Zarząd Trans Polonii, spółki specjalizującej się w przewozach drogowych, oczekuje w tym roku wzrostu zapotrzebowania na usługi w każdym obszarze działalności. – Podobnie jak w 2017 r. branża logistyczna może odczuć silny popyt na przewozy mas bitumicznych oraz płynnych surowców chemicznych, szczególnie na rynkach Europy Zachodniej. Z kolei w części rynku dotyczącego przewozów paliw i płynnych produktów spożywczych prognozujemy utrzymanie stabilnego wzrostu zapotrzebowania na usługi – mówi Dariusz Cegielski, prezes Trans Polonii. Jego zdaniem branży będą sprzyjały m.in. dobra koniunktura gospodarcza w kraju i Europie oraz niski koszt pieniądza, zwiększając potrzeby logistyczne działających na rynku firm. Z kolei jednymi z największych problemów pozostaną kłopoty z dostępem do wykwalifikowanej kadry kierowców oraz wzrost kosztów paliw.
Z wstępnych danych wynika, że ubiegły rok grupa Trans Polonii zamknęła około 28-proc. wzrostem przychodów. – W 2018 r. będziemy skupiać się kontynuowaniu organicznego wzrostu skali działalności i dalszej realizacji inwestycji flotowych. Ponadto cały czas obserwujemy rynek pod kątem ewentualnych akwizycji – twierdzi Cegielski. Przypomina, że głównym tegorocznym projektem inwestycyjnym firmy jest kontynuacja wieloletniego programu rozbudowy posiadanej floty przewozowej. W II połowie 2017 r. firma przyspieszyła jego realizację o kilkanaście miesięcy.
Firmy kolejowe dużo inwestują
PKP Cargo, drugi co do wielkości kolejowy przewoźnik towarów w Unii Europejskiej, szacuje, że w tym roku branża, w której działa grupa, zanotuje kilkuprocentowy wzrost przewozów. Firmie i całej branży sprzyjać będzie zwłaszcza sytuacja na rynku krajowym, w tym stabilny wzrost PKB, niski poziom bezrobocia i stóp procentowych oraz zwyżka cen dóbr i usług utrzymująca się poniżej celu inflacyjnego NBP.
– Siłą napędową przewozów w 2018 r. ma być zwiększenie przewozów kruszyw i materiałów budowlanych w wyniku przewidywanego wzrostu dynamiki zarówno w inwestycjach infrastrukturalnych, jak również w budownictwie inżynieryjnym i kubaturowym. Zakładany jest wzrost przewozów węgla kamiennego w związku z zapowiadanym przez resort energii wzrostem wydobycia węgla kamiennego przez polskie kopalnie, który będzie wspierany przez import tego surowca – mówi Ryszard Wnukowski, rzecznik PKP Cargo. Dodaje, że planowany jest też rozwój przewozów kontenerowych w ramach Nowego Jedwabnego Szlaku (z Chin do Europy) oraz w przewozach z i do portów.
Spółka widzi też czynniki hamujące jej rozwój. Są nimi prace budowlane na torach, które spowodowały zamknięcia lub ograniczenia w ruchu pociągów na wielu liniach. To wymagać będzie od PKP Cargo zaangażowania w przewozy większej liczby pracowników i taboru, a tym samym wpłynie na wzrost kosztów. Jednocześnie firma zapewnia, że jest przygotowana na te utrudnienia. Grupa swoje ubiegłoroczne wyniki ocenia pozytywnie. – W 2018 r. zarząd spółki będzie kontynuował działania rozpoczęte w 2017 r., mające na celu zwiększanie zdolności przewozowych spółki poprzez inwestycje w aktywa taborowe oraz odnawianie potencjału zasobów ludzkich. Ponadto w celu zachowania konkurencyjności planowana jest dalsza poprawa efektywności operacyjnej oraz utrzymanie pod ścisłą kontrolą pozaprodukcyjnych kosztów i wydatków – twierdzi Wnukowski.