Markowe analizy

Aktualizacja: 06.02.2017 05:43 Publikacja: 27.11.2000 09:32

Tomasz Marek

DM BMT S.A.

Dwa spośród omawianych dzisiaj wykresów należą do spółek czysto telekomunikacyjnych czyli do branży powszechnie uważanej za przyszłościową a ze względu na ich kapitalizację niezwykle istotną dla całej koniunktury giełdowej. Niestety historia giełdowa Netii i TP S.A. jest stosunkowo krótka, wobec czego przeprowadzanie analizy długoterminowej musi opierać się na wielu założeniach przez co rośnie ryzyko popełnienia istotnych błędów. Można oczywiście posiłkować się wykresem indeksu TELEKOMUNIKACJA (i to zarówno oficjalnego, jak i cenowego), ale osobiście mam duże obawy co do ich reprezentatywności. W takim przypadku należy szukać globalnych indeksów tego sektora, które mogłyby rzucić nieco światła na długoterminowe trendy. Niestety nie udało mi się dotrzeć do indeksów dłuższych niż trzyletnie, a te nie wnoszą nic nowego do technicznego obrazu omawianych dzisiaj spółek. W związku z tym przy analizie TPSA i Netii skupię się na horyzoncie średnio i krótkoterminowym a z długoterminowymi wnioskami wstrzymam się do czasu zdobycia przeze mnie długoterminowego wykresu (co najmniej 10 letni) tego sektora.

TP S.A.

Od początku swej giełdowej historii akcje TP S.A. wykonały dwie fale wzrostowe ( grudzień 1998- luty 1999 oraz październik 1999- luty 2000), które przedzieliła rozległa korekta płaska nieregularna (wykres1). Jak już wspomniałem na wstępie nie jestem wstanie stwierdzić jak te fale mają się do globalnego indeksu ?Telekomunikacja? dlatego też ich oznaczenie chwilowo pomijam. Po miesięcznej konsolidacji w zakresie 37-40 PLN akcje TP S.A. rozpoczęły dynamiczną przecenę, która w połowie kwietnia br. przeszła w trend boczny trwający niemal do końca lipca. Konsolidacja ta wyraźnie dzieli spadki na tym papierze na dwie części, z których druga fala jest dłuższa zarówno w punktach jak i procentach. Pytanie, które należy obecnie zadać to czym jest owa konsolidacja: zygzakiem z załamaną falą ?b? czy może trójkątem. Wystąpienie zygzaka w takim momencie nie byłoby niczym niezwykłym ale też nie rozwiązywałoby żadnego problemu. A problem jest następujący: co wykształci się od szczytu z lutego br. trójka A-B-C czy też piątka (impuls). W pierwszym przypadku można oczekiwać co najmniej sporych wzrostów na tym papierze z nowym trendem wzrostowym włącznie, w drugim zaś jego zejścia co najmniej w okolice poprzedniego dna na 20,9 PLN w najbliższej przyszłości. Pojawienie się więc trójkąta jako pierwszej istotnej korekty nakazywałoby założyć wariant korekty A-B-C (od historycznego szczytu) i obecnie oczekiwać silnych wzrostów co najmniej w okolice omawianej konsolidacji (29-35 PLN). Moim zdaniem nie ma wystarczająco silnych argumentów aby definitywnie odrzucić któryś z ww. wariantów ale dla mnie nieco bardziej prawdopodobny jest ten z trójkątem. Potwierdzeniem takiego oznaczenia byłby wzrost omawianej spółki nachodzący na 28,6 PLN.

Krótkoterminowo po wzroście z dna w połowie października br. omawiany papier wszedł w konsolidację (22,5-26,3 PLN), w której porusza się do dnia dzisiejszego (wykres2). Obecnie TP S.A. testować będzie ponownie jej górne ograniczenie co zadecyduje o koniunkturze na najbliższe sesje. Wybicie z niej górą to wzrost minimum w okolice 28 PLN (równość fal) gdzie znajduje się również linia trendu spadkowego poprowadzona przez szczyty z marca i lipca br. Ewentualne jej przekroczenie (koniecznie z najściem na 28,6 PLN) może podnieść nasze oczekiwania na poziom minimum 30 PLN jednak już w średnim horyzoncie czasowym.

Netia

Z analizą Netii jest jeden zasadniczy problem: wykres z naszego rynku jest za krótki aby poddać go wiarygodnej analizie technicznej. Aby więc przeprowadzić takową analizę, połączyłem wykres notowań z rynku Nasdaq przeliczony na złotówki (kursy z fixingu ? NBP) z wykresem z naszej giełdy (wykres3).

