Transport. Spółki liczą na dalszy wzrost przewozów

Dobra sytuacja gospodarcza, niskie bezrobocie i stopy procentowe, duże inwestycje oraz wzrost konsumpcji sprzyjają rozwojowi branży.

Publikacja: 06.02.2018 15:22

Zarząd Trans Polonii, spółki specjalizującej się w przewozach drogowych, oczekuje w tym roku wzrostu zapotrzebowania na usługi w każdym obszarze działalności. – Podobnie jak w 2017 r. branża logistyczna może odczuć silny popyt na przewozy mas bitumicznych oraz płynnych surowców chemicznych, szczególnie na rynkach Europy Zachodniej. Z kolei w części rynku dotyczącego przewozów paliw i płynnych produktów spożywczych prognozujemy utrzymanie stabilnego wzrostu zapotrzebowania na usługi – mówi Dariusz Cegielski, prezes Trans Polonii. Jego zdaniem branży będą sprzyjały m.in. dobra koniunktura gospodarcza w kraju i Europie oraz niski koszt pieniądza, zwiększając potrzeby logistyczne działających na rynku firm. Z kolei jednymi z największych problemów pozostaną kłopoty z dostępem do wykwalifikowanej kadry kierowców oraz wzrost kosztów paliw.

Z wstępnych danych wynika, że ubiegły rok grupa Trans Polonii zamknęła około 28-proc. wzrostem przychodów. – W 2018 r. będziemy skupiać się kontynuowaniu organicznego wzrostu skali działalności i dalszej realizacji inwestycji flotowych. Ponadto cały czas obserwujemy rynek pod kątem ewentualnych akwizycji – twierdzi Cegielski. Przypomina, że głównym tegorocznym projektem inwestycyjnym firmy jest kontynuacja wieloletniego programu rozbudowy posiadanej floty przewozowej. W II połowie 2017 r. firma przyspieszyła jego realizację o kilkanaście miesięcy.

Firmy kolejowe dużo inwestują

PKP Cargo, drugi co do wielkości kolejowy przewoźnik towarów w Unii Europejskiej, szacuje, że w tym roku branża, w której działa grupa, zanotuje kilkuprocentowy wzrost przewozów. Firmie i całej branży sprzyjać będzie zwłaszcza sytuacja na rynku krajowym, w tym stabilny wzrost PKB, niski poziom bezrobocia i stóp procentowych oraz zwyżka cen dóbr i usług utrzymująca się poniżej celu inflacyjnego NBP.

– Siłą napędową przewozów w 2018 r. ma być zwiększenie przewozów kruszyw i materiałów budowlanych w wyniku przewidywanego wzrostu dynamiki zarówno w inwestycjach infrastrukturalnych, jak również w budownictwie inżynieryjnym i kubaturowym. Zakładany jest wzrost przewozów węgla kamiennego w związku z zapowiadanym przez resort energii wzrostem wydobycia węgla kamiennego przez polskie kopalnie, który będzie wspierany przez import tego surowca – mówi Ryszard Wnukowski, rzecznik PKP Cargo. Dodaje, że planowany jest też rozwój przewozów kontenerowych w ramach Nowego Jedwabnego Szlaku (z Chin do Europy) oraz w przewozach z i do portów.

Spółka widzi też czynniki hamujące jej rozwój. Są nimi prace budowlane na torach, które spowodowały zamknięcia lub ograniczenia w ruchu pociągów na wielu liniach. To wymagać będzie od PKP Cargo zaangażowania w przewozy większej liczby pracowników i taboru, a tym samym wpłynie na wzrost kosztów. Jednocześnie firma zapewnia, że jest przygotowana na te utrudnienia. Grupa swoje ubiegłoroczne wyniki ocenia pozytywnie. – W 2018 r. zarząd spółki będzie kontynuował działania rozpoczęte w 2017 r., mające na celu zwiększanie zdolności przewozowych spółki poprzez inwestycje w aktywa taborowe oraz odnawianie potencjału zasobów ludzkich. Ponadto w celu zachowania konkurencyjności planowana jest dalsza poprawa efektywności operacyjnej oraz utrzymanie pod ścisłą kontrolą pozaprodukcyjnych kosztów i wydatków – twierdzi Wnukowski.

Ambitne plany ma PCC Intermodal, spółka specjalizująca się w przewozach kontenerów. – Rok 2018 to rok rozwoju działu kolejowego i wykonywanie coraz większej liczby przewozów własnymi siłami. Do końca 2018 r. chcemy, aby minimum 30 proc. naszych przewozów krajowych było obsługiwane samodzielnie przez PCC Intermodal – mówi prezes spółki Dariusz Stefański. Ponadto firma chce nadal rozwijać siatkę regularnych połączeń kolejowych.

