Dotyczą one podniesienia kapitału zakładowego nawet o 75 proc. Według przedstawicieli rosyjskiego inwestora, który jest także akcjonariuszem chemicznej spółki (ma 1,2 proc.), niesie to znaczące ryzyko dla wszystkich współwłaścicieli.

Dlatego Acron zlecił firmie doradczo-audytorskiej BDO sporządzenie opinii nt. proponowanych uchwał i ich konsekwencji dla akcjonariuszy. Zgodnie z przygotowaną opinią proponowane podwyższenie kapitału nie znajduje ekonomicznego uzasadnienia i może nie być zgodne z interesami większości akcjonariuszy jak i dla samej spółki.

Według ekspertów audytora trudno wskazać rozsądną motywację nagłego podwyższenia kapitału zakładowego Azotów Tarnów. Zarząd spółki nie sporządził bowiem żadnego planu finansowego, który uzasadniałby proponowane rozwodnienie. Ponadto nie przedstawiono akcjonariuszom ekonomicznych skutków takiego kroku. Konkretnych zamierzeń finansowych nie ujawniono także w niedawno opublikowanej strategii spółki.

- Przyjęcie takiej uchwały daje zarządowi prawo do sprzedaży większościowego udziału spółki, wybranemu przez siebie inwestorowi, po także przez siebie ustalonej cenie – zwraca uwagę BDO. Zaznacza przy tym, że dotychczasowi akcjonariusze w celu utrzymania swoich udziałów w obecnych proporcjach będą zmuszeni nabyć nowo wyemitowane akcje. - Należy przy tym pamiętać, że istnieje znaczna liczba indywidualnych inwestorów, pracowników spółki, dla których przeznaczenie dodatkowych środków na zakup akcji może okazać się trudne. Przeprowadzenie emisji w kształcie proponowanym przez zarząd może doprowadzić do rozwodnienia obecnych udziałowców, w tym także Skarbu Państwa. W rezultacie jego udział może spaść poniżej 20 proc., co oznacza utratę kontroli – uzasadniano.

Firma doradcza wskazuje ponadto, że przyjęcie proponowanych uchwał może mieć negatywny wpływ na atrakcyjność inwestycyjną spółki. Możliwość wystawienia warrantów wymienialnych na akcje może bowiem zniechęcić potencjalnych inwestorów. Możliwy jest także spadek kapitalizacji rynkowej spółki. Zdaniem BDO jest to istotne szczególnie w obliczu przeprowadzanego procesu prywatyzacji.