Zyskaj pełen dostęp do analiz, raportów i komentarzy na Parkiet.com
Aktualizacja: 20.02.2017 14:49 Publikacja: 20.02.2017 14:49
Marine Le Pen, kandydatka Frontu Narodowego, ma coraz większe poparcie.
Foto: Archiwum
Choć do wyborów prezydenckich we Francji są jeszcze ponad dwa miesiące, to rynek już wykazuje oznaki lekkiego podenerwowania. Przejawia się ono m.in. we wzroście różnicy między rentownością niemieckich i francuskich obligacji dziesięcioletnich. Jest to w pełni zrozumiałe, gdyż kampania prezydencka we Francji zaliczyła ostatnio kilka dramatycznych zwrotów. Kandydat centroprawicy Francois Fillon, afiszujący się swoim uwielbieniem dla thatcheryzmu i obiecujący masowe zwolnienia w sektorze publicznym, został przyłapany na tym, że fikcyjnie zatrudniał angielską żonę, która dzięki temu pobierała pokaźne wynagrodzenie. Tzw. Penelope Gate doprowadziła do załamania się sondażowego poparcia dla Fillona. Rządzący socjaliści oraz ich kandydat Benoit Hamon nadal prezentują się słabo, a kandydatka eurosceptycznego Frontu Narodowego Marine Le Pen ma się coraz lepiej w sondażach. Wygląda na to, że w drugiej turze wyborów zmierzy się z kandydatem lewicy, byłym ministrem gospodarki i zarazem byłym bankierem inwestycyjnym Emmanuelem Macronem. Niemal wszystkie symulacje wykazują, że Macron wygrałby z nią w tym starciu, ale są eksperci, którzy podważają ten scenariusz. Singapurski fundusz Leonie Hill Capital wyliczył za pomocą specjalnego programu analizującego m.in. trendy w mediach społecznościowych, sondażach i demografii, że Le Pen ma poważne szanse na zwycięstwo w drugiej turze. W obecnych warunkach Macron zdobyłby w niej 52,3 proc. głosów, a Le Pen 47,7 proc., ale jeśli Le Pen wygra w pierwszej turze (a na to się zanosi), to zachęci to wielu niezdecydowanych wyborców do zagłosowania na nią. A wówczas Unia Europejska dozna szoku większego niż w przypadku Brexitu, a eksperci znów będą się bronić, wskazując, że „przecież nie dało się przewidzieć wygranej Le Pen".
Zyskaj pełen dostęp do analiz, raportów i komentarzy na Parkiet.com
Rynek mieszkaniowy w Polsce w ostatnich latach to prawdziwa sinusoida. Od zamrożenia rynku po pandemii, przez euforyczne zakupy w okresie rekordowo niskich stóp procentowych, kolejne załamanie popytu po skoku inflacji i napaści Rosji na Ukrainę, po ponowny wzrost rynku stymulowany programem „Bezpieczny kredyt 2 proc.” i kolejny spadek popytu po wygaśnięciu programu.
Warunków przyspieszenia transformacji technologicznej nad Wisłą jest wiele. Potrzebne są inwestycje w pracowników, w tym ich szkolenia, ale też dbałość o zdrowie. Nieodzowne są też ułatwienia natury prawnej i jak zawsze – finansowanie.
Po niemal dziesięciu latach od pierwszych zapowiedzi i licznych zwrotach akcji, fuzja Bestu i Kredyt Inkaso najprawdopodobniej dojdzie do skutku. Które obligacje warto mieć w portfelu? Czy da się wyciągnąć wnioski na przyszłość?
Po niemal 10-procentowej korekcie indeks S&P 500 stał się technicznie wyprzedany, a w potencjalnej poprawie pomóc może wzorzec sezonowy, z którym ciekawie komponuje się tegoroczne zachowanie Wall Street. Szkoda tylko, że wyceny amerykańskich blue chips są nadal sporo powyżej historycznej normy.
Polacy chcą korzystać z wielu różnych narzędzi płatniczych. Konsumentom zależy przede wszystkim na możliwości swobodnego wyboru metody płatności, gwarancji wygody i bezpieczeństwa podczas zakupów online i offline oraz dostępie do innowacyjnych rozwiązań – pokazuje raport „Polskie płatności: liczy się możliwość wyboru” („Paid in Poland: A story of choice”) opracowany na podstawie badania przeprowadzonego na zlecenie Mastercard.
Niezależnie od rozmów w Rijadzie polscy przedsiębiorcy mogą liczyć na szanse w relacjach z Ukrainą - mówi Jan Strzelecki, wiceszef działu gospodarki światowej rządowego think tanku Polski Instytut Ekonomiczny.
Pozytywny scenariusz dla Ukrainy jest nadal bardziej prawdopodobny - mówi Kamil Sobolewski, główny ekonomista organizacji przedsiębiorców Pracodawcy RP.
Masz aktywną subskrypcję?
Zaloguj się lub wypróbuj za darmo
wydanie testowe.
nie masz konta w serwisie? Dołącz do nas