Podziemne magazyny gazu należące do Polskiego Górnictwa Naftowego i Gazownictwa są już wypełnione w około 90 proc. Co więcej, ich zatłaczanie przebiega zgodnie z planem i powinno zostać zakończone w październiku. – Łączny stan napełnienia instalacji magazynowych na 2 września 2015 r. wyniósł 2,6 mld m sześc., z czego 836 mln m sześc. stanowi zapas obowiązkowy gazu ziemnego, pozostający w dyspozycji ministra gospodarki – informuje Dorota Gajewska, rzecznik prasowy PGNiG.
Dodaje że podana przez nią ilość surowca obejmuje zarówno wolumen oficjalnie liczony do zapasów, jak i posiadany w związku z prowadzoną rozbudową magazynów. Jednocześnie PGNiG nie dysponuje pełną pojemnością magazynową, gdyż jej część została zakontraktowana przez inne firmy. Z oficjalnych danych wynika, że w polskich magazynach można zgromadzić prawie 2,8 mld m sześc. gazu. Z kolei nasz kraj zużywa go rocznie około 16 mld m sześc.
Bezpieczeństwo dostaw
Według PGNiG pojemności magazynowe, którymi dysponuje spółka, umożliwiają jej pokrycie zapotrzebowania na gaz nawet w przypadku ograniczeń dostaw z importu. Ponadto firma dysponuje licznymi źródłami dostaw surowca. Najwięcej, bo około 9 mld m sześc. rocznie, może go pozyskiwać na podstawie kontraktu jamalskiego zawartego z rosyjskim Gazpromem. Duża część błękitnego paliwa pochodzi z własnego wydobycia (około 4 mld m sześc. rocznie). Do tego dochodzi import z Niemiec i Czech. Zarząd PGNiG zapewnia, że to gwarantuje finalnym odbiorcom w Polsce pewność i bezpieczeństwo dostaw.
Spółka nie obawia się powtórki z ubiegłego roku, kiedy to Gazprom przez wiele miesięcy redukował dostawy zamawianego gazu. – Na wypadek problemów z dostawami gazu z kierunku wschodniego niedostarczone wolumeny mogą być na bieżąco uzupełniane dostawami gazu ziemnego z kierunku zachodniego i południowego oraz z magazynów – twierdzi Gajewska.
Wzrosną pojemności
PGNiG podaje, że w najbliższych miesiącach możliwy jest wzrost pojemności podziemnych magazynów gazu spółki o ponad 100 mln m sześc. Dokładna wartość będzie możliwa do określenia po zakończeniu inwestycji. Obecnie prowadzone są prace nad rozbudową magazynów w Mogilnie, Brzeźnicy i Kosakowie. – Około roku 2020 przekroczona zostanie pojemność czynna wynosząca 3 mld m sześc. Dalsze inwestycje związane z rozbudową magazynów gazu będą uzależnione od rozwoju rynku gazowego i zapotrzebowania na usługi magazynowania gazu – uważa Gajewska. Dodaje, że na razie pojemności, które posiada PGNiG, wraz z tymi, które są w budowie lub rozbudowie, są wystarczające na potrzeby polskiego rynku. Mają to potwierdzać przeprowadzone procedury udostępnienia pojemności magazynowych innym firmom i badania rynku.