Czesi chcieliby kupić Unipetrol od Orlenu

„Hospodarske Noviny" podały, że EPH i PPF złożyły ofertę opiewającą na ok. 30 mld czeskich koron. Płocki koncern wydaje się nią niezainteresowany.

Aktualizacja: 29.07.2015 06:50 Publikacja: 29.07.2015 06:00

Czesi chcieliby kupić Unipetrol od Orlenu

Foto: GG Parkiet

Czescy inwestorzy, energetyczny holding EPH oraz grupa inwestycyjna PPF, złożyli PKN Orlen ofertę nabycia udziałów w Unipetrolu - podał dziennik „Hospodarske Noviny". Według niego cena proponowana za 63-proc. pakiet walorów właściciela czeskich rafinerii i stacji paliw wynosi ok. 30 mld czeskich koron (4,6 mld zł). Wyliczono, że gdyby PKN Orlen sprzedał posiadane udziały, mógłby zarobić na nich 19 mld koron (2,9 mld zł). Kapitalizacja całego Unipetrolu na czeskiej giełdzie jest dziś zbliżona do ceny proponowanej przez inwestorów za większościowy pakiet spółki.

Celem poprawa wyników

Czeski dziennik przypuszcza, że PKN Orlen nie podejmie decyzji w sprawie złożonej oferty do czasu przeprowadzenia w Polsce zaplanowanych na październik wyborów parlamentarnych. Przypomina, że płocki koncern kontrolowany jest przez rząd, a ten po wyborach może się zmienić.

Polska spółka wydaje się jednak niezainteresowana ofertą EPH i PPF. - PKN Orlen nie komentuje spekulacji medialnych. Naszym głównym celem jest dalsza poprawa wyników grupy Unipetrol oraz wzmocnienie pozycji spółki na rynku czeskim - odpowiedziało „Parkietowi" biuro prasowe koncernu.

Jego przedstawiciele dodają, że dlatego też zdecydowano się na zakup udziałów od Eni i Shella w Ceska Rafinerska, podmiocie dziś w 100 proc. zależnym od Unipetrolu. Od włoskiej firmy nabyto 32,4 proc. udziałów pod koniec kwietnia tego roku za 97 mln zł. Z kolei od Brytyjczyków ponad tok temu kupiono 16,3 proc. akcji za 82 mln zł. Ceska Rafinerska jest właścicielem rafinerii w Litvinowie oraz Kralupach o łącznych zdolnościach przerobowych sięgających 8,7 mln ton ropy rocznie.

- Jesteśmy także zainteresowani zwiększeniem udziału w rynku sprzedaży detalicznej w Czechach – podaje biuro prasowe PKN Orlen. Na koniec czerwca koncern miał u naszych południowych sąsiadów 338 stacji paliw działających pod marką Benzina. Dzięki nim posiadał 15,2-proc. udział w tamtejszym rynku detalicznym paliw. Co więcej, udział ten systematycznie rośnie.

Sceptyczni analitycy

- Informacje mediów o ofercie przejęcia Unipetrolu przez czeskich inwestorów traktuję wyłącznie w kategoriach spekulacji. Moim zdaniem PKN Orlen nie po to inwestuje u naszych południowych sąsiadów, aby dziś sprzedawać swoje strategiczne aktywa - mówi Tomasz Kasowicz, analityk DM BZ WBK. Dodaje, że przeciw ewentualnej sprzedaży akcji Unipetrolu przemawia też relatywnie atrakcyjna wycena tej firmy oraz bardzo dobre wyniki osiągane w ostatnich kwartałach i perspektywy ich dalszej poprawy.

W I półroczu tego roku Unipetrol zanotował aż 5,31 mld koron zarobku netto, choć odnotował 8-proc. spadek przychodów. Rok wcześniej poniósł ponad 2,5 mld koron straty netto. Bardzo dobre wyniki firmy, podobnie jak całej grupy PKN Orlen, były efektem wyjątkowo wysokich marż rafineryjnych i petrochemicznych. Rynek oczekuje, że w II półroczu korzystne otoczenie makroekonomiczne utrzyma się. W efekcie wypracowywane zyski nadal powinny być wysokie.

We wtorek zarówno akcje PKN Orlen na warszawskiej GPW, jak i Unipetrolu notowane w Pradze traciły na wartości. Kurs papierów Orlenu spadał nawet o 2 proc.

[email protected]

Surowce i paliwa
JSW widzi zagrożenia finansowe, ale chce je minimalizować
Materiał Promocyjny
Tech trendy to zmiana rynku pracy
Surowce i paliwa
Nowa instalacja Orlenu na Litwie powstaje w bólach
Surowce i paliwa
KGHM o wydobyciu soli w okolicach Pucka zdecyduje w przyszłym roku
Surowce i paliwa
Rząd przyjął projekt nowelizacji ustawy o zapasach gazu
Surowce i paliwa
Orlen ruszył z wiosenną promocją na stacjach paliw
Surowce i paliwa
Firmy szykują się na różne scenariusze