Reklama
Rozwiń

Orlen ma ósmą co do wielkości sieć w Europie

Płocki koncern wzmacnia swoją pozycję na rynku detalicznej sprzedaży paliw. Po przejęciu Lotosu zdystansuje regionalnych konkurentów.

Publikacja: 08.08.2018 05:03

Orlen ma ósmą co do wielkości sieć w Europie

Foto: Fotorzepa, Marta Bogacz

PKN Orlen z siecią stacji paliw liczącą ok. 2,8 tys. obiektów zlokalizowanych w Polsce, Niemczech, Czechach i na Litwie znajduje się na ósmym miejscu w Europie – wynika z danych pozyskanych przez „Parkiet". Nawet jeśli płocki koncern przejmie placówki należące do Lotosu, jego pozycja na Starym Kontynencie nie ulegnie zmianie. Nadal do bezpośrednio wyprzedzającego go włoskiego Eni, z 4,3 tys. stacji, będzie stosunkowo daleko.

Orlen mocno oddali się jednak od depczącej mu po piętach kanadyjskiej sieci Circle K, a jeszcze bardziej od regionalnych konkurentów, czyli węgierskiego koncernu MOL i austriackiego OMV.

Wskazane przejęcia

– Fuzja Orlenu z Lotosem powinna przynieść korzyści obu koncernem również w segmencie detalicznej sprzedaży paliw, chociaż zapewne nie będą one tak duże jak na rynku hurtowym i w obszarze logistyki. Czy i kiedy dojdzie do scalenia obu sieci, na razie nie wiadomo, gdyż nie podano, w jaki sposób będzie przeprowadzana transakcja połączenia obu firm – mówi Kamil Kliszcz, analityk DM mBanku. Niezależnie od tego Orlen powinien rozwijać detal, m.in. poprzez akwizycje. Przejęcia są wskazane na rynkach ościennych, ale nie za wszelką cenę.

O przejęciach mówi również sam Orlen. – Na bieżąco analizujemy sytuację i przyglądamy się trendom zachodzącym na rynku oraz potencjalnym możliwościom akwizycyjnym. Jako spółka giełdowa nie komunikujemy jednak możliwości, ale podjęte i konkretne decyzje – podaje biuro prasowe Orlenu.

Rośnie jakość i ilość

Dziś największą siecią na Starym Kontynencie dysponuje francuski Total. Liczy ona 8,2 tys. obiektów i mocno deklasuje pozostałe placówki. Na podium zalazły się jeszcze brytyjskie BP z 6,6 tys. stacji i amerykańskie Esso z 6,1 tys. obiektów.

Mimo że Orlen i inne polskie sieci pod względem liczby posiadanych obiektów nie są na czele europejskich statystyk, to znacznie lepiej wyglądają w ujęciu jakości i ilości oferowanego asortymentu. – Stacje działające w Polsce są w tej chwili jednymi z najlepiej wyposażonych tego typu obiektów w Europie, i to zarówno pod względem dystrybucji paliw, jak i prowadzenia sklepów, małej gastronomii czy usług dodatkowych. Co więcej, ich oferta systematycznie się powiększa – mówi Krzysztof Romaniuk, dyrektor ds. analiz rynku paliw Polskiej Organizacji Przemysłu i Handlu Naftowego.

Foto: GG Parkiet

Swoją pozycje na rynku systematycznie wzmacnia m.in. Orlen. – Rozwój i wzbogacenie palety usług oraz paliwa najwyższej jakości to gwarancja wzrostu liczby kierowców odwiedzających nasze stacje paliw. Jako jedną z możliwości rozwoju postrzegamy też oferowanie alternatywnych źródeł zasilania pojazdów na stacjach Orlenu, jak miejsca do ładowania samochodów elektrycznych – informuje spółka.

Koncern wytypował już punkty ładowania, położone zarówno w miastach, jak i przy trasach tranzytowych. W pierwszym etapie pilotażu, czyli do końca 2019 r., planowane jest uruchomienie co najmniej 50 szybkich punktów ładowania. Grupa rozwija się też w obszarze paliw alternatywnych. – Świadomie testujemy poszczególne opcje na najbardziej rozwiniętych rynkach, jak np. wodór w Niemczech czy CNG w Czechach, aby posiadać narzędzia do ich efektywnego wdrożenia na pozostałych rynkach – podaje Orlen. Grupa, tak jak wszyscy w branży, mocno rozwija też ofertę pozapaliwową. Największe zagrożenia dla rynku detalicznego firma widzi we wzroście cen ropy, a w konsekwencji w drożejących paliwach konwencjonalnych, co może prowadzić do osłabienia popytu na stacjach.

Surowce i paliwa
Rynek znowu uwierzył w duży potencjał wzrostu kursu akcji Orlenu
Surowce i paliwa
Sejm uchwalił ustawę o rynku mocy. Ile zapłacimy za nowe wsparcie dla gazu?
Surowce i paliwa
Odpady to perspektywiczny biznes, ale z górą problemów
Surowce i paliwa
W końcówce roku pogorszyła się kondycja MOL-a
Surowce i paliwa
JSW chce koncesji Dębieńsko. Jest szybka zapowiedź spółki
Surowce i paliwa
Znamy los koncesji na węgiel Dębieńsko. Zagraniczny inwestor bez pozwolenia