Markowe analizy

Aktualizacja: 06.02.2017 11:36 Publikacja: 18.12.2000 10:31

Tomasz Marek

DM BMT S.A.

Komentarzem z ubiegłego tygodnia zakończyłem pełen cykl analiz długoterminowych wybranej przeze mnie grupy spółek, które charakteryzują się wystarczającą płynnością aby zapewnić nawet sporym inwestorom zadowalające bezpieczeństwo. Oczywiście można by do tego grona dołączyć jeszcze kilka innych papierów (np. Dębicę, Stomil Olsztyn, Kable Holding, Mostostal Export), ale póki co wolę pozostawić je w gronie spółek pretendujących. Od obecnego odcinka ?Markowych analiz? będę powtórnie omawiał te same papiery lecz ze szczególnym uwzględnieniem horyzontu średnio i krótkoterminowego. Głównym kryterium doboru akcji do poszczególnych komentarzy będzie ich bieżąca sytuacja techniczna, która wskazywać będzie na zachodzące istotne zmiany w technicznym obrazie analizowanej spółki. Może się więc zdarzyć, iż jeden papier będzie omawiany często ( dużo istotnych zmian w krótkim czasie) a inny dopiero po kilku lub kilkunastu tygodniach gdy jego obraz nie uległ większym zmianom w stosunku do poprzedniej jego analizy. Życzę owocnej lektury.

PKN

Dno cyklu ok. 90-cio dniowego na akcjach PKN wypadło 13 listopada br. czyli nieco wcześniej niż wynikało by to z obliczeń modelowych. Zbiegło się ono z pozytywnym testem przełamanej długoterminowej linii trendu spadkowego. Od tego czasu zwyżka tego papieru była kontynuowana w postaci łagodnego trendu przerywanego niewielkimi korektami. Jeśli cykliczność tego papieru będzie zachowana to kolejnego istotnego dna należy oczekiwać w pierwszej dekadzie lutego 2001 roku. I to tyle jeśli chodzi o sytuację średnioterminową.

Minimalny zasięg wzrostów wynikający z szerokości kanału spadkowego został osiągnięty (wzrost w okolice 23 PLN) lub też dokona się na najbliższych sesjach. Niestety wraz ze zbliżaniem się do potencjalnego zasięgu wzrostów impet omawianego papieru wyraźnie słabnie co z jednej strony przejawia się wystąpieniem negatywnych dywergencji na niektórych oscylatorach z drugiej zaś na tworzeniu formacji szczytowej jaką jest klin kończący (wykres1). Tego typu formacje bardzo często wieńczą trendy wzrostowe (rzadko są fałszywe) a wybicie z nich bywa bardzo gwałtowne. Dolne ograniczenie omawianej formacji znajduje się obecnie w okolicach 21,3 PLN górne zaś na 22,3 PLN. W klinie tym wedle modelu powinno wystąpić pięć ruchów ? a póki co są tylko cztery - wobec tego ustanowienie kolejnego, krótkoterminowego szczytu jest wysoce prawdopodobne. Minimalny zasięg spadków w tego typu formacjach to podstawa klina, która w naszym przypadku występuje w okolicach 18,5 PLN. O słabnięciu tego papieru względem rynku informuje nas także wykres siły relatywnej PKN-u do WIG-20 (wykres2). Omawiany wskaźnik wykonał klasycznego zygzaka w górę osiągając na swym szczycie 50 % zniesienie poprzednich spadków oraz górę kanału wzrostowego. Wygląda więc na to, iż omawiany papier będzie w najbliższym czasie słabszy niż ww. indeks. Podsumowując powyższą analizę można przyjąć następującą krótkoterminową strategię wobec omawianego papieru. Otwieranie długich pozycji na obecnym poziomie cenowym jest moim ryzykowne ze względu na niekorzystny stosunek ryzyka do potencjalnego zysku. Wybicie w dół z opisywanego wyżej klina powinno skutkować zamknięciem wszystkich długich pozycji. Dotarcie ewentualnego spadku do okolic 19 PLN to powrót na rynek inwestorów grających na zwyżkę z początkowym poziomem obrony na ustanowionym w tych okolicach dnie. Z drugiej zaś strony wybicie w górę z ww. opisywanej formacji ( wyraźne pokonanie 22,3 PLN) może oznaczać znaczne przyspieszenie trendu wzrostowego z potencjalnym atakiem na historyczny szczyt tego papieru. Jako linię obrony należy wtedy zastosować przedłużenie górnego ograniczenia omawianego wyżej klina.