Przewaga konkurencyjna

Firmy transportowe znajdują się w grupach giełdowych spółek z branży chemicznej. Jedną z nich jest Grupa Azoty, która przyznaje, że ubiegły rok był dla niej pełen wyzwań. Zrealizowane cele dotyczące wielkości sprzedaży, zabezpieczenia potrzeb surowcowych oraz zachowania przyjętej dyscypliny kosztowej pozwalają jednak firmie na uznanie 2017 r. za udany. – Na ten rok przewidujemy kontynuację przyjętych kierunków w zakresie integracji aktywów kolejowych, automatyzacji procesów pakowania, załadunków i przeładunków oraz rozwoju powierzchni magazynowych. Ponadto w dalszym ciągu będą kontynuowane działania w zakresie rozwoju systemów IT wspierających realizację procesów logistycznych – mówi Artur Dziekański, rzecznik prasowy Grupy Azoty.

Spółka jest przekonana, że ten rok zaowocuje wzrostem w branży transportowej. Sprzyjać jej ma wzrost konsumpcji, powodujący zwiększone zapotrzebowanie na usługi przewozowe, magazynowe i przeładunkowe. Grupa Azoty zauważa, że w 2017 r. nastąpił wzrost stawek w transporcie morskim i drogowym, co może skłaniać firmy działające w tych segmentach do powiększania swoich aktywów. Do czynników hamujących rozwój zalicza zmiany w unijnych regulacjach, zwłaszcza zawarte w tzw. dyrektywie mobilności, oraz kwestie związane z ograniczoną dostępnością kierowców i pracowników magazynowych. Problemy są też z pozyskaniem odpowiednich, dodatkowych lokalizacji pod budowę centrów logistycznych.

Istotne inwestycje w transporcie i logistyce planuje Ciech. Priorytetem grupy jest ograniczanie czasu załadunku towarów m.in. poprzez zwiększenie liczby punktów załadunkowych, modernizację istniejących terminali oraz budowę nowych wag samochodowych. – Takie terminale powstały już w zakładach w Inowrocławiu i Janikowie (gdzie produkowana jest soda i sól), kolejne są w trakcie budowy i będą uruchomione do połowy 2018 roku. Natomiast nowe wagi działają już w Nowej Sarzynie (gdzie produkowane są żywice i środki ochrony roślin) – informuje Mirosław Kuk, rzecznik Ciechu. Dodaje, że firma chce, aby dla towarów opakowanych, ładowanych do samochodów, standardem był czas załadunku poniżej pół godziny, a tam, gdzie będzie to możliwe, nawet około 15–20 minut.

– Usługi transportowe i logistyczne są w ofercie grupy Ciech wartością dodaną do naszych produktów i jednym z kluczowych elementów, na którym budujemy swoje przewagi konkurencyjne. Praktycznie w każdym obszarze produkcyjnym stawiamy na elastyczność w zakresie dostaw i poszerzanie naszej oferty – mówi Kuk.

Firmy dostarczają więcej paliw

Transport dużą rolę odgrywa w PKN Orlen. Ubiegły rok przyniósł mu dynamiczny wzrost sprzedaży, a tym samym wzrost przewozów kolejowych i drogowych. Firma zakłada, że ten trend będzie kontynuowany. – Dla zapewnienia obsługi rosnących wolumenów sprzedaży inwestujemy w infrastrukturę logistyczną, w tym lokomotywy i wagony. Dodatkowo zwiększamy dostępność floty autocysternowej, zapewniającej dostawy w związku z wyższą sprzedażą na stacjach paliw – podaje biuro prasowe Orlenu.

Płocki koncern na bieżąco śledzi, jaka jest dostępność infrastruktury kolejowej. W związku z rosnącym czasem opóźnień pociągów towarowych podejmuje liczne działania, aby minimalizować ryzyko z tym związane. – Spółka Orlen Koltrans, będąca kluczowym przewoźnikiem dla PKN Orlen, zakończyła właśnie modernizację lokomotyw spalinowych oraz kontynuuje pozyskiwanie nowoczesnych lokomotyw elektrycznych. Zwiększone zasoby zapewnią wysoką dostępność taboru w sytuacjach, jeśli czasy przejazdu będą się wydłużać – twierdzi biuro prasowe spółki. Jednocześnie w tym roku grupa będzie kontynuować realizację dużych projektów transportowych. Chodzi m.in. o inwestycję umożliwiającą bezpośredni import i rozładunek paliw przewożonych szerokim torem z kierunku wschodniego oraz inwestycję w infrastrukturę kolejową w zakładzie w Płocku.

[email protected]

Parkiet PLUS
Wstrząs polityczny w Tokio, który jakoś nie wystraszył inwestorów
Materiał Promocyjny
Pieniądze od banku za wyrobienie karty kredytowej
Parkiet PLUS
Coraz więcej czynników przemawia przeciw złotemu
Parkiet PLUS
Niepewność na rynku miedzi nie pomaga notowaniom KGHM
Parkiet PLUS
GPW i Wall Street. Kiedy znikną te męczące analogie?
Materiał Promocyjny
Sieć T-Mobile Polska nagrodzona przez użytkowników w prestiżowym rankingu
Parkiet PLUS
Debata Parkietu. Co wybory w USA oznaczają dla świata i rynków?
Parkiet PLUS
Efekt Halloween. Anomalia, która istnieć nie powinna, ale istnieje