Zyskaj pełen dostęp do analiz, raportów i komentarzy na Parkiet.com
Aktualizacja: 18.07.2018 10:50 Publikacja: 18.07.2018 10:50
Norwegia jest dla PGNiG jednym z kluczowych rynków, na których koncern prowadzi wydobycie. Znaczenie tego kraju ma być jeszcze większe za sprawą planowanego importu gazu ziemnego do Polski rurociągiem Baltic Pipe. Spółka w dużej mierze chce go wypełnić surowcem z własnych złóż. Na razie wydobycie jest jednak stosunkowo małe. W I kwartale wyniosło 0,14 mld m sześc. i było niemal takie samo jak rok temu. TRF
Foto: GG Parkiet
PKN Orlen już od pewnego czasu rozwija się w segmencie poszukiwań i wydobycia jedynie w oparciu o posiadane aktywa. W efekcie poza Polską działa tylko w Kanadzie. Wprawdzie systematycznie zwiększa tam produkcję i posiadane zasoby ropy i gazu, ale z drugiej strony osiągany z tego tytułu zarobek ma w strukturze zysków całej grupy bardzo mały udział. Bez kolejnych dużych akwizycji sytuacja ta raczej się nie zmieni. TRF
Foto: GG Parkiet
Grupa Lotos, podobnie jak PGNiG, szczególnie aktywna jest w Norwegii. Koncern nie ma jednak specjalnego szczęścia do tego kraju. W ostatnich latach odnotowuje tam spadki i bez przejęć dużych złóż nie ma szans na odwrócenie tej tendencji. Systematyczne zniżki produkcji i posiadanych zasobów ropy i gazu widoczne są również na najmniejszym z trzech rynków, na których koncern ma aktywa wydobywcze, czyli na Litwie. TRF
Foto: GG Parkiet
Dla Serinus Energy ostatnie lata oznaczały mocny spadek wydobycia. Najpierw był on efektem pogarszającej się sytuacji politycznej i gospodarczej na Ukrainie, gdzie spółka miała złoża gazu. W efekcie postanowiła wyjść z tego rynku. Zawirowania polityczne i społeczne dotknęły ją również w Tunezji, gdzie z kolei wydobywa głównie ropę. Dziś duże nadzieje firma wiąże z rozpoczęciem wydobycia gazu w Rumunii. TRF
Foto: GG Parkiet
Na krajowym podwórku od lat niekwestionowanym liderem w segmencie poszukiwań i wydobycia jest PGNiG. Obecnie koncern na zagranicznych rynkach pozyskuje istotne ilości ropy i gazu ze złóż w Norwegii i Pakistanie. Ostatnie prognozy dotyczące pierwszego z tych państw mówią o wydobyciu gazu w 2018 r. na poziomie około 0,5 mld m sześc. Jeśli zostaną zrealizowane, to będą zbliżone do osiągniętych w ubiegłym roku. W przypadku ropy naftowej (wraz z tzw. kondensatem i NGL) koncern spodziewa się wydobycia przekraczającego 0,5 mln ton, a więc nieco wyższego niż w 2017 r.
Zyskaj pełen dostęp do analiz, raportów i komentarzy na Parkiet.com
Władze JSW zdają sobie sprawę z ryzyka utraty płynności w tym roku, ale robią wszystko, aby do tego nie dopuścić. Ta deklaracja padła na Europejskim Kongresie Gospodarczym w czasie panelu poświęconemu górnictwu.
Warunków przyspieszenia transformacji technologicznej nad Wisłą jest wiele. Potrzebne są inwestycje w pracowników, w tym ich szkolenia, ale też dbałość o zdrowie. Nieodzowne są też ułatwienia natury prawnej i jak zawsze – finansowanie.
W stosunku do pierwotnych założeń projekt sztandarowej inwestycji realizowanej w rafinerii w Możejkach jest opóźniony i droższy. Nie wiadomo też, jakie ostatecznie otrzyma wsparcie i jaka będzie jego opłacalność.
W 2026 r. ma być gotowa kompleksowa ekspertyza pt. „Studium wykonalności inwestycji”. Jeśli wykaże, że projekt eksploatacji złoża soli potasowo-magnezowych jest opłacalny, wydobycie może ruszyć w ciągu ośmiu–dziesięciu lat. To bardzo ambitny termin.
Nowe propozycje mówią o przeniesieniu z firm na rządową agencję obowiązku tworzenia i utrzymywania rezerw błękitnego paliwa. W zamian te pierwsze mają ponosić tzw. opłatę gazową.
Koncern oferuje 15 zł rabatu na paliwa Vectra i Efecta oraz kupon o wartości 10 zł na kolejne zakupy. Z pierwszej promocji można skorzystać do 4 maja. Z kolei kupony można zrealizować do 16 maja. Warunek to zatankowanie minimum 30 litrów paliwa.
Inwestorzy handlujący akcjami Orlenu, Unimotu czy MOL na duże przeceny ropy i gazu na razie zareagowali dość spokojnie. Spadek popytu na surowce i wzrost niepewności może ten stan jednak zmienić.
Masz aktywną subskrypcję?
Zaloguj się lub wypróbuj za darmo
wydanie testowe.
nie masz konta w serwisie? Dołącz do nas