Rekomendacje. Fundamenty sugerują zwyżkę, ale nie brak czynników ryzyka

Wyceny analityków są średnio o jedną piątą wyższe od obecnych cen akcji.

Publikacja: 26.05.2018 05:15

Rekomendacje. Fundamenty sugerują zwyżkę, ale nie brak czynników ryzyka

Foto: Fotorzepa, Grzegorz Psujek

Michał Fidelus, analityk Vestor DM (od lewej), zwraca uwagę na Pekao. Faworytem Macieja Bobrowskiego

Michał Fidelus, analityk Vestor DM (od lewej), zwraca uwagę na Pekao. Faworytem Macieja Bobrowskiego z DM BDM w branży przemysłowej jest Stalprodukt. Z kolei Konrad Księżopolski z Haitong Banku podnosi wycenę dla Orange Polska. e

Foto: Archiwum

Niemal trzy czwarte rekomendacji, które trafiły na rynek w tym miesiącu, ma charakter pozytywny, a więc zaleca zakup, akumulowanie lub trzymanie akcji. Widać wyraźną przestrzeń do wzrostu kursów względem cen docelowych walorów. Średnio wynosi ona niemal 20 proc. – wynika z szacunków „Parkietu".

Sytuacja fundamentalna spółek powinna sprzyjać zwyżkom na warszawskiej giełdzie, ale w ostatnich tygodniach indeksy spadają. W piątek po południu WIG20 tracił prawie 1 proc., spadając poniżej 2200 pkt. Co się dzieje?

Foto: Archiwum

– Wygląda na to, że ostatnie spadki dyskontują sytuację rynkową, jakiej inwestorzy spodziewają się w kolejnych kwartałach, a mniej istotne są obecnie historyczne wyniki – komentuje Dominik Niszcz, analityk Raiffeisen Brokers. Dodaje, że tanieją akcje wielu spółek, niezależnie od wypracowanych przez nie wyników w pierwszym kwartale. Takie zachowanie rynku świadczy o tym, że część inwestorów może spodziewać się nawet odwrócenia trendu zwyżkowego na giełdach globalnych i decyduje się na sprzedaż, mimo że ostatnio opublikowane informacje są dobre. Dopiero najbliższe kwartały pokażą, czy te obawy nie były przesadzone. Istotne będzie zachowanie gospodarek rynków wschodzących i globalna sytuacja geopolityczna.

– Jeśli sytuacja się unormuje, inwestorzy wrócą do fundamentów i dokładniej przyjrzą się wynikom, bo atrakcyjnie wycenianych spółek na warszawskim parkiecie nie brakuje, a sam pierwszy kwartał był przyzwoity, jeśli chodzi o wysokość zysków – ocenia analityk Raiffeisena.

Foto: Archiwum

Przesłanki do niewielkiego odbicia widzi Marcin Materna, szef działu analiz Millennium DM. – Ale w dłuższym terminie (kilka miesięcy) byłbym już ostrożniejszy w prognozowaniu zwyżek – zaznacza.

Analiza rekomendacji wskazuje, że wśród spółek z największym potencjałem są reprezentanci niemal wszystkich branż, m.in. Asbis, Mex, Stalprodukt, AB, 11 bit studios, Arctic Paper, Ronson oraz PCC Rokita i Pekao.

Rekomendacje
24 faworytów DM BOŚ na kwiecień. Na które spółki teraz postawić?
Materiał Partnera
Zasadność ekonomiczna i techniczna inwestycji samorządów w OZE
Rekomendacje
Analitycy DM BDM nadal stawiają na Elektrotim
Rekomendacje
Akcje Huuuge z niemal 40-proc. potencjałem
Rekomendacje
DM BDM widzi potencjał w akcjach Torpolu
Rekomendacje
Trigon DM wyżej ceni akcje Dadelo
Rekomendacje
Noble Securities: niższa cena dla XTB, ale nadal zalecenie "kupuj"