Z punktu widzenia teorii fal Elliotta , Netia wykonała pełen impuls wzrostowlem co w przypadku TP S.A. ? jak go umiejscowić w globalnym układzie ?telekomów?). Wszystko to co nastąpiło później póki co można zakwalifikować jako korektę tego impulsu. Korekta ta przybrała postać zygzaka (A)-(B)-(C), który jako falę (B) wykształcił trójkąta opadającego co dodatkowo wzmacnia tezę o korekcyjnym charakterze tych spadków. Biorąc pod uwagę wewnętrzne struktury poszczególnych fal spadkowych a w szczególności fali trwającej od 9 czerwca br. wydaje się, iż spadki na tym papierze mogły już ulec wypełnieniu. Wygląda więc na to, iż papier ten może rozpocząć nową hossę albo co najmniej wykonać spory ruch w górę. Impuls spadkowy trwający od 9 czerwca do 13 października br. posiada wydłużona falę piątą co wedle teorii wskazuje, iż naturalnym oporem dla obecnej zwyżki powinien być zakres fali drugiej wydłużenia. W omawianym przypadku fala ta występuje w strefie 97-102,5 PLN. Wydaje mi się, iż ten poziom należy uznać obecnie za średnioterminowy cel obecnej zwyżki. Aby jednak wzrosty te mogły się zmaterializować Netia musi wyraźnie pokonać spadkową linię trendu (czerwona przerywana) od której kilka sesji temu się odbiła. Krótkoterminowo (wykres4) akcje Netii od szczytu na 89,5 PLN (3 listopad br.) spadły korekcyjną trójką (a-b-c), której kulminacja została uwieńczona ładnym młotkiem z ogromnym obrotem. Może to wskazywać na wyczerpanie potencjału spadkowego. Wydaje się więc, iż obecna cena omawianego papieru powinna być dobrą okazją do zajęcia długich pozycji zarówno ze średnim jak i krótkoterminowym horyzontem inwestycyjnym. Linię obrony należy w takim przypadku usytuować na poziomie 67 PLN.

KGHM

Akcje KGHM od dna z 8 października 1998 r do historycznego szczytu z 25 lutego br. wykonały pełną Elliottowską strukturą pięciofalową z wydłużoną fala trzecią (wykres5). Zazębienie się następujących potem fal spadkowych ze szczytem fali trzeciej z dużą dozą prawdopodobieństwa wskazuje, iż korekta ww. średnioterminowego impulsu wzrostowego została rozpoczęta. Naturalnym obszarem wsparcia w takich przypadkach są dolne obszary fali czwartej niższego stopnia. W naszym przypadku dno ww. fali występuje na poziomie 20,1 PLN. Fala spadków z października br. została zakończona na poziomie 22,2 PLN co stanowi 50 % zniesienie całej hossy z lat 1998-2000 wzmocnione przez dolne ograniczenie średnioterminowego kanału spadkowego (wykres6). Z punktu widzenia teorii fal Elliotta wydaje mi się, iż kształtująca się od lutego br. korekta przybierze postać korekty płaskiej (3-3-5) co oznacza, iż należy spodziewać się zejścia tego papieru co najmniej w okolice 22 PLN z możliwością pokonania tego poziomu. Dla prawidłowości tego scenariusza KGHM nie powinien pokonać w najbliższym czasie poziomu 28,2 PLN (chyba, że zakładamy wydłużenie w fali piątej) gdzie znajduje się dno fali pierwszej w fali ?C? w oczekiwanej przeze mnie korekcie płaskiej. Z punktu widzenia analizy trendu na ostatnim wykresie widać średnioterminowy kanał spadkowy, w którym póki co ?rozgrywana? jest korekta na tym papierze. Wewnętrzna linia trendu znajduje się obecnie w okolicach 27,1 PLN a jej pokonanie oznaczać może wzrost omawianych akcji w okolice 30 PLN. Dynamiczne odbicie od ww. linii może oznaczać rozpoczęcie oczekiwanej przeze mnie fali piątej w obrębie fali ?C? czyli początek końca spadków na tym papierze.

Parkiet PLUS
Sytuacja dobra, zła czy średnia?
Materiał Promocyjny
Tech trendy to zmiana rynku pracy
Parkiet PLUS
Pierwsza fuzja na Catalyst nie tworzy zbyt wielu okazji
Parkiet PLUS
Wall Street – od euforii do technicznego wyprzedania
Parkiet PLUS
Polacy pozytywnie postrzegają stokenizowane płatności
Parkiet PLUS
Jan Strzelecki z PIE: Jesteśmy na początku "próby Trumpa"
Parkiet PLUS
Co z Ukrainą. Sobolewski z Pracodawcy RP: Samo zawieszenie broni nie wystarczy