T o nie science fiction, nie pieśń przyszłości. Już dziś systemy inteligentnych domów potrafią sterować każdym urządzeniem elektrycznym. – Jeśli mamy lodówkę, która umożliwia nam przesyłanie informacji do sklepu, to inteligentny system będzie mógł taką funkcjonalność wykorzystać i zamówi jedzenie – mówi Dawid Hulisz, ekspert firmy FDtech.
Zamknij okno, gdy pada
Najczęściej inteligentna instalacja ma za zadanie uprościć sterowanie i dać pełną kontrolę nad domem, a nawet jego otoczeniem.
– Dzięki nowoczesnym systemom dom będzie doskonale zabezpieczony, m.in. poprzez podgląd kamer przez Internet. Właściciel może odebrać domofon, będąc na wakacjach za granicą, a także symulować swoją obecność w budynku. System automatycznie będzie go powiadamiał o niestandardowych sytuacjach w budynku – wyjaśnia Dawid Hulisz.
Jakie jeszcze zastosowanie może mieć system? – Gdy właściciela domu z ogrodem nie ma dłużej, minęła godzina 19, a od dwóch dni nie padał deszcz, to system włączy zraszacze. Jeśli jest sobota, to przewietrzy mieszkanie o godzinie 9 i zakończy po pięciu minutach. Jeśli pada deszcz i jest otwarte okno, to przysłoni roletę, by nie napadało do pokoju – wylicza Małgorzata Widłak, wspólnik w firmie Polska Projektowa oferującej system Darin. – Wszystko zależy od indywidualnych potrzeb. Na przykład jeden klient będzie zerkał na kamery zainstalowane w domu, leżąc na plaży na Teneryfie, a dla innego ważny będzie podgląd na ekranie komputera w pracy na bawiące się w ogrodzie dziecko.
Dawid Hulisz zwraca uwagę, że możemy zautomatyzować działanie wielu urządzeń w domu za pomocą jednego systemu. Dzięki inteligentnej instalacji nie musimy używać kilku pilotów (np. od telewizora, dekodera, wzmacniacza, rolet). Sterujemy systemem z jednego urządzenia, używając jednej aplikacji. System automatycznie uruchomi wszystkie urządzenia potrzebne do tego, żeby wyświetlił się kanał z wybranym przez nas filmem.