Nadszedł koniec Chimeryki?

Wielu ekonomistów obawia się, że administracja Trumpa może pójść na wojnę handlową z Państwem Środka. Groźby nałożenia karnych ceł są jednak zapewne tylko taktyką negocjacyjną.

Aktualizacja: 06.02.2017 13:00 Publikacja: 17.12.2016 13:40

Stany Zjednoczone odpowiadają za blisko połowę chińskiej nadwyżki handlowej. Deficyt USA w handlu z

Stany Zjednoczone odpowiadają za blisko połowę chińskiej nadwyżki handlowej. Deficyt USA w handlu z Chinami podskoczył z 83 mld USD w 2000 r. do 367 mld USD w 2015 r. Ten trend wzrostowy może wyhamować lub się odwrócić za rządów Trumpa.

Foto: Archiwum

Wybór Donalda Trumpa na prezydenta USA był dla (post)komunistycznych władz w Pekinie zapewne dużym wstrząsem. Aż do ostatniej chwili namawiały one amerykańskich wyborców pochodzenia chińskiego, by oddawali swe głosy na Hillary Clinton. Pamiętano, że polityka Clintonów z lat 90., wręcz zachęcająca amerykańskie firmy do przenoszenia produkcji do Państwa Środka oraz przymykająca oczy na wiele „grzeszków" Pekinu, mocno przyczyniła się do zdobycia supermocarstwowej pozycji przez Chiny. Zamiast pani Clinton prezydentem został jednak Donald Trump, czyli człowiek, który krytykę „nieuczciwego handlu" z Chinami uczynił jednym z głównych motywów swojej kampanii wyborczej. Koszmary senne decydentów z Pekinu sprawdziły się, gdy Trump odbył – bez dyplomatycznego skonsultowania się z nimi – rozmowę telefoniczną z prezydent Tajwanu Tsai Ing Wen. To był pierwszy od 1979 r. taki kontakt pomiędzy przywódcami USA i Republiki Chińskiej. Prezydent elekt wypomniał wkrótce potem władzom Chin na Twitterze, że od lat manipulują kursem swojej waluty i prowadzą agresywną politykę na Morzu Południowochińskim. Zasugerował też, że kwestię relacji USA z Tajwanem może wykorzystać jako środek nacisku w przyszłych negocjacjach handlowych z Chinami. Do wszystkich dotarło, że prezydentura Trumpa może oznaczać koniec tzw. Chimeryki, czyli strategicznej symbiozy USA i Chin zbudowanej na wspólnych interesach gospodarczych.

Pozostało jeszcze 83% artykułu
Tylko 149 zł za rok czytania.

Zyskaj pełen dostęp do analiz, raportów i komentarzy na Parkiet.com

Parkiet PLUS
Sytuacja dobra, zła czy średnia?
Materiał Promocyjny
Tech trendy to zmiana rynku pracy
Parkiet PLUS
Pierwsza fuzja na Catalyst nie tworzy zbyt wielu okazji
Parkiet PLUS
Wall Street – od euforii do technicznego wyprzedania
Parkiet PLUS
Polacy pozytywnie postrzegają stokenizowane płatności
Parkiet PLUS
Jan Strzelecki z PIE: Jesteśmy na początku "próby Trumpa"
Parkiet PLUS
Co z Ukrainą. Sobolewski z Pracodawcy RP: Samo zawieszenie broni nie wystarczy