Polskie Górnictwo Naftowe i Gazownictwo zawarto dwie wiążące umowy długoterminowe na dostawy skroplonego gazu (LNG) z amerykańskimi firmami Venture Global Calcasieu Pass oraz Venture Global Plaquemines LNG. Każdy z kontraktów zakłada zakup przez giełdową spółkę po około 1 mln ton surowca rocznie (około 1,35 mld m sześc. po regazyfikacji) przez 20 lat. Planowane dostawy mogą trafiać nie tylko do gazoportu w Świnoujściu ale i być przedmiotem dalszego obrotu na międzynarodowych rynkach.
Umowa ma być realizowana w tzw. formule free-on-board, co oznacza, że odbiór towaru przez kupującego następuje w porcie załadunku. Dostawy ruszą za kilka lat, gdy powstaną nowe instalacje w stanie Luizjana w USA. Venture Global Calcasieu Pass planuje wybudować terminal skraplający gaz Calcasieu Pass LNG w Calcasieu Parish nie wcześniej niż w 2022 r. Z kolei Venture Global Plaquemines LNG wybuduje obiekt o nazwie Plaquemines LNG w Plaquemines Parish nie wcześniej niż w 2023 r.
Zarząd PGNiG warunki zawartych umów ocenił jako satysfakcjonujące m.in. w kontekście realizacji strategii grupy w zakresie rozwoju handlu LNG na światowych rynkach. Formuła cenowa umów oparta jest o cenę LNG notowaną na amerykańskim indeksie Henry Hub wraz z kosztami skroplenia. Umowy z amerykańskimi firmami zostały zawarte 28 września. PGNiG informacje na ten temat ujawnił dopiero wczoraj przed północą.
Podpisane obecnie kontrakty to efekt uszczegółowienia wstępnego porozumienia określające warunki przyszłych umów zawartego pod koniec czerwca tego roku. Wówczas zakładano jednak, że PGNiG będzie odbierać od każdej z amerykańskich firm znacznie więcej surowca niż wynika to z obecnie podpisanych umów, bo po 2 mln ton LNG rocznie.