskiego Górnictwa Naftowego i Gazownictwa odmówili skomentowania tej wypowiedzi wiceprezesa Gazpromu. Nieoficjalnie usłyszeliśmy, że zarząd spółki jest jednak zdecydowany doprowadzić do rozmowy o zmianie sposobu obliczania cen. Taka możliwość – zgodnie z zapisami w kontraktach – pojawia się co trzy lata.

Ostatnia modyfikacja wzoru cenowego miała miejsce jesienią 2006 r. Wtedy Polska pilnie potrzebowała dodatkowego kontraktu na dostawy gazu, a Gazprom zezwolił na jego zawarcie, ale jednocześnie o 10 proc. podniósł cenę paliwa.

Miedwiediew wprawdzie nie neguje prawa do rewizji cen, ale uważa, że nie ma do tego powodów. – Oczywiście dyskusję można podjąć, o ile spełnione są pewne warunki, gdy zmienia się otoczenie rynkowe – mówi. – Tymczasem nie widzimy spadku zapotrzebowania na gaz, ale raczej wzrost. Polska jest po Francji czwartym odbiorcą naszego gazu w Europie.

[srodtytul]Dostawy do 2037 roku[/srodtytul]

PGNiG liczyło, że zdoła przekonać Gazprom do rozpoczęcia rozmów o cenach tuż po podpisaniu przez wicepremierów obu krajów nowego międzyrządowego porozumienia gazowego. Tym bardziej że polska firma wraz z nowymi umowami zwiększy import rosyjskiego surowca do ponad 10 mld m sześc. rocznie oraz wydłuży okres dostaw o 15 lat – do 2037 r.

Już sam ten fakt wywołał wiele kontrowersji i obaw o uzależnienie od rosyjskich dostaw, nawet gdy pojawią się inne źródła zaopatrzenia (np. gazoport). Na dodatek strona polska zrezygnowała ze spornych roszczeń za tranzyt rosyjskiego gazu przez nasz kraj rurociągiem jamalskim oraz zmiany akcjonariatu spółki, do której rurociąg należy.

[srodtytul]Była szansa na oszczędności[/srodtytul]

Wypowiedź wiceprezesa Miedwiediewa oznacza w praktyce, że PGNiG nadal będzie kupować gaz po cenie obliczanej w odniesieniu tylko do notowań ropy naftowej. Podczas gdy inne kraje, m.in. Niemcy, uiszczają za część dostaw gazu opłaty według bieżących cen błękitnego paliwa. Gdyby taki sposób kalkulacji miało też PGNiG, to jak wynikało ze wstępnych szacunków, mogłoby zaoszczędzić ponad 80 mln USD rocznie (265 mln zł).

Trzy tygodnie temu wiceprezes PGNiG Radosław Dudziński zapewniał, że celem jest obniżenie ceny gazu w dostawach z Rosji. – Jest to możliwe albo poprzez zmianę wartości parametrów obecnej formuły cenowej, albo poprzez jej modyfikację, czyli wprowadzenie nowego indeksu, np. cen gazu z rynku spotowego – wyjaśnił.

Gaz na rynku bieżącym jest znacznie tańszy od tego w kontraktach wieloletnich, którego ceny są kalkulowane według przelicznika naftowego – różnica wynosi kilkadziesiąt dolarów na 1000 m sześc. Według naszych obliczeń, gdyby PGNiG odbierało 15 proc. gazu po cenie niższej tylko o 60 dol. (na 1000 m sześc.), to oszczędności wyniosłyby właśnie ponad 80 mln USD rocznie.

Wywiad z Aleksandrem Miedwiediewem ukaże się w poniedziałkowej „Rzeczpospolitej”

Surowce i paliwa
Bogdanka mówi o braku równych szans na rynku węgla
Materiał Promocyjny
Tech trendy to zmiana rynku pracy
Surowce i paliwa
Prezes KGHM: Unia Europejska jest i będzie dla KGHM kluczowym rynkiem
Surowce i paliwa
JSW widzi zagrożenia finansowe, ale chce je minimalizować
Surowce i paliwa
Nowa instalacja Orlenu na Litwie powstaje w bólach
Surowce i paliwa
KGHM o wydobyciu soli w okolicach Pucka zdecyduje w przyszłym roku
Surowce i paliwa
Rząd przyjął projekt nowelizacji ustawy o zapasach gazu