"Decyzja Naczelnego Sądu Administracyjnego jest ostateczna, nie podlega odwołaniu i potwierdza decyzję Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego z 2016 r., która z kolei potwierdzała decyzję z 2015 r. w sprawie nieudzielenia Bogdance koncesji" – czytamy w komunikacie.
W drugiej decyzji NSA potwierdził decyzję WSA z 2016 r., w której sąd zobowiązał Ministerstwo Środowiska do zatwierdzenia aneksu do wniosku koncesyjnego, który zawiera szczegółowe szacunki dotyczące złoża.
"Waga decyzji Naczelnego Sądu Administracyjnego wiąże się z tym, że wniosek Bogdanki z 2018 r. o koncesję wydobywczą na K 6-7 nie może być teraz przyjęty zgodnie z polskim prawem" – czytamy dalej.
Spółka podała też, że Ministerstwo Środowiska odrzuciło w drugiej instancji wniosek o przedłużenie koncesji na kopalnię Dębieńsko.
"Prairie będzie stanowczo bronić swojego stanowiska i prowadzić działania w celu zabezpieczenia swoich praw do koncesji Dębieńsko, włączając złożenie odwołania. Wstępne porady prawne udzielone Prairie wskazują, że decyzja ministerstwa posiada istotne wady prawne, nie jest zgodna z prawem polskim, Unii Europejskiej i międzynarodowym, a także dowodzi dyskryminacji Prairie jako inwestora zagranicznego w Polsce" – napisano także w komunikacie.