Rekomendacje. Fundamenty sugerują zwyżkę, ale nie brak czynników ryzyka

Wyceny analityków są średnio o jedną piątą wyższe od obecnych cen akcji.

Publikacja: 26.05.2018 05:15

Rekomendacje. Fundamenty sugerują zwyżkę, ale nie brak czynników ryzyka

Foto: Fotorzepa, Grzegorz Psujek

Michał Fidelus, analityk Vestor DM (od lewej), zwraca uwagę na Pekao. Faworytem Macieja Bobrowskiego

Michał Fidelus, analityk Vestor DM (od lewej), zwraca uwagę na Pekao. Faworytem Macieja Bobrowskiego z DM BDM w branży przemysłowej jest Stalprodukt. Z kolei Konrad Księżopolski z Haitong Banku podnosi wycenę dla Orange Polska. e

Foto: Archiwum

Niemal trzy czwarte rekomendacji, które trafiły na rynek w tym miesiącu, ma charakter pozytywny, a więc zaleca zakup, akumulowanie lub trzymanie akcji. Widać wyraźną przestrzeń do wzrostu kursów względem cen docelowych walorów. Średnio wynosi ona niemal 20 proc. – wynika z szacunków „Parkietu".

Sytuacja fundamentalna spółek powinna sprzyjać zwyżkom na warszawskiej giełdzie, ale w ostatnich tygodniach indeksy spadają. W piątek po południu WIG20 tracił prawie 1 proc., spadając poniżej 2200 pkt. Co się dzieje?

Foto: Archiwum

– Wygląda na to, że ostatnie spadki dyskontują sytuację rynkową, jakiej inwestorzy spodziewają się w kolejnych kwartałach, a mniej istotne są obecnie historyczne wyniki – komentuje Dominik Niszcz, analityk Raiffeisen Brokers. Dodaje, że tanieją akcje wielu spółek, niezależnie od wypracowanych przez nie wyników w pierwszym kwartale. Takie zachowanie rynku świadczy o tym, że część inwestorów może spodziewać się nawet odwrócenia trendu zwyżkowego na giełdach globalnych i decyduje się na sprzedaż, mimo że ostatnio opublikowane informacje są dobre. Dopiero najbliższe kwartały pokażą, czy te obawy nie były przesadzone. Istotne będzie zachowanie gospodarek rynków wschodzących i globalna sytuacja geopolityczna.

– Jeśli sytuacja się unormuje, inwestorzy wrócą do fundamentów i dokładniej przyjrzą się wynikom, bo atrakcyjnie wycenianych spółek na warszawskim parkiecie nie brakuje, a sam pierwszy kwartał był przyzwoity, jeśli chodzi o wysokość zysków – ocenia analityk Raiffeisena.

Foto: Archiwum

Przesłanki do niewielkiego odbicia widzi Marcin Materna, szef działu analiz Millennium DM. – Ale w dłuższym terminie (kilka miesięcy) byłbym już ostrożniejszy w prognozowaniu zwyżek – zaznacza.

Analiza rekomendacji wskazuje, że wśród spółek z największym potencjałem są reprezentanci niemal wszystkich branż, m.in. Asbis, Mex, Stalprodukt, AB, 11 bit studios, Arctic Paper, Ronson oraz PCC Rokita i Pekao.

Rekomendacje
Biuro maklerskie podniosło wycenę Answear.com
Materiał Promocyjny
Tech trendy to zmiana rynku pracy
Rekomendacje
Wiosenny wysyp rekomendacji. Spółki docenione przez analityków
Rekomendacje
24 faworytów DM BOŚ na kwiecień. Na które spółki teraz postawić?
Rekomendacje
Analitycy DM BDM nadal stawiają na Elektrotim
Rekomendacje
Akcje Huuuge z niemal 40-proc. potencjałem
Rekomendacje
DM BDM widzi potencjał w akcjach Torpolu