Markowe analizy

Aktualizacja: 06.02.2017 05:38 Publikacja: 04.12.2000 10:38

Tomasz Marek

DM BMT S.A.

BSK

Akcje BSK od marca 1995 r. znajdują się w łagodnym trendzie wzrostowym, który przybrał formę kanału, z trzema dość wyraźnymi wewnętrznymi liniami trendu (wykres1). Póki co szczyt tego trendu wypadł w lutym 1997 r. pomimo, iż indeks cenowy banków ustanowił nowe maksima zarówno w 1998 jak i 2000 r. Od ww. szczytu akcje BSK wykonały rozległą trójkową korektę, która zakończyła się dopiero w październiku 1998 r. Pierwotnie wydawało mi się, iż wzrosty tam zapoczątkowane będą kontynuowane w postaci ?czystego impulsu? z dość szybkim przebiciem szczytu z lutego 97 włącznie. Fakt, wzrosty były dość silne (od 123,5 do 350 PLN) jednak obecnie nie da się ich w żaden sposób rozpisać jako Elliottowski impuls. Jeśli więc nie są one impulsem to mają korekcyjny charakter co oznacza, iż od szczytu z 1997 r. buduje się nam jakiś bardzo rozległy trend boczny, który wyraźnie można ograniczyć liniami trendu (grube czerwone). W takim układzie dopiero przebicie jednej z ww. linii powinno określić nam długoterminowy trend na tym papierze. W związku z powyższymi oznaczeniami można przewidywać, iż od szczytu ze stycznia br. powinniśmy zobaczyć co najmniej kolejną trójkę w dół dla której naturalnym wsparciem powinna być linia poprowadzona przez dołki z marca 1995 i października 1998 r. Patrząc na omawiany wykres w ujęciu średnioterminowym (wykres2) nie sposób nie zauważyć kształtującego się tam od stycznia br. zwężającego się kanału spadkowego, z którego BSK wybił się w górę na początku listopada br. Moim zdaniem ten kanał jest dość klarownym przykładem tzw. trójkąta ukośnego początkowego (Leading Diagonal), który jest zwykle pierwszą falą impulsu lub też falą ?a? w zygzakach. Jeśli tak rzeczywiście jest to obecny ruch w górę będzie falą ?b? lub falą ?2? w zależności od średnioterminowej koncepcji dla tego papieru. Jak dotychczas obecna zwyżka zdołała skorygować jedynie o 24 % spadki od stycznia br. a już widać pierwsze oznaki jej słabnięcia ? brak przełamania wewnętrznej linii trendu, seria wisielców kształtująca się w tym obszarze. Z drugiej zaś strony wykres siły relatywnej BSK do WIG-u wskazuje, iż w ujęciu średnioterminowym papier ten powinien się umacniać. Wobec powyższych faktów wydaje mi się, iż obecnie można spodziewać się spadku omawianego papieru w okolice 210-202 PLN a następnie kontynuacji zwyżki w okolice 240-250 PLN. Linią obrony dla tej koncepcji jest poziom 182 PLN ? jakiekolwiek jego naruszanie podczas oczekiwanych obecnie spadków świadczyć będzie o rozpoczęciu kolejnej fali wyprzedaży a dolna linia kanału będzie zagrożona. Z drugiej zaś strony pokonanie z obecnych poziomów szczytu na 230 PLN oznaczać będzie wysokie prawdopodobieństwo kontynuacji zwyżki w okolice 250 PLN.

PBK

Akcje PBK niemal od początku swej giełdowej historii wykazywały niezwykle silną zmienność, która przejawiała się tworzeniem dość gwałtownych średnioterminowych trendów. Z perspektywy czasu można obecnie zauważyć, iż szczyty i dołki tych trendów tworzą dość wyraźną, zwężającą się konsolidację, która swym wyglądem przypomina olbrzymiego trójkąta symetrycznego (wykres3). Omawiany papier wybił się w dół z opisywanej konsolidacji (w zależności od stosowanej skali) w połowie lub pod koniec października br. Jeśli brać pod uwagę skalę liniową to akcje PBK dość szybko wróciły ponad przełamaną linię trendu ale na skali logarytmicznej obecnie testują ją od dołu.

Biorąc pod uwagę obraz średnioterminowy omawianego papieru widać, iż od szczytu ze stycznia br. porusza się on w łagodnie nachylonym kanale spadkowym (wykres4). Górne ograniczenie tego kanału to okolice 104 PLN.

