Projekt uchwały w sprawie zostanie przyjęty, bo jego inicjator i pomysłodawca – prezydent miasta – ma bezwzględną większość w Radzie Miasta Lubina.
Krzysztof Maj twierdzi, iż kupno akcji KGHM Polska Miedź S.A. pozwoli samorządowi skierować do Trybunał Konstytucyjnego skargę w sprawie wprowadzenia nowego podatku i tam go zablokować lub przynajmniej zmniejszyć.
Samorząd, co stwierdza w uzasadnieniu projektu uchwały będzie mógł dzięki posiadaniu akcji Polskiej Miedzi uczestniczyć w obradach Walnego Zgromadzenia i jako akcjonariusz decydować o kierunkach rozwoju oraz co równie ważne pobierać zyski z dywidendy.
Robert Raczyński, prezydent Lubina jest zdecydowanym przeciwnikiem wprowadzenia nowego podatku przez premiera Tuska, w specjalnym liście do premiera napisał:
„Z wielkim oburzeniem przyjąłem informację o planowanym przez Pański rząd nowym podatku od miedzi i srebra, o którym informował Pan w sejmowym expose. W ślad za tym 15.12.2011 r. Ministerstwo Finansów poinformowało, że do uzgodnień międzyresortowych oraz konsultacji społecznych został skierowany projekt ustawy o podatku od wydobycia niektórych kopalin. Ustawa przewiduje nowy podatek, którego przedmiotem opodatkowania będzie wydobycie miedzi oraz srebra ze złóż położonych na terytorium RP. Podstawę opodatkowania stanowić będzie masa wydobytej miedzi oraz srebra, obliczana na podstawie zawartości tych metali w rudzie lub koncentracie wyprodukowanym w procesie wzbogacania rudy. To ogromne, liczone w miliardach złotych rocznie, obciążenie podatkowe dla największego polskiego przedsiębiorstwa przyniesie dwa bardzo negatywne skutki.
Po pierwsze pozbawienie KGHM Polska Miedź S.A. środków na inwestycje zahamuje rozwój przedsiębiorstwa, bowiem nie będzie możliwe prowadzenie bardzo kosztownych prac pozwalających zagospodarować nowe złoża miedzi, o których wspomina się w uzasadnieniu do projektu uchwały (str. 11). Brak dostępu do nowych złóż to stagnacja regionu Zagłębia Miedziowego w perspektywie 20 najbliższych lat. Bezrobocie, wykluczenie społeczne, brak perspektyw na godne życie znane są Dolnoślązakom, którzy widzieli upadek Wałbrzycha po zamknięciu tamtejszych kopalń węgla kamiennego. Powinniśmy wyciągać wnioski z negatywnych doświadczeń ostatnich lat i z ogromną determinacją przeciwdziałać podobnym zjawiskom. Nowy podatek, w wysokości zaproponowanej przez Ministerstwo Finansów być może podreperuje finanse państwa w krótkim okresie czasu, ale w dłuższej perspektywie jest szkodliwy dla całej polskiej gospodarki.