Baryłka ropy będzie kosztować 80–90 dolarów

Pytania do... Jacka Krawca, prezesa Orlenu

Publikacja: 24.11.2010 09:24

[b]Jakie są przewidywania Orlenu dotyczące kształtowania się cen ropy naftowej czy marż w nadchodzącym roku?[/b]

Ostatnie dwa lata były dla sektora rafineryjnego bardzo trudne. Uważamy, że w związku z niestabilnym otoczeniem makroekonomicznym również przyszły rok nie będzie należał do łatwych. Na rynku wciąż mamy do czynienia z nadwyżką mocy produkcyjnych. To powoduje, że marże paliwowe będą się utrzymywać poniżej średnich z poprzednich lat (w 2010 r. średnio 4 USD?na baryłce – przyp. red). To samo dotyczy dyferencjału Urals/Brent (różnica w cenie dwóch gatunków ropy – przyp. red.). Będzie on znacznie poniżej poziomu z lat 2004–2006 (średnio 3,9 USD?na baryłce – przyp. red.). Liczące się ośrodki analityczne, które zajmują się prognozami rynku ropy, w scenariuszach bazowych przewidują, że w latach 2011–2012 cena ropy Brent będzie kształtowała się w przedziale 80–90 USD za baryłkę.

[b]Jak, pana zdaniem, będzie wyglądała w 2011 r. sytuacja na polskim rynku?[/b]

Polska jest jednym z nielicznych krajów w Europie, gdzie nie zanotowano spadku popytu na paliwa. Stąd m.in. dobre wyniki Orlenu. Jeżeli polska gospodarka utrzyma tempo wzrostu, to będzie się to przekładało na wzrost konsumpcji paliw również w nadchodzącym roku.

[b]Wspomniał pan o prognozach niezależnych ośrodków analitycznych, jednak Orlen ma przecież również własny zespół analityków.[/b]

Prace analityczne w Orlenie prowadzone są przede wszystkim w ramach obszaru strategii. Skupia się w nim cały proces planowania i analiz strategicznych w koncernie oraz spółkach grupy kapitałowej w poszczególnych krajach, w których działa Orlen, czyli w Polsce, Czechach, na Litwie oraz w Niemczech. Zatrudniamy grupę wykwalifikowanych analityków i ekspertów, którzy mają bogate doświadczenia zawodowe w branży naftowej i energetycznej. Większość z tych osób pracowała wcześniej w firmach doradczych w Polsce i za granicą. Jednym z istotnych członków zespołu jest również główny ekonomista koncernu, ekspert z wieloletnim doświadczeniem w dziedzinie makroekonomii. Nie tylko wspiera on prace analityczne, ale jednocześnie jest także doradcą zarządu.

[b]Jak wygląda praca tego zespołu analityków?[/b]

Zakres ich prac jest bardzo szeroki. Zespół prowadzi analizy i ekspertyzy dotyczące bieżących i przyszłych wyzwań strategicznych, które stoją przed koncernem. Dotyczą one znacznie dłuższego horyzontu, niż widzą to rynki. Opracowywane są m.in. strategie dotyczące poszczególnych segmentów działalności Orlenu. Ale jednym z kluczowych zadań naszych analityków jest prowadzenie tzw. market intelligence. To analizy dotyczące bieżących procesów i zjawisk, które zachodzą na rynkach, a także ocen strategii i działań innych podmiotów z branży paliwowej oraz analiza różnych rynków geograficznych. Przygotowują analizy i rekomendacje dotyczące bardzo konkretnych zagadnień oraz tematów wymagających często kreatywnego podejścia do problemu.

[b]Na czym w swej pracy bazują analitycy, którzy pracują w Orlenie?[/b]

Nasi analitycy korzystają oczywiście zarówno z własnych opracowań, jak i z różnych źródeł zewnętrznych, o których wspomniałem. Trzeba podkreślić, że specjaliści zatrudniani przez Orlen często z sukcesem zastępują konsultantów zewnętrznych. To, jak się łatwo domyślić, wpływa również na możliwość redukowania wydatków na doradztwo.

[b]Czy efekty prac analityków Orlenu są gdzieś dostępne?[/b]

Wiele tych analiz na przykład w postaci artykułów jest później publikowanych na łamach wewnętrznego biuletynu Orlenu. Niektóre prace trafiają jednak do wydawnictw zewnętrznych – np. biuletynów publikowanych przy okazji udziału w Forum Ekonomicznym w Krynicy czy też autorskiej konferencji Orlenu Future Fueled by Knowledge.

Surowce i paliwa
Prezes KGHM: Unia Europejska jest i będzie dla KGHM kluczowym rynkiem
Materiał Promocyjny
Tech trendy to zmiana rynku pracy
Surowce i paliwa
JSW widzi zagrożenia finansowe, ale chce je minimalizować
Surowce i paliwa
Nowa instalacja Orlenu na Litwie powstaje w bólach
Surowce i paliwa
KGHM o wydobyciu soli w okolicach Pucka zdecyduje w przyszłym roku
Surowce i paliwa
Rząd przyjął projekt nowelizacji ustawy o zapasach gazu
Surowce i paliwa
Orlen ruszył z wiosenną promocją na stacjach paliw