W związku z powyższymi faktami można przyjąć następującą krótkoterminową strategię wobec omawianego papieru. Wzrost ( i zamknięcie) powyżej poziomu 96 PLN na najbliższych sesjach to wysoce prawdopodobne dotarcie do górnego ograniczenia średnioterminowego kanału czyli w okolice 10a wzrost powyżej 110 PLN gdzie znajduje się główna linia oporu). W przypadku przebicia 96 PLN za linię obrony należy przyjąć prostą poprowadzoną przez dołki z 15/10/1998 i 29/09/1999 r. (ceny zamknięcia ? hybrydy). Odbicie od poziomu 96 PLN na najbliższych sesjach to wysoce prawdopodobny test linii poprowadzonej na skali liniowej, która obecnie znajduje się w okolicach 88-86 PLN ( w zależności czy analizujemy ceny zamknięcia czy też linie po punktach najniższych). Spadek poniżej ww. strefy oznaczać może kłopoty a linia obrony wędruje na poziomy ok. 80 PLN gdzie znajduje się dolne ograniczenie średnioterminowego kanału spadkowego. Przełamanie ww. strefy w dół to bardzo duże kłopoty z minimalnym spadkiem w okolice 70 PLN.

PROKOM

Akcje Prokomu w okresie od końca września 1999 r. do marca br. wykonały imponującą falę impulsu, która wyniosła ich cenę z poziomu 75 do 327 PLN. Moim zdaniem piąta fala w tym impulsie była załamana a jej szczyt wypadła 10 marca br.(wykres5) Po ww. szczycie nastąpiła silna i dynamiczna fala wyprzedaży, która doprowadziła do ?przepołowienia? ceny omawianych akcji. Po osiągnięciu dna w połowie kwietnia br. akcje Prokomu przeszły w trend boczny, który przybrał formę trójkąta symetrycznego. Jak już wspomniałem w swych wcześniejszych analizach trójkąt w takim położeniu wskazuje, iż nie należy spodziewać się impulsu (piątki) a jedynie korekcyjnej trójki, w której owa formacja jest falą ?B?. W ostatnich dniach listopada br. nastąpiło bardzo dynamiczne wybicie w dół z opisywanej formacji, które potwierdziło wcześniejsze oznaczenia i jednocześnie rozpoczęło falę ?C? korekty. Prognozowany zasięg spadków można określić na kilka sposobów : zakładając równość fal ?A? i ?C? (w procentach lub punktach ) lub też używając szerokość formacji, z której nastąpiło wybicie. Tak więc jeśli ww. fale miałyby być równe w procentach dno spadków powinno wystąpić w pobliżu 132 PLN. Równość w punktach to spadek do poziomu 105 PLN. Z kolei odkładając szerokość trójkąta od miejsca wybicia otrzymujemy cenę ok. 92 PLN jako zasięg spadku. Moim zdaniem najbardziej wiarygodne są dwa pierwsze z ww. zasięgów obecnej fali spadków a to z tego względu, iż pokrywają się one z innymi wsparciami: na 132 PLN mamy środek konsolidacji z okresu listopad 1998 ? lipiec 1999 r., a w okolicach 105 PLN linię trendu poprowadzoną przez szczyty z 20 lipca 1998 i 22 czerwca 1999 r.

W krótkim horyzoncie czasowym (wykres6) wydaje mi się, iż znajdujemy się w fali trzeciej w obrębie fali ?C? o czym świadczy dynamika obecnych spadków. Biorąc pod uwagę odległość od pierwszego wsparcia uważam, że kupowanie omawianych akcji dzisiaj jest bardzo ryzykowne. W przypadku tak dynamicznych spadków ?łapanie dołka? może być bolesne tak więc lepiej poczekać, aż rynek sam pokaże że się zatrzymał.

Parkiet PLUS
Sytuacja dobra, zła czy średnia?
Materiał Promocyjny
Tech trendy to zmiana rynku pracy
Parkiet PLUS
Pierwsza fuzja na Catalyst nie tworzy zbyt wielu okazji
Parkiet PLUS
Wall Street – od euforii do technicznego wyprzedania
Parkiet PLUS
Polacy pozytywnie postrzegają stokenizowane płatności
Parkiet PLUS
Jan Strzelecki z PIE: Jesteśmy na początku "próby Trumpa"
Parkiet PLUS
Co z Ukrainą. Sobolewski z Pracodawcy RP: Samo zawieszenie broni nie wystarczy