Według Państwowego Instytutu Geologicznego polskie zasoby gazu łupkowego nadającego się do wydobycia mieszczą się w przedziale 346–768 mld metrów sześc. – To od 2,5 do 5,5?razy więcej niż surowca z wcześniej udokumentowanych złóż konwencjonalnych (145 mld metrów sześc. – red.). Przy uwzględnieniu pełnego zapotrzebowania Polski na gaz wraz z surowcem znajdującym się w złożach konwencjonalnych wystarczy go na 35–65 lat – twierdzi Piotr Woźniak, wiceminister środowiska i główny geolog kraju.
PIG podał też szacunki dotyczące zasobów ropy łupkowej. Wynoszą one 215–268 mln ton. To od 8,5 do 10,5 razy więcej niż ropy z wcześniej udokumentowanych złóż konwencjonalnych (ponad 25 mln ton). Przy uwzględnieniu pełnego zapotrzebowania Polski na ropę (wraz z surowcem znajdującym się w złożach konwencjonalnych) wystarczy jej na 10–12 lat.
Inna metodologia
Szacunki PIG są dużo mniejsze niż ubiegłoroczne prognozy amerykańskiej Agencji ds. Energii (EIA). Z jej raportu wynikało, że Polska może mieć 5,3?bln metrów sześc. możliwego do eksploatacji gazu łupkowego. Obecne szacunki są mniejsze przede wszystkim ze względu na inną metodologię przyjętą do ich obliczenia. PIG zastosował dużo bardziej konserwatywne założenia niż Amerykanie. Wyliczenia EIA obejmują m.in. tzw. zasoby geologiczne, czyli cały gaz łupkowy znajdujący się w skałach, bez oceny możliwości jego wydobycia i specyfiki polskich warunków. PIG prognozuje z kolei zasoby wydobywane, czyli takie które mogą trafić na powierzchnię i do sprzedaży. Szacunki instytutu obejmują jedynie rejon szelfu bałtyckiego wraz z Pomorzem oraz Podlasia i Lubelszczyzny. Przyjmuje się też, że z jednego odwiertu będzie można średnio wydobyć 11,3 mln m sześc. gazu.
Ponadto krajowe szacunki są oparte na danych historycznych. Przy ich obliczeniu wzięto pod uwagę 39 odwiertów wykonanych w Polsce do 1990 r. Dopiero kolejne prognozy PIG, które mają być uaktualniane co dwa lata, będą zawierały wyniki odwiertów przeprowadzonych w ostatnich latach.
14,4 mld m3 wyniosło zapotrzebowanie na gaz ziemny zgłoszone w ubiegłym roku przez wszystkich klientów PGNiG, podczas gdy wydobycie sięgnęło 4,3 mld m3