PGNiG. Koncern nadal traci udziały w rynku gazu

Udział grupy kapitałowej Polskiego Górnictwa Nafto­wego i Gazownictwa w deta­licznym rynku gazu ziemnego w Polsce spadł w ubiegłym roku do 73,7 proc. - wynika z danych Urzędu Regulacji Energetyki. To mocna zniżka zważywszy, że rok wcześniej wynosił 80,2 proc., a w 2014 r. aż 89,2 proc.

Publikacja: 18.05.2017 06:00

PGNiG. Koncern nadal traci udziały w rynku gazu

Foto: Fotorzepa/Marian Zubrzycki

PGNiG traci udziały w ryn­ku błękitnego paliwa przede wszystkim ze względu na moc­no rosnącą konkurencję. Widać to chociażby po systematycz­nie zwiększającej się liczbie podmiotów pozyskujących w naszym kraju koncesje na obrót paliwami gazowymi.

PGNiG w ubiegłym roku sprzedał do koń­cowych odbiorców o 2,3 proc. mniej gazu niż w 2015 r. Dla odmiany wszystkie pozostałe podmioty zwiększyły ją o 41,4 proc. W tej grupie są zarówno firmy handlujące surowcem, jak i kupującego go samodziel­nie za granicą i sprowadzające do kraju na własne potrzeby.

W ubiegłym roku końcowi odbiorcy kupili łącznie 180 TWh gazu (16,4 mld m sześc.). To o 6,3 proc. więcej niż w 2015 r. Najwięcej surowca kupili odbiorcy przemysłowi, a następnie gospodarstwa domowe. Ci drudzy stanowili jednak największą grupę, gdyż było ich 6,7 mln na 6,9 mln wszystkich odbiorców gazu w naszym kraju. URE zauważa, że pomimo obowiązywania

urzędowych taryf większość firm sprzedawała błękitne pa­liwo do końcowych odbiorców po niższych od taryfy cenach. Dotyczyło to około 60 proc. wolumenu zbytego surowca.

Co może się wydawać dziw­ne, PGNiG ma bardzo mały udział w polskim rynku gazu LNG, obejmującym jedynie handel paliwem w formie skroplonej i tym samym nieuwzględniający surowca poddanego regazyfikacji. W ubiegłym roku sprzedało go zaledwie 73,3 GWh. Dla porównania pozostałe firmy sprzedały ponad trzy razy więcej. Najwięcej LNG trafiło jednak na rozruch gazoportu w Świnoujściu.

PGNiG coraz mocniej od­czuwa również konkurencję na rynku hurtowym gazu. Tu jego udział wynosi już tylko 78,9 proc. Koncern od wielu lat próbuje zahamować trend spadkowy, m.in. poprzez działania zmierzające do utrzy­mania obecnych i pozyskania nowych odbiorców. W związku z tym rozbudowuje portfolio produktowe, w szczególności dla klientów biznesowych. Ponadto PGNiG poszerzył ofertę o sprzedaż prądu dla klientów indywidualnych. Poza tym stara się oferować coraz bardziej atrakcyjne ceny. Czy to wystarczy, aby utrzymać dalsze spadki, pokażą kolejne kwartały.

Surowce i paliwa
JSW widzi zagrożenia finansowe, ale chce je minimalizować
Materiał Promocyjny
Tech trendy to zmiana rynku pracy
Surowce i paliwa
Nowa instalacja Orlenu na Litwie powstaje w bólach
Surowce i paliwa
KGHM o wydobyciu soli w okolicach Pucka zdecyduje w przyszłym roku
Surowce i paliwa
Rząd przyjął projekt nowelizacji ustawy o zapasach gazu
Surowce i paliwa
Orlen ruszył z wiosenną promocją na stacjach paliw
Surowce i paliwa
Firmy szykują się na różne scenariusze