Docelowo roczne zdolności produkcyjne baterii mają wynieść ponad 700 tys. ton i pozwolić na osiągnięcie od roku 2018 zdolności produkcyjnych koksowni na poziomie 3,3 mln ton rocznie (obecnie produkcja koksu w Przyjaźni kształtuje się rocznie na poziomie 2,6 mln ton).
– Dziś oddajemy w Koksowni Przyjaźń jeden z najnowocześniejszych obiektów w europejskim sektorze koksowniczym. Wykorzystywanie najnowszych technologii w tradycyjnym sektorze jakim jest wydobycie węgla i produkcja koksu, to dziś już norma. Dzięki temu jednak nasza pozycja konkurencyjna znacząco się poprawia i możemy zwiększać efektywność i elastyczność działania. To ma wymierne korzyści w postaci niższych kosztów i lepszych jakościowo produktów. Niezwykle istotny jest oczywiście aspekt ochrony środowiska. Nowa bateria spełnia bowiem najwyższe standardy w tym zakresie – mówi Jarosław Zagórowski, prezes Jastrzębskiej Spółki Węglowej, która 30 czerwca ma zadebiutować na warszawskim parkiecie.
Wartość inwestycji związanych z modernizacją baterii oraz obiektów powiązanych tzn. maszyn piecowych, instalacji odpylania czy sterowania i automatyki wyniosła 270 mln zł. Całość została sfinansowana ze środków własnych.
– Doświadczenie, które zdobyliśmy podczas modernizacji baterii nr 1 ma ogromne znaczenie. To z pewnością zaprocentuje i pozwoli na szybsze i efektywniejsze przeprowadzenie podobnych procesów kiedy zapadną ewentualne decyzje dotyczące modernizacji kolejnych baterii – mówi Edward Szlęk, prezes Koksowni Przyjaźń. W Koksowni funkcjonowały dotychczas cztery baterie koksownicze: jedna nowa nr 5, zbudowana w latach 2006 – 2007 i trzy zbudowane w latach 80. ubiegłego wieku.