PKO

Akcje PKO wykonały, a nawet nieznacznie przekroczyły, prognozowany przeze mnie w ostatniej analizie zasięg zwyżki ustanawiając lokalny szczyt na 66,3 PLN 15 gruez szczyty z lipca 1998 i stycznia 2000 r. co może stanowić ostrzeżenie przed możliwością kontynuacji zwyżki do znacząco wyższych poziomów cenowych. Z punktu widzenia analizy trendu krytyczne będą najbliższe sesje, na których powinno zadecydować się czy przebicie poziomu 63,6 PLN było pułapką czy też silnym sygnałem przyspieszenia obecnego trendu. Patrząc na omawiany wykres krótkoterminowo minimalny zasięg zwyżki w przypadku utrzymania obecnych cen to strefa 69-73 PLN. Na tych poziomach znajduje się górne ograniczenie głównego kanału rosnącego (linia niebieska ciągła) oraz interpolowana linia potencjalnego przyspieszonego kanału wzrostowego opartego o dołki z października 1999 i października 2000 r. (linie zielone)(wykres3). W ujęciu nieco dłuższym traktując rozległą konsolidację jako trójkąt i odkładając jej szerokość od punktu wybicia można teoretycznie oczekiwać zwyżki nawet w okolice 96 PLN ale póki co brak jest wiarygodnych wskazówek, że poziom ten zostanie osiągnięty. W równie newralgicznym punkcie znalazł się wykres siły relatywnej PKO do WIG-20 osiągając górne ograniczenie kanału wzrostowego (wykres4). Wybicie górą z kanału oznaczać będzie znaczące umocnienie papieru względem ww. indeksu i znacząco uprawdopodobni dalszą zwyżkę akcji PKO. Z drugiej zaś strony silne odbicie w dół od obecnych poziomów może być pierwszym poważnym ostrzeżeniem przed fałszywością przełamania istotnych oporów na wykresie samej spółki. Biorąc pod uwagę powyższe fakty uważam, iż można otworzyć długa pozycję na omawianych akcjach w przypadku odbicia w górę od poziomu 63,6 PLN i jako linię obrony przyjąć ten poziom. W przypadku kontynuacji zwyżki zamykać co najmniej część pozycji w przypadku dotarcia w okolice 69 PLN a resztę po ewentualnym dotarciu do okolic 73 PLN ( przyspieszony kanał rosnący ? linia zielona). Z kolei każda większa penetracja w dół poziomu 63,6 PLN powinna być sygnałem zamknięcia długich pozycji. W takim przypadku pierwsze wsparcie znajduje się w okolicach 60 PLN gdzie biegnie jedna z wewnętrznych linii głównego kanału rosnącego a potencjalny zasięg spadków to nawet okolice 55 PLN.

Softbank

Akcje Softbanku od ostatniej analizy wykonały oczekiwany przeze mnie jeszcze jeden ruch w dół czym moim zdaniem wypełniły całą sekwencję spadkową trwającą co najmniej od czerwca br. Dnia 8 grudnia br. nastąpiło przełamanie w górę krótkoterminowej linii trendu spadkowego, która była również górnym ograniczeniem klina kończącego, który kształtował się na akcjach Softbanku od początku września br. (wykres5). Zwyżce omawianego papieru towarzyszyły spore obroty co potwierdza wiarygodność wybicia. Z racji tego, iż wybicie z klina poprzedzone było utworzeniem poważnych pozytywnych dywergencji na wszystkich istotnych wskaźnikach impetu można wnioskować, iż ruch w górę powinien być spory. Pierwszy poważny opór znajduje się w okolicach 76 PLN gdzie biegnie przełamana uprzednio długoterminowa linia poprzedniego trendu wzrostowego (skala liniowa) (wykres6). Pokonanie tego poziomu otworzy moim zdaniem drogę do dalszych zwyżek, i stanowić będzie pierwszy istotny sygnał, iż trend spadkowy na tym papierze uległ zakończeniu. Kolejny poważny opór to podstawa klina kończącego, która znajduje się w okolicach 120 PLN ale na razie to tylko marzenia. W ujęciu krótkoterminowym Softbank przechodzi korektę poprzednich wzrostów co potwierdza znaczący spadek obrotów. Najbliższe wsparcie to luka hossy występująca w obszarze 59,9 ? 61,1 PLN widoczna na wykresie świecowym. Niestety jest to jedyna linia obrony znajdująca się w rozsądnej odległości od obecnych poziomów cenowych aczkolwiek nawet jej przełamanie nie będzie dla mnie sygnałem załamania się przedstawionej powyżej koncepcji. Tym decydującym poziomem jest cena 53,9 PLN ale to ponad 17 % od piątkowego zamknięcia ? zdecydowanie za dużo nawet dla długoterminowych inwestorów. Jedyne więc co mogą obecnie zrobić inwestorzy chcący otworzyć długa pozycję na tym papierze ż zwykle ryzyko albo poczekać na większą korektę o ile taka na obecnym etapie technicznego rozwoju wystąpi.

Parkiet PLUS
Sytuacja dobra, zła czy średnia?
Materiał Promocyjny
Tech trendy to zmiana rynku pracy
Parkiet PLUS
Pierwsza fuzja na Catalyst nie tworzy zbyt wielu okazji
Parkiet PLUS
Wall Street – od euforii do technicznego wyprzedania
Parkiet PLUS
Polacy pozytywnie postrzegają stokenizowane płatności
Parkiet PLUS
Jan Strzelecki z PIE: Jesteśmy na początku "próby Trumpa"
Parkiet PLUS
Co z Ukrainą. Sobolewski z Pracodawcy RP: Samo zawieszenie broni nie wystarczy