Pieniądze z BGK i nowej firmy Inwestycje Polskie powinny przede wszystkim zasilić projekty dotyczące budowy gazociągów. Chodzi m.in. o tzw. korytarz Północ – Południe, czyli rurociąg, który połączy budowany terminal na skroplony gaz LNG w Świnoujściu, z sieciami Czech, Słowacji, Węgier i Chorwacji oraz terminalem LNG na adriatyckiej wyspie Krk.
11,8 tys. km ma wynieść długość gazociągów przesyłowych Gaz-Systemu w 2017 r. wobec 9,9 tys. km rok temu
– Zakres programu inwestycyjnego w ramach korytarza Północ – Południe obejmuje budowę 7 gazociągów przesyłowych wysokiego ciśnienia o łącznej długości około 460 km w zachodniej części Polski – informuje Jan Chadam, prezes Gaz-Systemu. Jego zdaniem przedłużeniem tego systemu mogłoby być połączenie z Czechami o dużej przepustowości i długości około 60 km. – System przesyłowy w kraju zostałby rozbudowany także w kierunku wschodnim, co umożliwi przesył gazu przez Podkarpacie i na Słowację z wykorzystaniem połączenia międzysystemowego Polska – Słowacja – dodaje Chadam. W tym przypadku konieczna będzie budowa 4 gazociągów o długości około 420 km.
W ramach rządowego programu mogłaby być także sfinansowana modernizacja i rozbudowa tłoczni gazu. W latach 2014–2016 powstawałyby w sumie 3 tłocznie gazu w zachodniej i centralnej Polsce. Łączna wartość inwestycji szacowana jest na 4,5–5 mld zł. Gaz-System przekonuje, że budowa gazociągów to konieczność. – Wynika to z potrzeb polskiej gospodarki, budowy elektrowni, rozbudowy zakładów chemicznych itp. Bez tych inwestycji, rozwój przedsiębiorstw w tych branżach nie będzie możliwy – mówi Chadam.
Współfinansowanie projektów Gaz-Systemu może polegać na udzieleniu kredytu lub poręczenia przez BGK lub gotówkowym zasileniu spółki inwestycyjnej, będącej własnością państwa, na przykład poprzez objęcie jej udziałów (z czasem Gaz-System by je odkupił).